Revija Reporter
Slovenija

Stres: S Turnškom nisva glavna krivca, ne moreva pa tudi reči, da nisva bila tam

STA

31. jul. 2013 16:44 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Upokojena ljubljanski in mariborski nadškof Anton Stres in Marjan Turnšek se za nekaj časa umikata iz duhovniškega življenja. Stres napoveduje zbližanje s svojo prvo ljubeznijo - filozofijo, Turnšek pa se bo posvetil teologiji. Kot sta danes povedala v pogovoru za Radio Ognjišče, si želita, da bi verniki današnje dogajanje videli v pozitivni luči.

Upokojena nadškofa ste med drugim ponovila, da kriza, ki je zadela mariborsko nadškofijo, že več kot dve leti meče senco na delovanje Katoliške cerkve v Sloveniji. "V takih okoliščinah vsakdo, ki je kontaminiran, ki je bil v stiku z dogajanjem, in jaz sem to bil, nosi tudi del odgovornosti. Čeprav sem poudarjal, da s Turnškom ne moreva obveljati za glavna krivca. Ne moreva pa tudi reči, da nisva bila tam. In vedno nama lahko kdo očita, da naj najprej pometeva pred svojim pragom. Cerkev pa potrebuje ljudi, ki jim ni mogoče odvzeti verodostojnosti," je poudaril Stres.

"Priporočeno, ne ukazano, je bilo, da bi se malo umaknil. Ni bilo treba dvakrat reči. Tudi sam si želim najprej malo daljšega dopusta. Potem pa si želim vrniti k svoji prvi ljubezni, filozofiji," je na vprašanje o njegovi nadaljnji poti dejal upokojeni ljubljanski nadškof metropolit Stres. Kot je pojasnil, bo z novim akademskim letom odšel v katero od univerzitetnih središč Evrope in preživel eno leto "v izključnem druženju z mojo prvo ljubeznijo".

Upokojeni mariborski nadškof metropolit Turnšek pa se za leto dni umika v zasebno duhovniško življenje, verjetno v Sloveniji. Posvečal se bo teologiji. "Tudi mene čaka v računalniku nekaj zgodb, potem se bodo pa gotovo odprle nove možnosti, ki jih bomo dorekli skupaj s kongregacijo za škofe," je dejal.

Ob odhodu se je Stres še enkrat zahvalil za vse lepo, kar je doživel kot škof. Med drugim je dejal, da mu za 13 let škofovske službe ni žal in da ima nanje lepe spomine. Njegovo sporočilo vernikom ob odhodu pa je: "Ostanimo povezani, delajmo po naših zmožnostih." Po njegovih besedah je namreč še veliko zmožnosti neizkoriščenih in jih je treba odkriti. Ob tem dodaja, da so časi res težki in hudi, zato "potrebujemo veliko poguma, zaupanja in božje pomoči, ta gotovo ne bo izostala".

Če je bilo kaj narobe, sploh glede finančnega zloma, je Stres ponovil svoje opravičilo, opravičil pa se je tudi za vsak napačen korak in morebitne krivice. "Verjetno nisem znal vedno pokazati, kar sem čutil v svojem srcu. Na zunaj včasih učinkujem hladno in odsotno, tisti, ki me poznajo, pa vedo, da sem drugačen," je dejal in dodal, da s seboj ne nosi nobene zamere. Povedal je tudi, da gredo danes na pošto pisma vsem duhovnikov nadškofije, v katerih posebej poudarja dve stvari - želi, da bi delo za pastoralno načrtovanja v smislu poglabljanja osebne vere teklo dalje in da bi ostali še bolj povezani.

Oba s Turnškom sta sicer poudarila, da njunega odhoda ne gre gledati v luči razočaranja, ampak je treba ta korak razumeti v pozitivni luči. "Danes ni dan, ko se je zgodila katastrofa za slovensko Cerkev, ta ne stoji na nadškofih Stresu in Turnšku, ampak na Kristusu. Škofovsko službo sem vedno pojmoval kot službo, ki ti jo nekdo zaupa in jo lahko tudi vzame in jo da drugemu, to ni nič katastrofalnega. Kristus bo deloval še naprej enako odrešilno," je dejal Turnšek.

Kot je poudaril, so kristjani poklicani k temu, da iščejo v stvareh pozitivno interpretacijo. Zato jih poziva, naj pomagajo Kristusu, da tudi iz te situacije naredi nekaj velikega. Tudi, če tega ta trenutek ne razumejo, saj kjer razum ne more več razložiti stvari, pride na vrsto vera. In tako naj današnji dogodek poglobi njihovo vero.

Med dogodki, ki se jih bo najraje spominjal v času opravljanja škofovske službe, je Stres izpostavil, da je bil prvi škof celjske škofije, v Ljubljani pa je naštel obeležitev 550. obletnice ustanovitve škofije, pokop škofa Gregorija Rožmana v Ljubljani in pastoralno načrtovanje, s katerimi so začrtali smer, v katero gredo. Tudi Turnšek je izpostavil "cerkveno avanturo" ustanavljanja nove škofije v Murski Soboti, v Mariboru pa obeležitev Slomškovega leta.

O tem, kdaj bi lahko bila imenovana njuna naslednika, Stres in Turnšek nimata informacij. Je pa Stres pojasnil, da ti postopki lahko trajajo dolgo, tudi več mesecev, zato "bomo lahko veseli, če ju bomo imeli naslednjo veliko noč".

Do takrat bosta nadškofijo vodila apostolska administratorja, ki sta, kot je dejal Stres, neke vrste vršilca dolžnosti ali kot neka tehnična vlada. Imata vsa pooblastila za redno delo, ne moreta pa denimo ukiniti kakšne župnije ali ustanoviti nove. Glede na to, da je Slovenska škofovska konferenca že razdelila druge službe, ki sta jih opravljala, pa Cerkev v tem času ne bo ohromljena, zagotavljata upokojena nadškofa.