Revija Reporter
Slovenija

Strah pred volitvami: Minister in sodelavci bežijo v diplomacijo

3. avg. 2011 5:30 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Ob pretnji predčasnih volitev zunanji minister Samuel Žbogar in njegova državna sekretarka Dragoljuba Bončina že snujeta pobeg iz politike spet v diplomacijo. Za povrh se še kopica uradnikov zunanjega ministrstva ogleduje po varnejših in tudi dobro plačanih službah v diplomaciji.

Ob pretnji predčasnih volitev zunanji minister Samuel Žbogar in njegova državna sekretarka Dragoljuba Bončina že snujeta pobeg iz politike spet v diplomacijo. Za povrh se še kopica uradnikov zunanjega ministrstva ogleduje po varnejših in tudi dobro plačanih službah v diplomaciji.

Kdaj bodo, če sploh bodo, predčasne volitve? Vprašanje, ki si ga ne postavljajo le navadni volivci, temveč še toliko bolj uradniki po ministrstvih, tudi v zunanjem ministrstvu. Njegov politični šef minister Samuel Žbogar, ki ga je Pahorju kot svojo podaljšano roko predlagal predsednik republike Danilo Türk, se že ogleduje za novimi položaji v diplomatski službi. Ena od možnosti je mesto veleposlanika v misiji pri OZN, saj se sedanji veleposlanici Sanji Štiglic, ki je v New Yorku že od začeta leta 2007, službovanje izteka.

Žbogarjeva namestnica, državna sekretarka na MZZ Dragoljuba Bončina, se po naših informacijah pripravlja za odhod na veleposlaniško mesto v Avstriji. Na Dunaju je zdaj Aleksander Gržina, ki pa naj bi ga, zato da bi se njegovo sedanje mesto spraznilo, »premaknili« v Berlin, kjer veleposlaništvo vodi Mitja Drobnič.

Ta trenutno še čaka na izid svoje kandidature za veleposlaniško mesto v evropski diplomatski službi, da bi lahko prevzel vodstvo misije EU na Kosovu, zato je omenjeni »scenarij« rokad, ki naj Benčinovo po koncu sedanjega mandata varno pripelje na Dunaj, odvisen od naklonjenosti visoke zunanjepolitične predstavnice EU Catherin Ashton.

Drobnič je doslej že kandidiral za mesto »evropskega« veleposlanika v Albaniji in Kazahstanu, vendar obakrat neuspešno. Njegova vztrajnost in podpora, ki mu jo javno izraža zunanji minister, sta najbrž povezani predvsem z omenjenimi kadrovskimi kombinacijami.

Generalni sekretar ministrstva  Aljaž Gosnar odhaja za veleposlanika v Madrid. Njegovo kandidaturo je v začetku julija že podprl odbor za zunanje zadeve. Člani odbora so se tudi strinjali, da Alenka Suhadolnik, vodja sektorja za mednarodno razvojno sodelovanje in humanitarno pomoč, namesto nekdanjega mariborskega župana Borisa Soviča postane veleposlanica v Izraelu.

V Monošter gre Dušan Snoj (junija je že potekel mandat Draga Šiftarju), nekdaj svetovalec predsednik republike za mednarodne zadeve, ki ga je znotraj svoje tako imenovane »kvote« zaposlil minister Žbogar. Snoj je že leta 2008 kandidiral za veleposlanika v Budimpešti, vendar se je kandidaturi odpovedal zaradi spremenjenega zakona o zunanjih zadevah, po katerih mora biti kandidat za veleposlanika sedem let zaposlen na zunanjem ministrstvu. Kandidiral je tudi za veleposlanika v Podgorici, a neuspešno.

Pojdimo naprej. V Vatikanu bo postala pooblaščena ministrica Tina Kokalj, soproga veleposlanika v Rimu Iztoka Mirošiča. In na koncu ne smemo pozabiti na Milana Balažica, dosedanjega uradnega govorca MZZ. Prejšnji teden je predal poverilna pisma avstralski premierki. Do zdaj smo imeli v Avstraliji le odpravnike poslov.

Balažica je zunanji minister Žbogar v okviru svoje »kvote« zaposlil na zunanjem ministrstvu, zato da bi pripravil strategijo zunanje politike, o kateri je Žbogar na zaslišanju pred poslanci veliko govoril še kot ministrski kandidat. Vse do danes nova strategija še ni bila sprejeta, namesto tega pa se je Balažic naselil v Canberri.