Revija Reporter
Slovenija

Stanovnik in drugi častni meščani Ljubljane zastonj z LPP

STA

21. jan. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Do brezplačne vozovnice za vožnjo z avtobusi Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) bodo po novem upravičeni tudi častni občani Ljubljane. Ljubljanski mestni svetniki so namreč potrdili spremembe odloka o linijskih prevozih, zeleno luč pa so dali tudi spremembam na področju taksi prevozov v Ljubljani.

Na občini so s spremembami odloka o linijskih prevozih določili, da bodo do brezplačne vozovnice med drugim upravičene odrasle osebe s stalnim prebivališčem v Ljubljani s priznanim statusom po predpisih, ki urejajo družbeno varstvo duševno in telesno prizadetih oseb, po predpisih s področja vojnih invalidov ali po predpisih s področja zaposlitvene rehabilitacije in zaposlovanja invalidov.

Med upravičence so uvrstili tudi mladoletnike, dijake in študente s stalnim prebivališčem v Ljubljani ter z motnjo v duševnem razvoju, slabovidnostjo, slepoto, izgubo sluha ali gibalno oviranostjo. Do brezplačne vozovnice so še vedno upravičeni spremljevalci navedenih oseb, na novo pa častni občani in občanke Ljubljane.

Brezplačen prevoz občina s spremembami odloka na novo omogoča tudi za imetnike vstopnic ali drugih ustreznih dokazil za prireditve, ki jih organizira Mestna občina Ljubljana (MOL) ali občinski javni zavod. Brezplačno vožnjo z avtobusom bodo lahko izkoristili tri ure pred in tri ure po prireditvi, za katere prireditve bo to veljalo, pa se bodo na občini dogovorili.

Svetnik SDS Jernej Pavlin je v razpravi povedal, da ni nobene potrebe, da se častnim meščanom zagotovi brezplačen prevoz. "Mislim, da je to zelo neprimerno, zelo nehigienično in da so to prakse, ki bi se jih moral mestni svet izogibati," je dejal in dodal, da je velik del častnih meščanov osebnih prijateljev in podpornikov ljubljanskega župana Zorana Jankovića.

Jani Möderndorfer z Liste Zorana Jankovića je odgovoril, da je Pavlin kot mestni svetnik zlorabil pozicijo moči in napadel častne meščane. "To je nedostojno. Sram me je, da predsednik komisije za priznanja blati meščane, ki so ta naziv dobili na podlagi časti," je povedal.

Svetniki so na včerajšnji seji potrdili tudi predlog sprememb in dopolnitev odloka o avtotaksi prevozih. Ta letno občinsko takso, ki jo bodo morali taksisti za vsako vozilo plačati za uporabo taksi postajališč v Ljubljani, določa v višini 300 evrov. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je ceno z dopolnilom, ki so ga svetniki prav tako potrdili, znižal na 200 evrov.

Svetnik SD Gregor Istenič je opozoril na nalepke z napisom Taksi LJ, ki jih bodo prejeli taksisti. Po njegovih besedah vozniki taksijev svoja vozila pogosto uporabljajo tudi izven delovnega časa za zasebne namene, zaradi česar svetnik meni, da nalepke niso dobra rešitev. Kot problematično je izpostavil tudi dejstvo, da taksi podjetja ob petkih in različnih prireditvah v Ljubljano pripeljejo voznike taksijev tudi z drugih območij. Kritična je bila tudi svetnica SDS Mojca Škrinjar, ki se ne strinja s tem, da morajo taksisti plačevati takso za uporabo taksi postajališč, saj po njenih besedah že tako težko živijo.

Po sprejemu omenjenih točk so svetniki zaradi pozne ure izglasovali prekinitev seje, ki jo bodo nadaljevali čez en teden.