Revija Reporter
Slovenija

Kucler Dolinarjeva kot zaščitni zid pred Jankovićevimi klientelistično-korupcijskimi posli

Nenad Glücks

10. mar. 2013 6:01 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Bo nova načelnica ljubljanske upravne enote Mojca Kucler Dolinar prekrižala načrte ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću?

Predsednica ženske zveze pri NSIO Mojca Kucler Dolinar je v zadnjih tednih dvakrat menjala opis del in nalog. Najprej jo je vlada na predlog Zvonka Černača, začasnega vodje ministrstva za pravosodje in javno upravo, imenovala na mesto državne sekretarke na tem ministrstvu, nato pa jo je Černač prejšnji teden imenoval na položaj načelnice ljubljanske upravne enote.

Sedanji načelnik ljubljanske upravne enote Dušan Verbič je sicer že avgusta lani izpolnil pogoje za upokojitev. Kucler Dolinarjeva je rojena v Ljubljani, kjer je tudi diplomirala na pravni fakulteti, do leta 2004 je bila zaposlena v gospodarstvu in javni upravi, ves čas je sodelovala tudi pri vodenju družinskega podjetja. V letih od 2004 do 2007 je bila poslanka državnega zbora, bila je članica komisije za poslovnik, predsednica odbora za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje in članica odbora za zdravstvo. Nato so jo 2007. imenovali za ministrico za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo v prvi Janševi vladi. V času slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije leta 2008 je predsedovala svetu ministrov EU za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Vlada jo je 25. oktobra lani imenovala za slovensko članico v Evropski komisiji za boj proti rasizmu in nestrpnosti (Ecri) v Strasbourgu.

Dolinarjeva je svetnica ljubljanske mestne občine na listi NSI, lani marca je znova kandidirala za ljubljansko županjo s podporo NSI in SDS na predčasnih volitvah in ob favoriziranem Jankoviću zbrala kar velik delež – 26 odstotkov oziroma skoraj 27 tisoč glasov volivcev.

Kot mestna svetnica je bila vedno oster kritik županovanja Zorana Jankovića in vseh zlorab in odškodovanj mestne občine pri tem županovanju. Opozarjala je, da morajo policija, tožilstvo in sodišče postopek zoper Jankovića, osumljenega za nevestno delo v službi, zlorabo uradnega položaja, ponarejanje uradnih listin in goljufijo na škodo Evropskih skupnosti, čim prej izpeljati do konca. Tudi zato, ker gre za osebo, ki je v zadnjih letih razpolagala z javnim denarjem in z mestnimi zemljišči. Ker je drugo ime za Jankovićevo vodenje Ljubljane okoriščanje s spremembami namembnostjo zemljišč, je imenovanje nove načelnice upravne enote izredno pomembno.

Gradbena dovoljenja namreč ne izdajajo občine, pač pa upravne enote, občine so le eden od soglasodajalcev pri postopku izdaje gradbenega dovoljenja. Tako utegne postati ljubljanska upravna enota neke vrste zaščitni zid pred Jankovićevimi zemljiškimi klientelistično- korupcijskimi posli.

Ob tem nedvomno zahtevnem delu bo potrebovala tudi kakovostno sprostitev: če ji le dopušča čas, se sprosti ob oblikovanju keramike, s tekom ali kolesarjenjem.

Izjave o Mojci Kucler Dolinar

Lojze Peterle, evropski poslanec NS, ob kandidaturi Kucler Dolinarjeve za županjo MOL leta 2010: »Je v svojih najboljših letih, ima veliko izkušenj, zna prisluhniti ljudem in je sposobna izkoristiti številne zmogljivosti, ki jih ima Ljubljana.«

Dr. Milica Antić Gaber, sociologinja, sicer občutljiva za položaj žensk v družbi: »Imenovanja Kucler Dolinarjeve ne želim komentirati. Ne gre za položaj, kot je pri Alenki Bratušek za mesto predsednice vlade, saj načelnica upravne enote ni politična funkcija.«

Jožef Jerovšek, poslanec SDS: »Kucler Dolinarjeva se je izkazala že kot ministrica, bila je tudi odlična poslanka DZ. Položaj načelnice upravne enote ji je pisan na kožo, ima izkušnje in delovala bo v dobro državljanov.«