Revija Reporter
Slovenija

Šrot: Tožilstvo me preganja zaradi menedžerskega prevzema Pivovarne Laško

STA

23. jan. 2014 13:03 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Nekdanji predsednik uprave Pivovarne Laško je po koncu današnjega predobravnavnega naroka dejal, da ga tožilstvo preganja zaradi menedžerskega prevzema Pivovarne Laško, čeprav to ni kaznivo dejanje. Šrot, ki je zaradi zlorabe že nepravnomočno obsojen, je poudaril, da prav tako niso bila nezakonita posojila obvladujočim družbam Pivovarne Laško.

Na ljubljanskem okrožnem sodišču je danes potekal predobravnavni narok za obtožene kaznivih dejanj zlorabe položaja oz. pomoči pri tem kaznivem dejanju, vendar pa nihče od obtoženih ni priznal krivde. Sojenje se bo z začetkom glavne obravnave nadaljevalo 27. februarja.

Okrožni državni tožilec Jože Kozina je po koncu naroka v izjavi medijem dejal, da v tej zadevi obravnavajo postprevzemno obdobje, v katerem je Šrot uporabljal prosta denarna sredstva družb v skupini Pivovarne Laško za poplačilo svojega prevzemnega projekta. "To je nezakonito in čista oblika zlorabe položaja," je dejal.

Šrot je namreč kot prvi mož Pivovarne Laško in predsednik nadzornih svetov Pivovarne Union in Radenske v letih 2008 in 2009 izpeljal menedžerski prevzem Pivovarne Laško. Pozneje so družbe znotraj skupine, domnevno po njegovih navodilih, sklepale posojilne pogodbe s Šrotom povezanima družbama Infond Holding in Center Naložbe, ki pa nikoli niso bile poplačane v celoti.

Po koncu naroka je Šrot dejal, da danes nikomur v sodni dvorani ni bilo jasno, ali mu tožilstvo očita namerno pridobitev premoženjske koristi ali namerno povzročitev škode. "Glede na zakon mi namreč ne more očitati obojega," je poudaril Šrot. Vprašal se je še, kako naj bi želel naklepno oškodovati samega sebe.

Tožilstvo po njegovem mnenju ne razume korporativnega prava, ko trdi, da je šel v menedžerski prevzem brez lastnih sredstev. "To ne drži, saj je imel Infond Holding za 330 milijonov evrov lastnih sredstev. Če sem bil njegov lastnik preko Centra Naložbe, to pomeni, da sem šel v to s 330 milijoni evrov sredstev, kar je zadostovalo za nakup delnic Pivovarne Laško," je dejal.

Domnevno sporna posojila, ki jih je Infond Holding dobil od družb v skupini Pivovarne Laško, ta po njegovih zagotovilih ni potreboval za financiranje prevzema pivovarne, temveč za financiranje Mercatorja.

Dodal je, da posojila obvladujočim družbam niso bila nezakonita, tožilstvo pa ne problematizira vseh posojil, temveč samo tista, ki niso bila vrnjena. "Če bi nam dovolili prodati Mercator, bi mi poplačali vse dolgove," je še dodal.

Šrotu je sicer prvostopenjsko sodišče lani zaradi zlorabe položaja pri preprodaji delnic Istrabenza že prisodilo pet let in 10 mesecev zaporne kazni, vendar sodba še ni pravnomočna. Kdaj bo o pritožbah na sodbo odločalo Višje sodišče v Ljubljani, še ni znano.