Revija Reporter
Slovenija

Sova udarila po Matjažu Nemcu: Grobo je zlorabil funkcijo predsednika Knovsa!

STA

22. dec. 2020 17:55 Osveženo: 17:56 / 22. 12. 2020

Deli na:

Matjaž Nemec

Primož Lavre

Predsednik Knovsa Matjaž Nemec je z izjavami o delu Sove v zadevi Farrokh "grobo zlorabil funkcijo predsednika komisije," so v odzivu opozorili v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji (Sova). Zagotovili so, da je Sova tudi v tem primeru delovala v okviru svojih pooblastil in da njeno delovanje ni bilo podvrženo nedovoljenemu vplivanju.

Nemec je danes v izjavi za medije namreč pojasnil, da je komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) sprejela sklep, s katerim ugotavlja, da ni pridobila podatkov, ki bi izkazovali, da bi prišlo do kakršnegakoli vpliva tretjih oseb na Sovo pri pripravi naznanila v zadevi Farrokh. Ob tem je dodal, da se sam kot predsednik komisije s tem ne strinja.

A v agenciji ocenjujejo, da je Nemec z izjavami o delu Sove v zadevi Farrokh "škodil ne samo ugledu, ampak predvsem izvajanju zakonsko določenih nalog Sove, ko je po predstavitvi ugotovitev iz sklepa komisije kot njen predsednik pojasnjeval svoje osebno mnenje". V skladu s poslovnikom Knovsa bi namreč moral javnost seznaniti le o sklepih, stališčih in mnenjih, ki jih je sprejela komisija, so navedli.

Obenem so poudarili, da je Sova delovala v okviru svojih pooblastil in pristojnosti, kot je tudi potrdil opravljeni nadzor komisije v tej zadevi. "Agencija zagotovo ne prejema ne usmeritev ne navodil preko javnih občil, tudi družbenih omrežij ne, kot je to poskušal predstaviti predsednik Knovsa," so zatrdili v Sovi.

Kot so poudarili, v omenjenem primeru agencija ni delovala na način, na kakršnega namiguje Nemec. "Z javno predstavitvijo neutemeljenega osebnega mnenja, ki je v očitnem nasprotju z ugotovitvijo komisije, ki jo vodi, je predsednik komisije povsem nedržavotvorno poskusil v negativni luči prikazati delovanje agencije in ustvarjati pritisk na strokovno delovanje zaposlenih v agenciji," so opomnili.

Pojasnili so še, da komunikacija z državnimi organi poteka po ustaljenih uradnih poteh, kar velja tudi za obravnavani primer. Predsednika vlade je agencija dolžna obveščati o svojih ugotovitvah, kar je storila tudi v izpostavljenem primeru, ki ima še posebno težo z vidika nacionalne varnosti. Obenem so zagotovili, da izvajanje nalog v agenciji ni bilo podvrženo nedovoljenemu vplivanju ali usmerjanju poteka konkretnih postopkov.

Agencija res nima preiskovalnih pooblastil, zato je tudi v konkretnem primeru svoje ugotovitve posredovala tožilstvu, so navedli.

Kot so še poudarili v Sovi, si prizadevajo, da kot nadzorovani organ tvorno sodelujejo s komisijo, ji posredujejo zahtevana pojasnila in informacije, med njimi tudi najbolj tajne podatke. "Zloraba teh podatkov, pridobljenih in posredovanih za namen učinkovitega varovanja slovenskih nacionalnih interesov, je nedvomno znak nerazumevanja pomembnosti zaupanja med delovanjem Knovsa kot nadzornega parlamentarnega telesa in Sovo kot nadzorovanim organom," so opomnili.

Uporaba tajnih podatkov v druge namene od tistih, zaradi katerih so bili podatki pridobljeni in posredovani, pa v skladu s področno zakonodajo pregonljivo kaznivo dejanje, so še opozorili v Sovi.