Slovenski BDP še pada - v prvem četrtletju za 4,8 odstotka
31. maj. 2013 9:20 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


V Sloveniji se je bruto domači proizvod (BDP) v letošnjem prvem četrtletju v primerjavi z enakim obdobjem lani zmanjšal za 4,8 odstotka, je objavil statistični urad. Na trenutne gospodarske razmere pozitivno vpliva samo izvoz oziroma zunanje povpraševanje, vpliv domačega povpraševanja na gospodarsko aktivnost pa ostaja negativen.
BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, se je v prvem četrtletju letos v primerjavi z zadnjim lanskim četrtletjem zmanjšal za 0,7 odstotka, v primerjavi z enakim lanskim obdobjem pa za 3,3 odstotka.
Izvoz je bil v prvem letošnjem četrtletju za 1,8 odstotka večji kot pred letom dni. Izvoz se še naprej povečuje bistveno hitreje od uvoza, zato saldo menjave blaga in storitev s tujino ohranja pozitiven vpliv na gospodarsko rast, in sicer, merjeno statično, 2,7 odstotne točke.
V transakcijah blaga in storitev s tujino je Slovenija v prvem četrtletju ponovno zabeležila presežek (5,4 odstotka BDP), enako velja za celotne transakcije države s tujino (3,4 odstotka BDP), so navedli državni statistiki.
Vpliv domačega povpraševanja na gospodarsko aktivnost ostaja negativen. Zmanjševanje skupnega domačega trošenja je bilo v začetku letošnjega leta podobno kot v drugi polovici 2012. Domača potrošnja je v prvem četrtletju padla za 7,7 odstotka. Zasebno trošenje je bilo 5,4 odstotka manjše kot pred letom, trošenje sektorja države se je zmanjšalo za dva odstotka.
Upad bruto investicij v osnovna sredstva je bil dvoodstoten in torej znatno manjši od zmanjšanj v zadnjih nekaj četrtletjih. Deloma je to posledica posamičnih večjih, predvidoma enkratnih nakupov investicijskih proizvodov v tujini (večji uvoz). Investicije v stroje in opremo so se povečale za 14,4 odstotka, investiranje v gradbene objekte pa je bilo podobno kot ves čas v zadnjih štirih letih skoraj za petino manjše.
Dodana vrednost se je zmanjšala v vseh skupinah dejavnosti, in sicer v predelovalnih dejavnostih za tri odstotke, v trgovini, prometu in gostinstvu za 4,9 odstotka, v javni upravi, izobraževanju in zdravstvu pa za 0,7 odstotka.
BDP je lani po nedesezoniranih podatkih v primerjavi z letom prej padel za 2,3 odstotka. V zadnjem četrtletju se je njegov obseg skrčil za tri odstotke, v tretjem lanskem četrtletju za 3,1 odstotka, v drugem za 3,2 odstotka, v prvem pa se v primerjavi z enakim obdobjem leto prej ni spremenil.
BDP, popravljen za vpliv sezone in števila delovnih dni, se je lani v primerjavi z letom prej znižal za 2,2 odstotka. V primerjavi s predhodnim četrtletjem se je po četrtletjih zniževal; v letošnjem prvem v primerjavi z lanskim zadnjim za omenjenih 0,7 odstotka, v lanskem zadnjem v primerjavi s tretjim četrtletjem za odstotek, v tretjem v primerjavi z drugim za 0,6 odstotka, v drugem v primerjavi s prvim za 1,1 odstotka in v prvem v primerjavi z zadnjim predlanskim za 0,2 odstotka.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke