Revija Reporter
Slovenija

Dunajski inštitut Sloveniji za letos napoveduje 1,7-odstotno rast

STA

14. mar. 2015 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) bo letos rasel po 1,7-odstotni stopnji, do leta 2017 pa bo gospodarska rast pospešila na dva odstotka, napoveduje dunajski inštitut za mednarodne gospodarske študije WIIW. Če bi se napoved uresničila, bi bila gospodarska rast Slovenije nad tisto v območju evra in približno na ravni rasti celotne EU.

Sloveniji se po navedbah inštituta obeta 1,7-odstotna rast v letošnjem ter 1,8-odstotna gospodarska rast v prihodnjem letu. Medtem za 19 članic območja z evrom inštitut v povprečju napoveduje 1,3- oziroma 1,9-odstotno, za celotno EU pa 1,7-odstotno oziroma 2,1-odstotno krepitev BDP.

Bo pa gospodarska rast Slovenije, če se napovedi uresničijo, počasnejša od povprečne rasti v 11 tako imenovanih novih članicah EU. Gospodarstvo teh naj bi namreč v letošnjem in prihodnjem letu raslo po 2,7-odstotni, v letu 2017 pa po 2,8-odstotni stopnji.

Bolj optimistične so napovedi za brezposelnost, ki naj bi bila v Sloveniji letos devetodstotna, v prihodnjih dveh letih pa naj bi se vsako leto znižala za 0,5 odstotne točke. V novih članicah EU naj bi bila stopnja brezposelnosti letos pri 9,2 odstotka, kasneje pa pri 8,8 oziroma 8,4 odstotka. WIIW celotni EU napoveduje 9,8-odstotno brezposelnost letos in 9,3-odstotno v prihodnjem letu, medtem ko naj bi ta stopnja v območju evra znašala 11,2 oziroma 10,6 odstotka.

V celoti gledano sicer poročilo inštituta srednji, vzhodni in jugovzhodni Evropi napoveduje zgolj zmerno okrevanje. "Rast v obdobju 2015-2017 ne bo močneje odstopala od stopnje, zabeležene v letu 2014," so zapisali raziskovalci. Glavni dejavnik za anemično gospodarsko rast je šibko domače povpraševanje.

Naj bi se pa večina držav v regiji v prihodnjih letih izognila nevarnostim pobegle inflacije, javnofinančnih primanjkljajev in velikega zadolževanja, ki so številne težile v preteklosti.

Inštitut sicer opozarja na rast javnih investicij, ki bi lahko podprla gospodarsko rast, še posebej v novih članicah EU z dostopom do evropskih sredstev. A še vedno manjka resnejši zagon pri investicijah zasebnega sektorja, opozarja WIIW. Zasebni sektor si namreč še vedno "raje liže rane, ki jih je zadalo preteklo pretirano zadolževanje, namesto da bi produktivno investiral".

Sicer pa bo v letu 2015 prevladovala nizka stopnja inflacije, ki se bo v letu 2016 povrnila na "bolj običajne ravni". Sloveniji se tako letos kot v prihodnjem letu obeta 0,5-odstotna rast cen, medtem ko bo inflacija v letu 2017 pospešila na en odstotek, še navaja inštitut.