Revija Reporter
Slovenija

Slovenska ekonomija je v incestni povezavi.

STA

22. jul. 2013 9:11 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenijo je dolgoletna recesija vrgla na kolena in vlada v Ljubljani je bila prisiljena iti v prodajo 15 družb, ki so v večinski državni lasti, poroča zagrebški Večernji list. Kot dodaja, gre za posledico večletne slabih politik, vlada Alenke Bratušek pa upa, da bo nekdaj prestižna slovenska podjetja prodala čim prej.

Slovenija ima problem z evrom, podobno kot Grčija. Z vstopom v EU in potem v območje evra je vse prepustila trgu, navaja znani hrvaški ekonomski analitik Ljubo Jurčić. "Vrniti mora vse večje dolgove, ni pa povečala proizvodnje. V EU pa je logika, da ne moreš dolgovati in obenem imeti premoženje. Zato morajo v privatizacijo", poudarja Jurčić.

Njegov kolega Ante Babić kot največji problem vidi strukturo slovenskega gospodarstva. "Slovenska ekonomija je v incestni povezavi. Privatizacijski skladi so lastniki bank, banke so lastnice podjetij, podjetja so lastniki trgovski verig, kot je Mercator... Ko se potem v recesiji zniža potrošnja, se vse zruši kot domine," pravi Babić.

Opozarja še, da sploh ni jasno kdor je lastnik slovenskega gospodarstva. "Po nekaterih podatkih je lastnica celo Katoliška cerkev, ki so ji vrnili velik del premoženja, nacionaliziranega po 2. svetovni vojni. V slovenskem gospodarstvu ni nič transparentno," trdi Babić.

Kot dodaja, je delež slabih posojil na Hrvaškem in v državah regije 15 odstotkov, v Sloveniji pa 17 odstotkov. Glede na povezanost gospodarskih subjektov v Sloveniji pa je resnični znesek slabih kreditov v Sloveniji 35 odstotkov, izpostavlja. "To je velikanski problem za slovenske banke in splošno za celotno Slovenijo", meni Babić.

Sicer pa ekonomisti pričakujejo, da bo privatizacija prinesla nov zagon gospodarstvu, posebej, če bodo pri tem sodelovali tuji investitorji in strateški partnerji, ki bodo zvišali transparentnost, podjetja pa ne bodo več tako lastniško povezana.

Jurčić sicer opozarja, da prodaja premoženja znižuje politično stabilnost države, ker država brez premoženja ni država. Po njegovem mnenju se nikakor ne smejo privatizirati nafta, plin, voda, distribucija električne energije in drugi naravni resursi neke države.