Slovenija bo o novem arbitru odločala v četrtek
8. avg. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Slovenska politika bo o imenovanju novega arbitra na arbitražnem sodišču med Slovenijo in Hrvaško odločala v četrtek. Najprej se bo sestal vrh parlamentarnih strank, zatem odbor DZ za zunanjo politiko (OZP), vlada pa naj bi sprejela končno odločitev. Zunanji minister Karl Erjavec je dejal, da "ga bomo pravočasno imenovali".
Potem ko je predsednik Meddržavnega sodišča Ronny Abraham po vsega nekaj dneh od imenovanja odstopil kot arbiter na arbitražnem sodišču, kjer naj bi zamenjal Jerneja Sekolca, je arbitražno sodišče Slovenijo pozvalo, naj v 15 dneh imenuje novega sodnika, ali pa ga bo v skladu z arbitražnim sporazumom imenoval predsednik sodišča. Ta rok naj bi se iztekel 20. avgusta.
Kot sta včeraj po sestanku na zunanjem ministrstvu povedala minister Erjavec in predsednik OZP Jožef Horvat, še ni sprejeta odločitev o tem, koga bo Slovenija imenovala oz. ali bo prepustila odločitev predsedniku arbitražnega sodišča. To naj bi se slovenska politika dogovorila v četrtek, Horvat pa je pri tem pozval predvsem k državniški drži.
Zdaj je po njegovih besedah najbolj pomembno, "da v ospredje postavimo državo republiko Slovenijo; zdaj ni čas, da v ospredje postavljamo strankarske interese, še manj interese posameznih politikov".
Na sestanku na MZZ so sicer sodelovali še predstavniki iz urada predsednika republike, iz premierjevega kabineta ter kabineta predsednika DZ. Sodelovala sta tudi slovenski veleposlanik na Hrvaškem Vojko Volk in slovenska agentka pred arbitražnim sodiščem Mirjam Škrk. Namen sestanka pa je bil predvsem ocena stanja po odstopu Abrahama in usklajevanje nadaljnjih aktivnosti.
Erjavec je v odgovorih novinarjem zatrdil, da odstop Abrahama ni nič posebnega, v bistvu "del pravnega postopka". Zavrnil pa je, da bi moral zaradi odstopa Abrahama sam "prevzeti odgovornost". "Lahko vam zagotovim, da ga nisem prepričeval, naj odstopi," je dejal minister.
Zakaj se je Abraham odločil za odstop, Erjavec ni želel komentirati. Je pa poudaril, da se arbitražni postopek nadaljuje in da Slovenija v celoti zaupa arbitražnemu sodišču.
Tudi Horvat je spomnil, da tudi OZP, ki celoten postopek vseskozi skrbno spremlja, podpira krepitev integritete in neodvisnosti sodišča ter vztraja, da se postopek izpelje do konca.
Podobno so tudi iz kabineta premierja Mira Cerarja pred tem sporočili, da "Slovenija popolnoma zaupa v neodvisnost in nepristranskost arbitražnega sodišča ter pričakuje, da bo nato sodišče čim prej v polni sestavi nadaljevalo svoje delo in skladno z arbitražnim sporazumom izdalo razsodbo".
Erjavec je še pojasnil, da so v stalnem stiku tudi z odvetniško ekipo, vendar pa, kot je dejal, vsebine teh pogovorov ne more javno komentirati.
Ponovil je tudi stališče, da enostranski odstop od arbitraže, za katerega se je odločila Hrvaška, ni mogoč. Je pa menil, da Hrvaška glede na namero po odstopu od arbitraže svojega novega arbitra ne bo imenovala. Rok sodišča se izteče 14. avgusta, dan kasneje, kot je odločitev o "slovenskem" arbitru napovedala slovenska vlada.
Minister je izrazil zadovoljstvo, da nadaljevanje arbitražnega procesa kot edinega načina reševanja vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško podpira tudi Evropska komisija, kar je po mnenju Erjavca ključno.
"Tudi ostale države, zlasti članice Evropske unije so tega mnenja," je zatrdil Erjavec in spomnil, da je bil arbitražni sporazum podpisan tudi pod okriljem švedskega predsedstva EU.
Sicer pa slovenska diplomatska mreža aktivno pojasnjuje situacijo in stališča Slovenije, da vidimo arbitražo kot edini instrument za razreševanje tovrstnih sporov. "V regiji imajo nekatere države še odprta mejna vprašanja in stališče Slovenije je, da je arbitražni postopek pravi način reševanja teh sporov," je še dejal minister.
Medtem se je sicer oglasil tudi predsednik parlamentarne komisije za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami Branko Grims (SDS) in pojasnil, da glede prisluhov Sekolcu in slovenski agentki Simoni Drenik poteka "obširna policijska preiskava, ki preiskuje marsikatere možnosti, tudi to, da ta pogovor ni bil naključje".
Med drugim je dejal, da je bil nekdanji slovenski arbiter Sekolec, ki je po objavi prisluhov julija odstopil, sodelavec Udbe in namignil, da naj bi šlo pri tej zgodbi "za namerno malomarnost" in da bi šlo lahko tudi za "tovariško pomoč" hrvaški levici pred volitvami.
Menil je še, da bi moral zunanji minister poskrbeti, da do česa takega nikoli ne bi prišlo. Vprašanju, ali že pripravljajo interpelacijo zoper Erjavca, se je poslanec SDS izognil, dejal pa je, da upa, da je zdaj konec "domačijskosti in klovnovstva na področju zunanje politike".
Na Hrvaškem se medtem na iskanje novega slovenskega arbitra ne odzivajo. Kot pa je pokazala javnomnenjska raziskava televizije RTL, odločitev o odstopu od arbitražnega sporazuma s Slovenijo podpira kar 86 odstotkov Hrvatov.
Skoraj 40 odstotkov vprašanih je ocenilo, da bi morali vprašanje meje reševati v dvostranskih pogajanjih, petina jih navija za odhod na Meddržavno sodišče v Haagu, nekaj manj kot 15 odstotkov pa za Mednarodno sodišču za pravo morja v Hamburgu. Nova arbitraža z novimi sodniki pa bi bila sprejemljiva za 11 odstotkov anketiranih. Večina verjame, da bi nov način reševanja spora o meji prinesel Hrvaški ugodnejšo rešitev, kot pa bi jo sprejelo arbitražno sodišče.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke