Revija Reporter
Slovenija

Evroposlanci prihajajo na inšpekcijo demokracije v Sloveniji

STA
6 889

9. sep. 2021 18:36 Osveženo: 7:36 / 10. 9. 2021

Deli na:

evropski parlament

Reuters

Skupina Evropskega parlamenta za spremljanje spoštovanja demokracije namerava med 13. in 15. oktobrom v okviru misije za ugotavljanje dejstev obiskati Slovenijo. Med obiskom se želijo evropski poslanci srečati s predstavniki medijev, nevladnih organizacij kot tudi uradnih institucij in vlade.

Datum obiska je določen med 13. in 15. oktobrom, je razvidno iz osnutka programa, ki je bil obravnavan na odboru Evropskega parlamenta za državljanske svoboščine, pravosodje in notranje zadeve, v okviru katerega deluje omenjena skupina, in ki ga je pridobila STA.

Misijo za ugotavljanje dejstev v Sloveniji je že na plenarnem zasedanju v Strasbourgu v začetku julija napovedala predsedujoča skupini, poslanka iz vrst liberalcev (Renew) Sophie in 't Veld.

Skupino sestavlja 14 poslancev, po dva iz vsake politične skupine. Koliko poslancev se bo udeležilo misije, za zdaj ni znano, predvidoma pa naj bi se je udeležil po en poslanec iz vsake politične skupine.

Kot je razvidno iz osnutka programa, se želijo člani skupine v Sloveniji sestati s predstavniki nevladnih organizacij, ki delujejo med drugim na področju zaščite vladavine prava. Med temi so denimo navedeni Mirovni inštitut, Amnesty International in center nevladnih organizacij CNVOS.

Prvi dan obiska so predvidena še srečanja z varuhom človekovih pravic Petrom Svetino in predstavniki akademske sfere. Med drugim so navedeni Marko Milosavljević s fakultete za družbene vede, Žiga Turk iz Katedrale svobode in Bojan Dobovšek s fakultete za varnostne vede.

V četrtek se želijo člani skupine sestati s predstavniki medijev in medijskih organizacij, med drugim s predsednico Društva novinarjev Slovenije Petro Lesjak Tušek, odgovorno urednico Barbaro Štrukelj iz Slovenske tiskovne agencije in generalnim direktorjem RTV Slovenija Andrejem Grahom Whatmoughom ter več novinarji.

Poslanci se želijo srečati tudi z vrhovno državo tožilko Mirjam Kline ter s predstavniki državnih institucij in vlade. Predvidena so srečanja s premirjem Janezom Janšo ter več ministri, med njimi za kulturo in pravosodje, kot tudi z bivšo pravosodno ministrico Lilijano Kozlovič.

Ob zaključku obiska naj bi pripravili novinarsko konferenco. Vsa srečanja morajo še biti potrjena, program pa se lahko še spremeni, so pojasnili v Bruslju.

Parlamentarna skupina za spremljanje spoštovanja demokracije, načel pravne države in državljanskih svoboščin v članicah EU spremlja spoštovanje vrednot EU, zlasti v kontekstu nujnih ukrepov v boju s pandemijo covida-19. Med drugim spremlja tudi stanje v Sloveniji in je doslej opravila dve razpravi o razmerah v Sloveniji.

V drugi razpravi naj bi sodeloval tudi premier Janša, a je namesto svojih uvodnih pojasnil zahteval predvajanje videa, na kar in 't Veldova ni pristala. Poslanka je nato na julijskem plenarnem zasedanju Janši, ki je v Strasbourgu sodeloval v razpravi o prednostnih nalogah slovenskega predsedovanja Svetu EU, izročila tudi seznam vprašanj, ki jih je njena skupina poslala slovenski vladi marca, vendar odgovorov dotlej še ni dobila.