"Pogoltnost, pohlep po bogastvu, še posebej tam, kjer je vse omenjeno zavito v "dobra dela, ki ugajajo Bogu", je kritiziral že Luther, a se še vedno kažejo v vseh razsežnostih človeškega življenja in medčloveških odnosov," je dejal v pridigi na osrednjem bogoslužju ob prazniku.
Poudaril je, da tudi današnji svet nujno potrebuje odgovorne ljudi, "ki bodo resno jemali svoje dolžnosti in svojega položaja ne bodo izkoriščali v prid svojim egoističnim ambicijam". Ob tem je spomnil na mlado Švedinjo Greto Thunberg, ki skupaj z mladimi po vsem svetu sprašuje, ali želimo živeti v svetu grabljenja in uničevanja.
"Prazniki so tudi in predvsem zato, da se spominjamo, da v spominu obnavljamo podobe dogodkov in ljudi, zaradi katerih smo to, kar smo," je v pridigi še poudaril Filo.
Dan reformacije, 31. oktober, je v Sloveniji državni praznik in dela prost dan. Na ta dan obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Reformacija, ki se je začela v Nemčiji, je Slovencem dala prvo knjigo v maternem jeziku in prvo slovensko tiskano knjigo sploh - Katekizem, ki ga je leta 1550 napisal Primož Trubar.
Zbirka krščanskih svetih besedil, zapisanih v razumljivem jeziku, je postala eden najpomembnejših temeljev zahodne civilizacije, je poudaril Filo. "Da smo sploh lahko, in da smo veliko bolje in lažje, del te civilizacije postali tudi Slovenci, pa je nedvomno zasluga slovenskih evangeličanskih duhovnikov, slovenskih protestantov, ki so spoznali in prepoznali, da le s svojim lastnim jezikom in s knjigo v maternem jeziku postaneš in ostaneš narod s svojo lastno vizijo in identiteto," je dodal.
Bogoslužja v Evangeličanski cerkvi Primoža Trubarja v Ljubljani so se udeležili tudi predsednik republike Borut Pahor, premier Marjan Šarec in predsednik državnega sveta Alojz Kovšca.
Škof Filo: Zaradi evangeličanskih duhovnikov smo Slovenci lahko postali del zahodne civilizacije
31. okt. 2019 13:41 Osveženo: 13:44 / 31. 10. 2019
Evangeličanski škof Geza Filo je v pridigi ob dnevu reformacije med drugim odgovoril na vprašanje, ki mu ga mediji ob tem prazniku zastavijo vsako leto: Ali danes potrebujemo še eno reformacijo. "Seveda jo," je dejal. Tudi v današnji družbi se kaže izkoriščanje in zloraba moči, ki sta pripeljali do reformacije v 16. stoletju, je pojasnil.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke