Revija Reporter
Slovenija

SKB in Probanka zaplenili in prodali delnice menedžerjev Gorenja

STA

3. maj. 2014 9:16 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Banki SKB in Probanka sta po pisanju časnika Dnevnik v minulih dneh zaplenili in prek borze prodali delnice podjetja Ingor, prek katerega je nekaj več kot 170 vodilnih v Gorenju pred leti sodelovalo pri dokapitalizaciji, nazadnje pa je imelo v lasti še skoraj tri odstotke velenjske družbe. Ingorju se po pisanju časnika tako obeta stečaj.

Probanka in SKB sta tako v zadnjih tednih unovčili vsa zavarovanja. Banki, pri katerih je Ingor skupno najel za okoli sedem milijonov evrov posojil, pa sta po navedbah Dnevnika s tem poravnali le del svojih terjatev.

Pri dokapitalizaciji iz leta 2007 je namreč Ingor za delnico odštel 30 evrov, medtem ko sta banki za njih iztržili sedemkrat manj. SKB naj bi za njih iztržila med 4,5 in 4,8 evra, medtem ko jih je Probanka prodala po okoli štiri evre za delnico. Probanka naj bi tako poravnala za okoli pol milijona evrov oziroma dve tretjini svojih terjatev do Ingorja, medtem ko je SKB za delnice iztržila dobra dva milijona evrov.

Kako bo Ingor poravnal preostale tri milijone evrov obveznosti, je velika nejasnost, saj so bile Gorenjeve delnice praktično edino premoženje menedžerskega podjetja, že od srede marca pa ima blokirane tudi vse transakcijske račune.

Direktor družbe Luka Kobler je za Dnevnik povedal le, da bodo prihodnji teden sklicali skupščino, na kateri bodo družbeniki odločali o nadaljnji usodi. Podrobnosti niso znane, Dnevnik pa omenja, da bi družbeniki utegnili odločati tudi o dokapitalizaciji, za katero pa so možnosti borne. Ob ustanovitvi so vodilni Gorenjevi delavci v podjetje investirali 16,6 milijona evrov, številni med njimi pa še vedno odplačujejo za ta namen najeta posojila.

Vse bolj je torej očitno, da bodo v Ingorju prisiljeni razglasiti insolventnost in sodišču predlagati začetek stečajnega postopka, saj svojih obveznosti iz tekočega poslovanja ne morejo poravnavati.

Ingor so vodilni Gorenjevci ustanovili leta 2007 za namen dokapitalizacije velenjskega proizvajalca bele tehnike in vodilnega slovenskega izvoznika. Z njo so takrat zbrali skoraj 55 milijonov evrov, pri njej pa naj bi po prvotnih načrtih sodelovala tudi Evropska banka za obnovo in razvoj (EBRD).

Ta je kot pogoj za sodelovanje zahtevala postopni umik države iz lastništva in sodelovanje menedžerjev pri dokapitalizaciji, saj naj bi bilo to zagotovilo zavezanosti vodilnih razvoju podjetja. Ker pa je paradržavna Kapitalska družba nato pri dokapitalizaciji sodelovala, delnic v EBRD niso vplačali.

Ingor se je pri Probanki in SKB zadolžil šele leta 2008, ko so v KD Group neposrednim tekmecem Gorenja začeli ponujati večji paket delnic velenjske družbe. Tako je šlo za obrambo pred morebitnim sovražnim prevzemom.