Revija Reporter
Slovenija

Škandal: urednik Radia Maribor vodil Türkovo tiskovno konferenco

Igor Kršinar

27. avg. 2012 12:39 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Odgovorni urednik Radia Maribor Stanislav Kocutar je vodil tiskovno konferenco predsedniškega kandidata Danila Türka. Vodstvu RTVS se tako sodelovanje zdi nedopustno in neprimerno.

Predsedniški kandidat Danilo Türk je prejšnji ponedeljek za začetek zbiranja podpisov v podporo na predsedniških volitvah sklical tiskovno konferenco pred svojo stojnico na Trgu svobode v Mariboru, kjer je predstavil okvire predsedniške kampanje, komentiral pa je tudi nekaj aktualnih tem. To sicer ne bi bilo nič nenavadnega, če ne bi bil tiskovne konference povezoval kar odgovorni urednik Radia Maribor Stane Kocutar. Generalnega direktorja RTV Slovenija Marka Fillija smo zato vprašali, kaj meni o takšnem političnem angažmaju svojega urednika, ki ni v skladu z etičnimi internimi pravili javnega zavoda RTVS. Zanimalo nas je tudi, kako bo ukrepal zoper svojega podrejenega.

Iz službe za odnose z javnostjo RTVS so nam odgovorili, da po mnenju njihove pravne službe odgovorni urednik Radia Maribor Stanislav Kocutar ni kršil določil Poklicnih meril in načel novinarske etike, saj se njihovi delavci lahko svobodno združujejo v politične, sindikalne in stanovske organizacije. Njihovo delovanje je omejeno le v zakonsko določenem času volilne kampanje, ki pa se uradno začne šele 30 dni pred dnem glasovanja, torej 12. oktobra.

Nezdružljivost političnih in uredniških funkcij določa Statut RTV Slovenija, ki v pogojih za imenovanje v 64. členu določa nezdružljivost v primeru, da je odgovorni urednik poslanec državnega zbora ali funkcionar politične stranke: »Ne glede na dejstvo, da ni šlo za kršitev omenjenih določil, pa se vodstvu RTV Slovenija sodelovanje na takem dogodku ne zdi primerno in dopustno, saj takšni angažmaji škodijo načelu nepristranskosti javnega zavoda kot tudi posamezniku, zato bo odgovornega urednika na to tudi opozorilo.«

V javnem zavodu RTVS so se posamezni novinarji in uredniki politično angažirali na volitvah, potem pa se predstavili kot neodvisni in avtonomni. Na evropskih volitvah leta 2009 sta nastopili novinarki Tanja Fajon in Miriam Muženič, prva na listi SD, druga na listi LDS. Prva je bila izvoljena, druga pa ne, vrnila se je na televizijo, kjer lahko spet spremlja politiko zamejskih Slovencev v Italiji. Podobno je v kampanji pred parlamentarnimi volitvami leta 2008 na prireditvah SD nastopal Sašo Hribar, ki se je s politiko satirično ukvarjal še na javni TV. Nazadnje pa je RTVS sprejela v svoje vrste še nekdanjo poslanko in ministrico za kulturo Majdo Širca, ki se zdaj s kulturo ukvarja na nacionalni RTV. Vsi ti dogodki zbujajo resen dvom o nepristranskosti RTVS, katere delovanje plačujemo vsi »odjemalci električne energije«.