oranžno opozorilo Svet24.si

Arso oranžen alarm prižgal tudi za severovzhod, ...

kača-na-policijski-postaji Svet24.si

Kača s policijske postaje Koper

1706792389-b60k4933-1706792354008 Necenzurirano

Furs blokiral premoženje nekdanjega ministra ...

1696960818-172a6788-1696960549922 Reporter.si

Teorije zarote: bo Anžetu Logarju uspelo prevzeti...

Komplet za trening Ekipa24.si

Šik po francosko s slovensko noto

kmetijaa11 Njena.si

Kmetija: Novi tekmovalci vas bodo prikovali pred ...

luka doncic pljunil Ekipa24.si

Kaj? Luka Dončić je v neposrednem prenosu med ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Sindikati nezadovoljni z zadnjo različico pokojninske reforme

Deli na:
Sindikati nezadovoljni z zadnjo različico pokojninske reforme

Foto: Bobo

Sindikati z zadnjo različico pokojninske reforme, ki jim jo je včeraj predstavil minister za delo Andrej Vizjak, niso zadovoljni. Po oceni predstavnikov sindikatov to ni različica, h kateri bi dali soglasje. Tako kot tudi reforma trga dela pa ni popolnoma usklajena niti znotraj koalicije. Vlada bo obe predvidoma obravnavala v sredo.

"Trenutno je v igri nova različica zakonskega predloga, ki pa še nima soglasja ne na strani delodajalcev in ne na strani sindikatov," je po tokratnih pogajanjih novinarjem povedala Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije. Predlog zakona je po njenih besedah zaenkrat "zgolj nek osnutek in ne nekaj, kar bi morali ljudje jemati resno".

Kritična je bila tudi do tega, da so zadnjo različico zakonskega besedila na sestanku, ki se je začel ob 13. uri, dobili na mizo ob 13.06. "Kar koli me vprašate, ne vem, ker še ne poznam zadnjega predloga zakona," je opozorila.

Minister je besedilo sicer predstavil, a to po njeni oceni še ne more biti različica, h kateri bi dali soglasje. "Še daleč smo," meni.

Dodala je, da so vsi pod pritiskom ministrove napovedi, da gre predlog že predvidoma v sredo v obravnavo na vlado in zatem v zakonodajni postopek.

Ker še ni bilo izračunov za poklicno zavarovanje, se po njenih besedah namreč niso mogli lotiti problematike poklicnih pokojnin, kot je bilo napovedano. Vladna stran je zatem predlagala pogovor o prostovoljnem dodatnem pokojninskem zavarovanju, socialni partnerji pa morajo zdaj posredovati svoje predloge rešitev.

Na sestanku so se po njenih besedah pogovarjali tudi o višini pokojnin in odmernih odstotkih, sklepa pa, da bodo o tem spet spregovorili prihodnji ponedeljek. Tedaj bodo tudi opredelili vsebinske sklope, ki naj bi jih začeli počasi zapirati. Pogajanja jim bo po njeni oceni v naslednjem mesecu morda res uspelo končati.

Predstavniki delodajalcev po sestanku niso dajali izjav.



Minister Vizjak je pred sestankom poudaril, da kot pogoj za upokojitev še vedno velja 40 let pokojninske dobe brez dokupa pri 60. letu starosti. Vendar pa se starostna meja pri ženskah lahko zniža za tri leta, pri moških pa za dve v primeru vstopa na trg dela pred 18. letom.

Znižanje starostne meje pri ženskah za upokojitev zaradi otrok pa bi šteli progresivno, je dejal. Za prvega otroka bi veljalo pol leta, za drugega, tretjega in četrtega pa po deset mesecev.

Pokojninsko reformo bo po napovedih ministra Vizjaka danes obravnaval Ekonomsko-socialni svet, prav tako je danes tudi koalicijsko usklajevanje na to temo, vlada pa bo predlog predvidoma obravnavala v sredo. Kljub temu se bodo s socialnimi partnerji pogajali še ves čas nadaljnjega postopka. Zakonski predlog bodo v državnem zboru obravnavali po rednem postopku.

Predsedniki koalicijskih strank so na kolegiju pri predsedniku vlade Janezu Janši pred torkovim srečanjem koalicije s socialnimi partnerji razpravljali tudi o pokojninski reformi in reformi trga dela. Od tega srečanja je precej odvisno, ali bo vlada obravnavala reformi že v sredo, je po kolegiju pojasnil predsednik DL Gregor Virant.

Predsednica NSi je poudarila, da lahko pogajanja potekajo tudi tekom parlamentarnega postopka. Virant pa kljub temu meni, da je s postopkom bolje počakati, če se socialni partnerji s tem ne strinjajo. Spomnil je, da lahko sindikati vedno poskušajo z referendumom. Zato je treba reformi usklajevati do te mere, da "bomo imeli garancijo, da referendumov ne bo", meni.

Predsednik SLS Radovan Žerjav je pred kolegijem poudaril, da je treba resno zagrabiti za predlagane projekte in reforme, pogledati, kaj je treba še popraviti, in ukrepe sprejeti. Ob morebitnih prevelikih popravkih predlogov reform se strinja z vprašanjem smisla reform.

Vodja poslancev DeSUS Franc Jurša pa je ob tem vprašanju ocenil, da bo čez nekaj let res potrebna nova pokojninska reforma. V to nas, pravi, silijo razmere.