Revija Reporter
Slovenija

SDS: Referendum hkrati z evropskimi volitvami bi pomenil dvomilijonski prihranek

STA

10. jun. 2014 13:50 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

SDS v odzivu na navedbe, da naj bi bila odgovorna za stroške referenduma o arhivih, meni, da sta pravi naslov za terjanje odgovornosti zaradi neodgovorne porabe davkoplačevalskih sredstev vlada Alenke Bratušek in ministrstvo za kulturo. Volivci bodo izstavili račun strankam, ki so namesto ukrepov za blaginjo sprejemale zakone o arhivih, menijo.

"Slovenijo sta leta 2013 pod vodstvom vlade Alenke Bratušek zaznamovali predvsem prekomerno zadolževanje ter dvigovanje davkov in prispevkov," so zapisali v SDS. Namesto da bi se vlada posvetila pripravi in izvrševanju ukrepov za izhod iz krize, s katerimi bi razbremenili gospodarstvo, povečali gospodarsko rast in prihodke v državni proračun, se je po besedah SDS "ukvarjala z zakonskimi predlogi, ki so namenjeni ščitenju obstoječih navez in privilegijev, ki dušijo napredek in razvoj države".

Takšen primer je po njihovih navedbah tudi novela zakona o arhivskem in dokumentarnem gradivu ter arhivih, ki jo je vlada Alenke Bratušek potrdila oktobra lani. Ob tem so poudarili, da je pobudo za razpis referenduma podprlo več kot 46.000 ljudi.

Kot navajajo v SDS, so predlagali, da bi referendum izvedli skupaj z volitvami v Evropski parlament, "kar bi pomenilo dvomilijonski prihranek". "Koalicija je to vehementno zavrnila in razpisala referendum samo 14 dni po volitvah v Evropski parlament," navajajo.

Pravi naslov za terjanje odgovornosti zaradi neodgovorne porabe davkoplačevalskih sredstev sta zato po njihovi oceni vlada Alenke Bratušek in ministrstvo za kulturo. "Verjamemo, da bodo volivci na bližajočih se volitvah izstavili račun strankam, ki so namesto ukrepov za gospodarsko rast in blaginjo prebivalstva sprejemale zakone o arhivih," dodajajo v SDS.