Revija Reporter
Slovenija

SDS pustila poslance NSI na cedilu, zdaj so jih rešili kolegi iz SD

Igor Kršinar
42 2.010

2. avg. 2024 12:56 Osveženo: 13:25 / 02. 8. 2024

Deli na:

Vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj

Si.R.

Splošna razprava v državnem zboru o romski problematiki in nasilju v šolah vendarle bo. Potem ko je poslanska skupina NSI prejšnji teden predstavila paket sprememb zakona o osnovni šoli in sveženj zakonov za boljšo integracijo romskega prebivalstva, so podpise prispevali tudi trije poslanci SD in samostojna poslanka Mojca Šetinc Pašek.

Kot smo poročali, ima NSI zgolj osem poslancev, medtem ko jih za zahtevo za razpravo potrebuje najmanj deset. Zato so se na pomoč obrnili na poslansko skupino SDS, ki pa jih je zavrnila. Zdaj pa so podpise prispevali še poslanca Predrag Baković in Damijan Zrim ter poslanki Meira Hot in Mojca Šetinc Pašek.

Skupaj s sedmimi poslanskimi podpisi NSI (Matej Tonin je bil medtem izvoljen za evropskega poslanca) jih imajo tako enajst, kar omogoča parlamentarno razpravo.

Zakaj Janševi ne podpirajo predlogov za ustavitev romskega nasilja v osnovnih šolah

S spremembami šolske zakonodaje želijo v NSI zaščititi žrtve, nasilnega otroku pa bi bilo mogoče odrediti začasno šolanje na daljavo, ga vključiti v vzgojni program za socializacijo ali pa ga celo izključiti iz šole.

Poleg tega so nadgradili sveženj zakonov, ki jih je v zvezi z integracijo Romov že vložila skupina županov iz jugovzhodne Slovenije in Posavja, a jih je državni zbor zavrnil.

Podobno pobudo je ta teden dala tudi poslanska skupina SD s prvopodpisanim Predragom Bakovićem, ki prihaja iz Kočevja. Med predlogi, ki so jih naslovili na vlado, je tudi priprava ustrezne zakonodaje na področju šolske in predšolske vzgoje, ki bi zagotovila varnost otrok ter učinkovito izvrševanje pravnomočno izrečenih kazni.

Za pobudo so se odločili po nedavnem dogodku v romskem naselju Poganci v Novem mestu, v katerem je bil med opravljanjem dolžnosti v napadu s kamenjem poškodovan občinski redar. Napad se je zgodil, čeprav je bilo v naselju zaradi uradnih postopkov navzočih več policistov in redarjem.

»Več kot očitno je v takih primerih tudi legitimna avtoriteta policije popolnoma brezpredmetna,« ugotavljajo poslanci SD v svoji pobudi vladi.