Zakaj Janševi ne podpirajo predlogov za ustavitev romskega nasilja v osnovnih šolah
30. jul. 2024 6:00 Osveženo: 7:10 / 30. 7. 2024


Poslanci SDS
Prejšnji teden je vodja poslanske skupine NSI Janez Cigler Kralj predstavil paket sprememb zakona o osnovni šoli, s katerim bi se zoperstavili medvrstniškemu nasilju in omogočili boljšo integracijo romskega prebivalstva. Za splošno razpravo v državnem zboru potrebujejo najmanj deset poslanskih podpisov, zato so se za sodelovanje obrnili na SDS, ki pa jih je zavrnila.
S spremembami šolske zakonodaje NSI želijo zaščititi žrtve, nasilnega otroku pa bi bilo mogoče odrediti začasno šolanje na daljavo, ga vključiti v vzgojni program za socializacijo ali pa ga celo izključiti iz šole. Poleg tega so nadgradili sveženj zakonov, ki jih je v zvezi z integracijo Romov že vložila skupina županov iz jugovzhodne Slovenije in Posavja, a jih je državni zbor zavrnil.
Ker ima NSI osem poslancev, sama ne more zahtevati splošne razprave o predlaganem svežnju v državnem zboru, še vedno pa lahko vloži predloge zakonov v parlamentarni postopek, toda v tem primeru bo o njih najprej razpravljalo matično delovno telo. Pričakovati je, da jih bo koalicija zavrnila, zato paket sploh ne bo prišel na redno zasedanje državnega zbora.
Ob tem se postavlja vprašanje, zakaj SDS ni želela podpreti paketa NSI, ki ureja romsko problematiko. Po eni strani gre verjetno za prestiž, ker so paket vlagajo poslanci NSI, ne pa SDS, po drugi strani pa SDS verjetno ustreza, da se romska problematika ne uredi, saj tako lahko še naprej opozarjajo na to vprašanje in s tem pridobivajo volilne glasove.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke