SDS bi nekdanjim sodelavcem Udbe omejila kandidiranje na javne funkcije
13. jun. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Politika je neustavno odločitev sodne veje oblasti nadgradila še s politično neustavno odločitvijo, je odločitev ustavnih sodnikov, ki so prvaku SDS Janezu Janši vrnili mandat, komentiral Jože Tanko. Zavestno kršiti ustavo najbrž ni odlika za delo v parlamentarni demokraciji, je poudaril in odgovorne pozval k prevzemanju odgovornosti.
Vodja poslanske skupine SDS Tanko je v današnji izjavi za medije v DZ poudaril, da v stranki zdaj čakajo, da bodo tisti, ki so "zakuhali zgodbo" z prenehanjem poslanskega mandata, naredili prvi korak. To, kar se je dogajalo, namreč ni imelo posledic le za domače politično dogajanje, ampak je odmevalo tudi v tujini, zato bi morali prevzeti tudi neko politično odgovornost, je pojasnil.
Kot je poudaril Tanko, so poslanci ravnali v nasprotju z ustavo kljub številnim opozorilom zakonodajno-pravne službe DZ, ustavnopravnih strokovnjakov in tudi bivših ustavnih sodnikov. To po njegovem prepričanju postavlja pod vprašaj tudi njihovo nadaljnje delo v DZ.
Zato v SDS poudarjajo, da so na potezi tisti, ki so bili odgovorni za sprejem takšne odločitve - predsednik mandatno-volilne komisije (MVK) Mitja Horvat, člani komisije, ki so takšen postopek podprli, in tudi predsednik DZ Milan Brglez, ki je ugotovitev MVK realiziral, je povedal Tanko.
Spomnil je, da je tudi premier Miro Cerar glede tega vprašanja imel jasno stališče, saj ga je načelno podprl. Po mnenju Tanka je tako šlo za "orkestrirano dejavnost, s katero je politika nadgradila neustavno odločitev sodne veje oblasti še s politično neustavno odločitvijo".
Tanko je ob tem še pojasnil, da je na današnji seji kolegija DZ predlagal umik predlaganega svežnja volilne zakonodaje. Vsebina odločbe namreč po njegovi oceni terja razmislek, kako urediti zakonodajo, da bo ta v skladu z stališčem ustavnega sodišča in da je ne bi bilo treba kmalu znova spreminjati. Ta predlog so sicer člani kolegija zavrnili.
V SDS sicer v luči sprejemanja nove zakonodaje po besedah Tanka predlagajo tudi t. i. lustracijsko klavzulo, ki bi omejila kandidiranje na javne funkcije za tiste, ki so sodelovali z nekdanjo Službo državne varnosti. Politična kultura se namreč oblikuje tudi tako, da na funkcije pridejo tisti ljudje, ki nimajo negativne zgodovine, je pojasnil Tanko.
V primeru Janše pa je po njegovem prepričanju šlo za tožilsko-sodni konstrukt, nadgrajen še s političnim konstruktom v DZ. Ljudje, ki delujejo na neustaven način, pa ne morejo prispevati k politični kulturi v državi, je še dejal vodja poslanske skupine SDS.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke