"Kdor nas bo poskušal razumeti s starimi vzorci razmišljanja, nas ne bo nikoli razumel," je na današnjem kongresu in zboru članov LMŠ poudaril predsednik in premier Šarec.
Danes so predstavili kandidatno listo LMŠ za evropske volitve, zato je Šarec v nagovoru spregovoril tudi o pogledu na EU. Med drugim se je dotaknil brexita. Kot je dejal, se o tem pogovarjajo v nedogled, "ko pa vsi vemo, da bi bilo bolje, da ga ne bi bilo". Medtem pa rastejo Kitajska, Indija, Rusija in tudi ZDA, "Evropa pa postaja vse bolj upehana tudi zaradi nesolidarnosti, nesodelovanja in postavljanja nekaterih lastnih interesov pred skupne".
Obregnil se je tudi ob protest madžarskega veleposlaništva pri zunanjem ministrstvu zaradi naslovnice Mladine. Kot ugotavlja Šarec, se "sosednje države vmešavajo celo v naše medije in želijo, da bi naša vlada zaščitila madžarsko vlado pred našimi mediji". To je označil za vmešavanje brez primere ter opozoril, da si take Evrope ne želijo, prav tako ne bodo podpirali Evrope, v kateri bo nekdo prevladoval nad drugim.
Po Šarčevih besedah si želijo Evropo solidarnosti, ki bo učinkovita in jo bodo vodili kompetentni ljudje z novimi vzorci razmišljanja. "Kdor ima stare vzorce, bo vedno kot hrček krožil v svojem kolesu, na koncu bo upehan, ampak prišel ne bo nikamor," je bil slikovit.
Tako je tudi kandidatna lista LMŠ sestavljena po meri stranke, z ljudmi, ki po njegovih navedbah verjamejo v njihovo idejo in v to, da je Evropa dober projekt, a potrebuje korenite spremembe.
Ozrl se je na začetke delovanja stranke, ki ima svoje korenine v Kamniku, ter njeno rast od spodaj navzgor. Izpostavil je nekoč mogočne stranke, ki so razpadle "takoj, ko je nekdo zaprl vrata in odšel". "Stranka se pokaže takrat, ko ima težave. Tudi mi smo bili v težavah že v začetku," je priznal.
Spomnil je, da so s 13 poslanci postali vodilna vladna stranka, čeprav si tega niso mislili in so jih drugi podcenjevali. "A bili smo trmasti kot biki," je dejal. Prav tako je izpostavil suverenost stranke: "Tudi če danes gremo, bomo odšli z dvignjeno glavo, nikomur nič dolžni." Šarec je stranki v sklepnih besedah zaželel pogum na nadaljnji poti in opozoril, da brez slednjega nobeno znanje ne pomaga.
Tudi podpredsednika LMŠ Jerca Korče in Igor Žavbi ter nosilka liste za evropske volitve Irena Joveva so izpostavili zlasti rast stranke z lokalne na državno raven. V smeri krepitve lokalne mreže so danes spremenili tudi statut LMŠ.
Korčetova pa se je ozrla tudi na evropske volitve ter dejala, da se nanje podajajo z imeni, ki "prihajajo iz normalnosti, imajo energijo, znanje in želijo delati za ljudi".
Prav to je izpostavila Joveva, ki je v svojem nagovoru povzela svojo življenjsko zgodbo. Zavrnila je ocene o neizkušenosti, a zatrdila, da se tudi ne namerava pretvarjati, da je vsevedna. Uvodoma je povedala, da se ne bo več opravičevala za prehod iz novinarstva v politiko, pač pa se bo posvetila prihodnosti.
Svojega dela v politiki ne vidi drugače kot svoje prejšnje službe, saj še vedno želi "služiti ljudem", le da se je iz vloge opazovalke in poročevalke premaknila na polje, kjer da lahko aktivno pripomore k spremembam. Po njenem mnenju namreč Evropa potrebuje novo zgodbo, saj "je sistem dober, vodenje pa ne".
Današnjega kongresa LMŠ se je po ocenah stranke udeležilo okoli 250 članov, prisotni so bili tudi poslanci LMŠ in nekateri ministri, med njimi minister za zdravje Aleš Šabeder in minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar. Prisoten je bil tudi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojmir Urlep.
Med gosti in govorci so bili predstavniki koalicijskih partneric, in sicer predsednika SAB in DeSUS Alenka Bratušek in Karl Erjavec ter podpredsednika SD in SMC Matjaž Nemec in Igor Zorčič. Vsi so izpostavili pomen sodelovanja v koaliciji, a tudi svoja pričakovanja.
Nemec je ob tem opozoril, da bodo izzivi pred njimi terjali pogum, sodelovanje in morda več tolerance.
Čeprav LMŠ s prav tako liberalnima SAB in SMC ni želela oblikovati skupne liste za evropske volitve, sta bila Bratuškova in Zorčič danes povezovalna. Zorčič je ob pozdravih vodstva stranke izpostavil tudi partnersko zavezo in dejal, da gredo skupaj naprej - tako, da bo bolje za vse.
Tudi Bratuškova je zagotovila, da bo SAB še naprej trden člen v tej vladi ter ocenila, da so edina prava smer socialno-liberalne vrednote.
Nagovor Erjavca pa je zaznamovalo občudovanje Šarca, ki ga je podprl že v začetku politične poti v Kamniku. "Jaz sem imel enake želje in ambicije, a jih nisem uresničil," je priznal Erjavec, ki je zadovoljen, da "imamo predsednika vlade, ki je operativen in ne filozofira". Se pa ob tem ni mogel izogniti pokojninam in pričakovanjem vzpostavitve demografskega sklada.
Šarec: Tudi če danes gremo, bomo odšli z dvignjeno glavo, nikomur nič dolžni
6. apr. 2019 13:38 Osveženo: 18:05 / 06. 4. 2019
Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v nagovoru na kongresu v Trbovljah izpostavil rast, suverenost in trmo stranke, ki po njegovih navedbah deluje z novimi vzorci razmišljanja. "Zanašamo se samo na trdo delo, voljo, energijo in zanos ter na vedenje, da ne vemo vsega," je dejal, a obenem ocenil, da so v danih razmerah optimalni in se še izboljšujejo.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke