Revija Reporter
Slovenija

Šarec o predlogu treh novih ministrstev: Gre za "popoln nesporazum" in "osnutek osnutka"

STA

3. jul. 2018 14:45 Osveženo: 14:48 / 03. 7. 2018

Deli na:

Predsedniki šestih strank bodo po napovedih predsednika LMŠ Marjana Šarca danes nadaljevali pogovore o programu koalicijske pogodbe, verjetno pa se bodo tudi že dotaknili vprašanja, koliko resorjev bo komu pripadlo. Na vprašanje, ali bo resorjev več kot doslej, je odgovoril, da je bila njihova želja samo novo ministrstvo za digitalno družbo.

"Če piše na dokumentu zaupno, je to za nas zaupno, za vse pa očitno ni tako," je Šarec v izjavi za medije ob robu seje DZ komentiral ponedeljkovo razkritje osnutka koalicijske pogodbe v javnosti. Kot je pojasnil, bodo s predsedniki SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS danes nadaljevali pogovore in bodo kaj več povedali, ko bo znanega kaj več.

Obenem pa je napovedal, da se bodo danes verjetno že dotaknili razdelitve resorjev med strankami.

Predlog ustanovitve treh novih ministrstev, kot ga je bilo razbrati iz omenjenega osnutka koalicijske pogodbe, je Šarec označil za "popoln nesporazum". "To je bil osnutek osnutka," je pojasnil Šarec in poudaril, da je prišel preuranjeno, kar da je tako, kot če bi jed sodili v prvih minutah kuhanja. "Jed se sodi takrat, ko je na mizi," je dodal.

Obenem je pojasnil, da je bila njihova želja ustanovitev novega ministrstva za digitalno družbo, ostala ministrstva pa so želeli ohraniti tako, kot so.

Šarec ni želel špekulirati, kdaj bi lahko omenjene stranke sklenile dogovor o koalicijskem sodelovanju. Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović je sicer v ponedeljek predsednika republike Boruta Pahorja prosil, da z odločitvijo o kandidatu za mandatarja počaka do petka, ko se bo glede usklajevanj vedelo več. Šarec pa je danes poudaril, da to ni odvisno samo od njih, ampak tudi od drugih partnerjev. "Delali bomo na tem. Če se bo to zgodilo, potem bo, če pa se do petka ne bo zgodilo, se pač ne bo," je dejal Šarec, ki se je s svojo stranko na junijskih volitvah uvrstil na drugo mesto.

Predsednik SD Dejan Židan pa je ob prihodu na srečanje predsednikov šestih strank dejal, da danes ne pričakuje kadrovskih pogovorov, ker ti še niso potrebni. Kadrovski razrez bo po njegovem mnenju "še najlažje dogovoriti". Pričakuje, da bodo danes pregledali delo pogajalske skupine, ki se je sestajala od petka.

O poteku pogajanj želi namreč danes poročati tudi širšemu vodstvu SD, ki se bo zvečer sestalo na klavzuri. Obenem je Židan poudaril, da ni potrebe, da v tem trenutku kot potencialno možnost izključujejo Levico, čeprav vidi, "da je tendenca v to smer". "Če bomo tako delali, se možnost uspeha tudi teh pogajanj lahko zmanjša," je ocenil in poudaril, da Slovenija rabi vlado s polnimi pooblastili čim prej.

Na vprašanje, ali bo do petka dovolj časa, je odgovoril, da če bo dobra volja na vseh straneh, lahko naredijo zelo velike korake naprej.

Glede na to, da delajo projektno koalicijsko pogodbo, je po Židanovem mnenju dogovor nekoliko lažje doseči, saj področja, o katerih se ne strinjajo, umaknejo. "Kar se nas tiče, ovir, da bi neki dogovor ali vsaj bližino dogovora dosegli do petka zjutraj, verjetno ni," je dejal.

Katere resorje si SD v vladi želi, Židan ni želel vnaprej povedati, poudaril pa je, da bodo pri kadrih zelo fleksibilni. Na vprašanje, ali ga res zanima gospodarsko ministrstvo, in ne več kmetijsko, je odgovoril, da so različne možnosti.

Tudi predsednik DeSUS Karl Erjavec je poudaril, da se morajo pred kadrovskimi vprašanji dogovoriti o programu. Tako tudi ni pojasnil, kateri ministrski resorji zanimajo DeSUS.

Je pa Erjavec dejal, da so v DeSUS zlasti zagovarjali novo ministrstvo za obrt in družinska podjetja, ker ta ustvarjajo velik del našega družbenega prihodka, a je ta segment v vladi zanemarjen.

Ob tem je poudaril, da je ključno za DeSUS to, da več storijo za starejše. Spomnil je, da so tudi stranke omenjene šesterice pred volitvami veliko obljubljale za upokojence, zato v DeSUS pričakujejo, da bodo za upokojence res več storili in da bo ta tema vključena tudi v koalicijsko pogodbo.

Po oceni Erjavca pogovori za zdaj tečejo v pravo smer, zato je optimist. Po njegovem možnosti, da šest strank sestavi koalicijo, so.

Povolilne pogovore z nekaterimi strankami sicer vodi tudi predsednik zmagovalke SDS Janez Janša. Tudi v SDS so svoj osnutek koalicijske pogodbe že pripravili, a ga strankam še niso pošiljali, so potrdili za STA.