Sandi Češko: Država je skorumpirana in neučinkovita
11. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Država se ne zanima za podjetništvo in podjetnike ignorira, neustrezen pa je tudi izobraževalni sistem, ki zatira tekmovalnost, je bilo mogoče slišati na včerajšnji okrogli mizi z naslovom Ponos, uspeh in ključ do rešitev, ki jo je v Ljubljani organiziralo Združenje Mreža idej. Podjetništvu naj bi bilo treba povrniti status vrednote.
Udeleženci okrogle mize, uspešni slovenski podjetniki, so uvodoma spregovorili o tem, čemu gre pripisati njihove dosežke. Predsednik upravnega odbora Studia Moderna Sandi Češko je izpostavil, da njihovo podjetje ves čas vlaga v tri zadeve: talente, četudi v nekem trenutku ni konkretnega dela zanje, inovacije in IKT. Kot je izpostavil, so izpostavljeni kupcu, zato je pomembno, da so mu blizu in prepoznavajo njegove potrebe.
S takšnim videnjem vloge kupcev se je strinjal tudi izvršni direktor poslovanja pri IBM Slovenija Michele Leonardi. Stranka mora razumeti vrednost, ki ji jo nudiš, ta vrednost pa mora biti realizirana, je dejal. Stranka te mora kratkoročno razumeti, dolgoročno pa mora imeti od sodelovanja s teboj pozitivne rezultate, je pristavil.
"Dandanes je bolj kot kdajkoli pomembno, da ima ne samo človek, ampak tudi podjetje vizijo," je v nadaljevanju poudaril generalni direktor Pipistrela Ivo Boscarol. Če imaš vizijo in znaš predvidevati trende, je lahko narediti strategijo, motivirati ljudi okoli sebe, biti inovativen, je menil in ocenil, da danes kralj ni več tisti, ki ima inovativen izdelek, ampak tisti, ki ima trg in zna izdelek prodati.
Pomembno je razvijati pravi tim sodelavcev, pa je zatrdil predsednik uprave Gorenje Franjo Bobinac. Po njegovih besedah Gorenja ne vodi uprava, temveč 50, 60 "top" menedžerjev. Poleg tega je uspeh proizvajalca bele tehnike pripisal dizajnu in odločitvi izpred nekaj let, da izdelke, katerih dodana vrednost je bila prenizka, preseli iz Slovenije, ki je zaradi visoke obdavčitve dela "predraga".
V nadaljevanju so gostje spregovorili tudi o vlogi države. Češko je povedal, da je država skorumpirana in neučinkovita. Ob tem je izrazil razočaranje, da se v Sloveniji podjetnike, namesto da bi se jih privabljalo, ignorira in se zanje ne naredi ničesar. Sam denimo dobiva vabila iz britanskih vladnih krogov, medtem ko naj mnenje podjetnikov vladajočih v Sloveniji ne bi zanimalo.
Problem je tudi izobraževalni sistem, je opozoril Boscarol. Izobraževalne institucije po njegovih besedah ne vzgajajo tekmovalnosti. "Sistem nas od majhnega tlači dol," je poudaril in dodal, da v primeru, da institucij ne bomo spremenili, ne bomo mogli govoriti ne o tekmovalnosti ne o uspešnosti. Poleg tega naj bi bilo treba podjetništvu vrniti status vrednote.
Bobinac je nato spregovoril o družbeni odgovornosti podjetij, ki se jo lahko izkazuje tudi prek funkcije športnega pokrovitelja. Podjetje mora biti sicer najprej družbeno odgovorno tako, da raste, če pa nato ostane še kaj za kulturo, zdravstvo, šport, je to dobro, je pojasnil.
Mnenje, da je družbena odgovornost zelo pomembna, je delil tudi Leonardi. Kot je dejal, se njihovo podjetje ne bi toliko časa obdržalo, če ne bi imelo vgrajene družbene odgovornosti. IMB tako poleg klasičnega letnega poročila objavlja tudi poročilo o družbeni odgovornosti do okolja zaposlenih, skupnosti, inovacij, je dodal.
Okrogla miza je potekala v okviru konference Marčeve ide, ki jo je priredilo Združenje Mreža idej.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke