Revija Reporter
Slovenija

Rusofili v Sloveniji: od Vršiča do predsedniške palače

Igor Kršinar
21 4.185

17. avg. 2024 6:00 Osveženo: 7:11 / 17. 8. 2024

Deli na:

Aleš Musar ima napeljane nepremičninske posle z ljudmi iz Putinovega kroga

Robert Balen

V Sloveniji je najnižji delež podpornikov Nata med članicami, kljub temu članstvo podpira 58 odstotkov ljudi, nasprotuje pa mu 11 odstotkov. RUska vohuna Artjom in Ana Dulceva sta imela nalogo krepiti nasprotovanje Natu v slovenskem javnem mnenju. Rusofilov v slovenski javnosti kar mrgoli.

Slovenija je bila za ruska vohuna varna država, ker velja za šibko članico Nata, delež nasprotnikov je med najvišjimi v Evropi, poleg tega je v vladi celo stranka Levica, ki ima v programu zahtevo za izstop iz Nata. Po drugi strani pa je delež podpornikov Nata še vedno veliko večji kot nasprotnikov.

Po anketi Nata, ki so jo v Delu objavili na začetku julija, je sicer podpora Natu v Sloveniji med članicami na najnižjem mestu, toda še vedno članstvo v tej organizaciji podpira 58 odstotkov vprašanih, nasprotuje mu zgolj enajst odstotkov. To pomeni, da večina Slovencev (če odštejemo neopredeljene, celo več kot 80 odstotkov) vendarle podpira članstvo v Natu, čeprav je v medijih videti, kot da je razmerje izenačeno.

Torej imajo nasprotniki Nata veliko boljši dostop do slovenskih medijev. Koliko je med njimi ruskih plačancev, je težko ugibati. Protinatovska stališča lahko opazimo v vseh slovenskih vodilnih medijih, Natu nenaklonjen se sam deklarira tednik Mladina, ki velja za medijsko izpostavo Levice. Najbolj proruska stališča pa objavlja portal Insajder Igorja Mekine, ki ne le da ostro nasprotuje ZDA in Natu, ampak celo odkrito brani rusko agresijo na Ukrajino.

Karl Erjavec ob Vladimirju Putinu leta 2016 pri Ruski kapelici.

Bobo

Precej Putinovih privržencev se zbira tudi pred Rusko kapelico pod Vršičem, kjer vsako leto slovesnost pripravlja Društvo Slovenija - Rusija. Med njimi so prvak SNS Zmago Jelinčič, prvak resnice Zoran Stevanović in nekdanji prvak Desusa Karl Erjavec. Nekdanji generalni sekretar Desusa in kandidat Resnice na evropskih volitvah Bojan Potočnik se je osebno poslovil od izgnanega ruskega diplomata Sergeja Lemeševa.

Po začetku vojne se je aktiviralo tudi veliko mirovnikov, ki zahtevajo prekinitev spopadov in zaustavitev vojaške pomoči za obrambo Ukrajine pred rusko agresijo. Koliko je med njimi Putinovih privržencev, lahko spet ugibamo. V prejšnji številki Reporterja smo omenili javni poziv k ustavitvi vojne v Ukrajini, ki sta ga sopodpisala celo bivša predsednika države Milan Kučan in Danilo Türk. Med drugim so zapisali, da je Ukrajina žrtev »posredniške vojne med dvema vodilnima jedrskima silama, Rusijo in ZDA.« Pozneje je skupina iz istega kroga objavila še poziv proti širitvi Nata na Ukrajino, prvi podpisnik je bil nekdanji poslanec SD in evropski poslanec Aurelio Juri, Kučana in Türka takrat ni bilo zraven.

Ob tem izstopa društvo SRP (Slovenija resnica poštenje) iz Novega mesta, v katerem igrata glavno vlogo polkovnik Janez Butara in sodni tolmač Remzo Skenderović, ki se s svojimi protinatovskimi stališči večkrat oglašata v javnosti. Julija lani je društvo objavilo javno pismo Vojna in mir v Ukrajini, s katerim so napadli »zahodnega hegemona in njegove satelite« zaradi zgodovinskih teženj po obvladovanju Rusije, največji krvni davek za to pa da plačuje Ukrajina.

Ključni problem so Musarjevi nepremičninski posli z ljudmi iz Putinovega kroga.

Napadli so »režim Zelenskega«, ki da se je ujel v »pretkano zanko Zahoda«, Sloveniji pa očitajo, da »brez sramu podpira nadaljevanje vojne do zadnjega Ukrajinca, podpira uporabo kasetnega streliva, na bojišče pošilja težko orožje, vsak dan sledimo cenzuriranemu in abotnemu medijskemu poročanju, aktivna je pri širjenju rusofobije, politiki obiskujejo Kijev po določenemu umiku nadrejenih, enkrat na mesec ujamejo kakšnega ruskega špijona in samo potrjujejo dosmrtno zavezanost hegemonu.« Ne bi bilo presenečenje, če bi se kdaj razkrile kakšne njihove povezave z ruskim veleposlaništvom ali celo vohunoma.

Večkrat se v javnosti pojavlja tudi vprašanje o povezavah slovenske predsednice Nataše Pirc Musar z ruskimi krogi, čeprav je od vsega začetka vojne v Ukrajini odločna podpornica napadene države. Ni problem v Ruski dači, ki sta jo kupila z možem Alešem Musarjem, prav tako tudi ne njena v Sloveniji živeča ruska prijateljica Viktorija Krivoluckaja, s katero poslovno sodelujeta od leta 2010, zdaj pa je vodja računovodstva v njeni odvetniški pisarni.

Ključni problem so Musarjevi nepremičninski posli z ljudmi iz Putinovega kroga. Tri dni po predsedničini zaprisegi je pisanju portala Necenzurirano njen mož prodal zemljišče v ljubljanskih Mostah, novi lastnik pa je postal poljski vlagatelj in nekdanji poslanec Cezary Smorszczewski, ki je tesno vpet v poslovno omrežje ruskega oligarha Mihaila Fridmana, ki ga je EU uvrstila na seznam sankcij z utemeljitvijo, da gre za pomembnega financerja in podpornika najožjega kroga Vladimirja Putina. To je še en razlog, zakaj v vladi niso zaupali predsednici Pirc Musarjevi.

VEČ V TISKANI IZDAJI REPORTERJA IN TRAFIKI24