Revija Reporter
Slovenija

Romi »morajo biti diskriminirani«, da lahko Zagovornik načela enakosti upraviči svojo plačo in 28 zaposlenih

Nenad Glücks
21 1.846

26. dec. 2023 11:08 Osveženo: 11:13 / 26. 12. 2023

Deli na:

Miha Lobnik, zagovornik načela enakosti

Bobo

Namesto, da bi se zagovornik načela enakosti Miha Lobnik zavzel, da Romi (posebej na območju Dolenjske, Bele krajine in Posavja) prenehajo s škodljivimi življenjskimi vzorci, s katerimi ogrožajo druge in večinsko tudi živijo na račun drugih, še naprej podtika, da so Romi v Sloveniji sistematično diskriminirani.

Glede na to, da pri Zagovorniku načela enakosti, organ vodi Miha Lobnik, trdijo, da so Romi v Sloveniji  sistematično diskriminirani, oziroma, naj bi v Sloveniji izvajali "široko in večplastno diskriminacijo Romov", smo preverili, koliko in kakšne primere diskriminacije je Lobnik naštel v letnem poročilu za lansko leto.

Navaja zgolj en primer, ko natakarica v lokalu v Murski Soboti ni želela postreči trem Romom s pojasnilom, da se je dan pred tem skupina Romov v tem lokalu stepla. Ker ta primer ne dokazuje, da bi v resnici šlo za »široko in večplastno diskriminacijo Romov«, smo na Lobnikov urad naslovili vprašanje, ali je kateri od državnih organov, občin, javnih zavodov… diskriminiral Rome. Pred katerim organom so bili obravnavani slabše od ostalih, zato ker so Romi?

Niso znali navesti niti enega samega primera! Namesto tega pravijo, da zapis temelji na raziskavi Nacionalnega inštituta za javno zdravje, ki je pokazala, da Romi v povprečju umirajo 20 let ljudje iz splošne populacije. Toda, pozor, po raziskavah Romi tudi v daleč nadpovprečnem deležu kadijo. Mar so zato diskriminirani? Prav tako se daleč podpovprečno ukvarjajo s športom, nezdravo se prehranjujejo…

Posebej nezdravo živi populacija v jugovzhodni Sloveniji, kjer je tudi največ težav z romsko skupnostjo na področju kriminala, nezaposlenost je prek 90-odstotna, zgolj nekaj odstotkov romskih otrok zaključi osnovnošolsko šolanje.

Nadalje Lobnik domnevno diskriminacijo Romov utemeljuje na javnomnenjski raziskavi o diskriminaciji 2022, »ki je pokazala, da so Romi po mnenju desetine prebivalcev Slovenije najpogosteje tarča diskriminacije«. Dodaja, da ima glede na to raziskavo recimo skoraj petina prebivalcev zadržke, da bi v svojem podjetju zaposlila Roma… Resno?

Zagovornik načela enakosti svojo ugotovitev o sistematični diskriminaciji Romov temelji na javnomnenjski raziskavi o mnenjih ljudi in ne na dejstvih!? Določen delež Slovencev ne bi želel niti muslimana za soseda, pa Lobnik nikjer je trdi, da so muslimani v Sloveniji sistematično diskriminirani.

Kot dokaz o diskriminaciji Romov navaja še nizko udeležbo otrok pri pouku v osnovni šoli in velik delež ponavljavcev. Mar je večinsko prebivalstvo odgovorno, da romski starši svojih otrok ne pošiljajo v šolo!? Pri čemer se občine na Dolenjskem, v Beli krajini in v Posavju trudijo na vse pretege ta delež povečati, vendar romski starši ne kažejo kaj dosti zanimanja. 

Sramotno je, da Lobnik na opisani način črni večinsko prebivalstvo Slovenije s podtikanjem diskriminacije Romov. Z njegovim opozarjanjem, češ da so Romi pri nas sistematično diskriminirani, zgolj poglablja občutek večinskega prebivalstva posebej v jugovzhodni Sloveniji, da je v resnici obratno.

»Civili« (tako Romi imenujejo ostale) praviloma plačujejo vse globe, Romi jih praviloma ne, saj se globe ne smejo trgati od denarne socialne pomoči in otroških dodatkov. Pa na prebivalca povzročijo mnogokrat več glob. Če bi šel Lobnik na teren med večinsko prebivalstvo v bližini romskih naselij v jugovzhodni Sloveniji, bi lahko izvedel za stotine primerov, kjer je večinsko prebivalstvo šikanirano in ogroženo od Romov in ne obratno.

Očitno pa Romi »morajo biti diskriminirani«, da lahko vodja organa Zagovornik načela enakosti upraviči svojo plačo in položaj. Tam je zaposlenih že 28 ljudi! S svojimi nebulozami zgolj spodbuja nadaljnje škodljive življenjske vzorce pri Romih, ki so v resnici vzrok za njihov položaj in jih »odrešuje« odgovornosti za izboljšanje.