sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

janez-janša-sds-nov-konferenca Reporter.si

Janšev strel v koleno? Zaradi SLS lahko ostane ...

luka doncic oklahoma dallas pm Ekipa24.si

Noro! Dončić in Dallas sta po tem izjemnem ...

skrito-v-raju Njena.si

Skrito v raju: Življenje spremenilo Saško in ...

doncic slacilnica Ekipa24.si

Takšnega Dončića še niste videli! Prizori iz ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Robert Časar pripeljan v Slovenijo

Deli na:
Robert Časar pripeljan v Slovenijo

Foto: Arhiv Reporterja

Nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja so organi pregona iz pripora v Parizu, kjer je bil od začetka meseca, danes nekaj pred 12. uro privedli na brniško letališče Jožeta Pučnika. Časarja so policisti odpeljali v zapor na Dobu, kjer bo prestajal dosojeno večletno zaporno kazen.

Na koprskem okrožnem sodišču Časarju novega poziva na prestajanje zaporne kazni ne bodo izdali, saj mu je že bil vročen. V začetku meseca so za STA pojasnili, da ga bodo, ko bo predan Sloveniji, takoj odpeljali v zapor.

Več o prestajanju zaporne kazni bo popoldne v izjavi za medije pojasnil generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Jože Podržaj.

Nekdanji predsednik uprave Luke Koper Časar je bil pravnomočno obsojen zaradi zlorabe položaja in nedovoljenega sprejemanja daril v povezavi z nepremičninskimi posli z Luko Koper. Obsojen je bil na pet let in devet mesecev zapora, a se 14. marca lani ni zglasil v zaporu na Dobu.

V javnosti so se že nekaj časa pred tem pojavila ugibanja, ali je Časar sploh še v Sloveniji, saj se ni udeleževal drugih obravnav na sodišču. Policija je za njim nato razpisala tiralico in izdala evropski priporni nalog.

Generalni direktor policije Marjan Fank je v pogovoru za STA danes dejal, da je policija pri iskanju ubežnikov precej omejena, poleg veliko uspešnih pa beleži tudi nekatere neuspešne primere iskanja. Vendar pa, kot je poudaril, policija ne more prekršiti pooblastil, ki jih ima pri iskanju.

"V znanih primerih, ki so odmevali v javnosti, lahko z gotovostjo trdim, da smo storili vse, kar je bilo mogoče," je poudaril.

Iskanje Časarja je trajalo leto dni, postopek pa je bil vezan na tujino in odzivnost tujih varnostih organov. Dolgo časa je namreč trajalo, da so policisti ugotovili, na katero državo se lahko obrnejo, nato pa so tuji organi potrebovali kar nekaj časa, da so potrdili lokacijo, je pojasnil Fank.

"Mi sicer izhajamo iz stališča, da kazenska sankcija ni učinkovita, ni če ni izvršljiva," je Fank dodal v pogovoru za STA, ki bo objavljen v prihodnjih dneh.

Po enem letu so policisti Časarja s pomočjo Interpola izsledili v Dominikanski republiki, ki ga je izgnala v Francijo. V priporu v Parizu je bil od začetka meseca, na pariškem prizivnem sodišču pa je izrazil željo po hitri vrnitvi v domovino in pojasnil, da so razmere v tamkajšnjem zaporu slabe.

Po neuradnih informacijah je imel Časar v Dominikanski republiki registrirano podjetje, tam pa naj bi uporabljal hrvaške dokumente. Iz Slovenije je sicer najprej potoval v Rusijo, iz Rusije v Panamo in od tam v Dominikansko republiko.

"Kolikor nam je znano, je bil Časar udeležen v nekem podjetju, kjer je sodeloval s svojim imenom, uporabljal je hrvaške dokumente," je pojasnil Fank. Nekateri ubežniki sicer po njegovem mnenju ocenijo, da so nekatere države tako eksotične, da jih organi pregona tam ne bodo našli.

Zoper nekdanjega predsednika uprave Luke Koper pa v Sloveniji teče še več postopkov. Koprsko okrožno tožilstvo je doslej zoper njega vložilo pet obtožnic in dve zahtevi za preiskavo.

Časarja v Sloveniji ne čakajo le izterjava sodnih stroškov in odškodninske tožbe, ampak tudi plačilo stroškov privedbe na prestajanje kazni. Zakon o izvrševanju kazenskih sankcij namreč določa, da stroške privedbe na prestajanje kazni plača obsojenec, tudi če je na prestajanje priveden z bega.