mlin Svet24.si

8-letnika skalpiralo na šolskem ogledu kmetije

medved, rjavi medved Svet24.si

Ministrstvo sledilo stroki: Letos bodo odstrelili ...

gašper bedenčič Necenzurirano

Tonin in Žakelj na policijo prinesla tudi ...

milan kucan sr Reporter.si

Razvnete strasti v SD: Milana Kučana razkuril ...

luka doncic 24 pm Ekipa24.si

Luka Dončić objavil posebno fotografijo ...

poroka rudi marjetka Njena.si

Marjetko in Rudija razdvojili, a sta našla pot ...

pogacar Ekipa24.si

Kocine pokonci... Poglejte, komu je Pogačar ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Ribičeva: Za oskrbovance domov za starejše nujna prepoved stikov, pomagamo jim tudi z video klici

Deli na:
Ribičeva: Za oskrbovance domov za starejše nujna prepoved stikov, pomagamo jim tudi z video klici

Mateja Ribič - Foto: Zajem zaslonske slike

Za oskrbovance v domovih za starejše je nujna prepoved stikov, da se prepreči tveganje za okužbo z novim koronavirusom. Mateja Ribič z ministrstva za delo jih je zato pozvala, naj ne hodijo po časopis, v trgovino ali na banko. Svojcem je zagotovila, da starejšim še vedno zagotavljajo aktivno življenje, pomagajo jim tudi pri video klicev s svojci.

Kot je poudarila državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, se na ministrstvo zavedajo, kaj pomeni zelo strog ukrep prepovedi obiskov v domovih za starejše. Od svojcev želijo, da se tega držijo in da razumejo, da je namen ukrepa zmanjšati možnost vnosa okužbe v domove za starejše.


Svojcem oskrbovancev v domovih je zagotovila, da je za njihove najdražje zelo dobro poskrbljeno. Zaposleni v domovih po njenih navedbah za oskrbovance še vedno izvajajo različne aktivnosti, jih odpeljejo na svež zrak, pri tem pa skrbijo, da ne prihajajo v stik z zunanjimi osebami.


Ribičeva je ob tem stanovalce v domovih, ki so še pokretni, opozorila, da se morajo pri tem, ko odhajajo iz ustanove, zavedati, da lahko med sostanovalce, ki so morda bolj ranljivi od njih, prinesejo okužbo. Zato jih je pozvala, naj ne hodijo kupovat časopisov ali v trgovino, temveč naj za ta opravila prosijo zaposlene. Prav tako jih prosi, naj ne odhajajo na banko, temveč naj to v njihovem imenu naredijo svojci.


Za pomoč pri stiku s svojci zaposleni stanovalcem pomagajo denimo tudi z video klici in jim tudi sicer zagotavljajo aktivno življenje. "Zaposleni so na tem področju inovativni," je dejala Ribičeva.


Ker tveganje za prenos okužbe v domove še vedno obstaja preko zaposlenih ali zdravniških ekip, ki prihajajo v dom, so po njenih navedbah tudi zanje sprejeli veliko ukrepov. Tako si že na vhodu razkužujejo čevlje, zaposleni ne prihajajo v službo vsi hkrati, nimajo stika v garderobi, tudi na malico hodijo posebej. Tudi če namreč nekdo ne kaže znakov okužbe, to ne pomeni, da še ni kužen, je spomnila.


Ribičeva je pojasnila, da so vsi sprejeti ukrepi usklajeni z ministrstvom za zdravje in Skupnostjo socialnih zavodov Slovenije, saj želijo, da so navodila življenjska. Ob tem se je tudi zahvalila zaposlenim v domovih za starejše in v drugih socialnovarstvenih zavodih.


Glede zaščitne opreme pa je dejala, da vsi, ki opremo potrebujejo, to tudi dobijo. Na vprašanja, kdaj bodo v Šmarju pri Jelšah, kjer naj bi imeli opreme le za en dan, to prejeli, je pojasnila, da so z njihovo zalogo seznanjeni in da je zaščitna oprema težava na ravni vse države. Pričakuje, da bo teh težav vse manj, in zagotavlja, da bodo tudi za Šmarje poskrbeli.


Državna sekretarka je omenila tudi težave socialnih oskrbovalk, ki izvajajo pomoč na domu, in napovedala, da bodo tudi te deležne stimulacije v okviru t. i. mega zakona, v katerem vlada pripravlja ukrepe za pomoč prizadetim zaradi epidemije novega koronavirusa.


Z okužbo z novim koronavirusom se sicer srečujejo v več domovih za starejše, največ primerov tako med varovanci kot med zaposlenimi imajo v Šmarju pri Jelšah in v Metliki. Ker starejši sodijo med tiste, ki so najbolj dovzetni za najhujše učinke covida-19, je po navedbah uradnega govorca vlade Jelka Kacina vlada tudi v petek razpravljala o ukrepih za zajezitev okužbe v domovih za starejše. Po tej razpravi so se začele "priprave tudi za novo koordinacijo za čim več stikov med direktorji bolnišnic, zdravstvenih domov in domov za starejše občane, da še enkrat pogledamo, ali je res storjeno vse v vsakem domu posebej, da bi preprečili vnos virusa v te domove", je dejal. V naslednjih dneh bodo po njegovih napovedih potekali intenzivni sestanki in usklajevanja ukrepov. "Na vsak način želimo zavarovati varovance pred vdorom tega virusa v domove," je poudaril.