Referenduma o slabi banki in holdingu bi bila protiustavna
19. dec. 2012 12:24 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ustavno sodišče je presodilo, da bi bila referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank protiustavna. Nemoteno zagotavljanje funkcij države ima namreč prednost pred pravico zahtevati razpis zakonodajnega referenduma. Sodišče je odločbo sprejelo z osmimi glasovi proti enemu. Janša odločitev sodišča označil za branik slovenski suverenosti.
Z odložitvijo uveljavitve in z zavrnitvijo obeh zakonov na referendumu bi nastale protiustavne posledice, so ustavni sodniki zapisali v danes objavljeni odločbi. Pobudi za presojo ustavnosti zahtev za referenduma, ki sta ju vložila skupina poslancev PS in Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije, je na ustavno sodišče naslovil DZ.
Ustavno sodišče je presodilo, da morajo imeti ustavne vrednote prednost. Te bi v primeru referendumov in še bolj v primeru zavrnitve obeh zakonov na njih ostale nezavarovane do te mere, da bi to ogrozilo ravnotežje med različnimi ustavnimi vrednotami, se je strinjalo z DZ. Zato se mora pravica zahtevati razpis zakonodajnega referenduma umakniti.
Čeprav je pravica zahtevati razpis zakonodajnega referenduma pomembna ustavna pravica, pa obstajajo tudi druge, prav tako z ustavo varovane vrednote, ki jim je treba zagotoviti ustavno varstvo, so ustavni sodniki zapisali v obrazložitvi.
Vrednote, ki imajo v danih okoliščinah hude gospodarske krize prednost pred pravico zahtevati razpis
referenduma, pa so: učinkovito izvajanje funkcij države, uresničevanje človekovih pravic, spoštovanje sprejetih mednarodnopravnih obveznosti države ter zagotavljanje učinkovitosti pravnega reda EU na ozemlju Slovenije. Če država ne bo sprejela nujnih ukrepov za zagotovitev javnofinančne vzdržnosti svojega delovanja v pogojih obstoječe ekonomske krize, so te vrednote že ogrožene, je opozoril DZ.
Odklonilno ločeno mnenje je dala ustavna sodnica Etelka Korpič-Horvat. Kot je zapisala, ustavno sodišče sploh ni presojalo, ali sta zakon o Slovenskem državnem holdingu in in zakon o ukrepih za krepitev stabilnosti bank skladna z ustavo. Z dopustitvijo uveljavitve morebiti protiustavnega zakona lahko tako ustavno sodišče samo prispeva k neustavnemu stanju, je opozorila.
Predsednik SDS in premier Janez Janša je današnjo odločitev ustavnega sodišča o protiustavnosti referendumov o zakonu o Slovenskem državnem holdingu ter zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank označil za "branik slovenski suverenosti". "Varuje blaginjo ljudi ter omogoča preiskavo zgodovinskega ropa slovenskih bank," je zapisal.
Janša se je s temi besedami na spletnem družbenem omrežju Twitter odzval na odločitev ustavnega sodišča, da bi bila referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank protiustavna. Nemoteno zagotavljanje funkcij države ima namreč prednost pred pravico zahtevati razpis zakonodajnega referenduma, so menili ustavni sodniki.
Pobudi za presojo ustavnosti zahtev za referenduma, ki sta ju vložila skupina poslancev PS in Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije, je na ustavno sodišče naslovil DZ. V sindikatu kemične industrije so odločitev ustavnih sodnikov že označili za politično.
Tudi v Novi Sloveniji pozdravljajo odločitev Ustavnega sodišča RS, da bi bila referenduma o slabi banki in državnem holdingu protistavna. "Gre za predbožično darilo Sloveniji. Oba zakona sta ključna za stabilizacijo slovenskega gospodarstva in predstavljata del reformne politike, ki jo je začrtala Vlada RS. Odločitev ustavnega sodišča je korak k normalizaciji razmer v Sloveniji. Predvsem pa je danes Slovenija poslala močan pozitiven signal mednarodnim finančnim trgom. Referenduma bi sicer bila za Slovenijo in našo suverenosti lahko tudi usodna."
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke