Revija Reporter
Slovenija

Referendum o arhivski noveli bo 4. maja; SDS bo zahtevala ustavno presojo

1. apr. 2014 18:38 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

DZ je na izredni seji po petih urah razprave s 43 glasovi za in enim proti sklenil, da bo referendum o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih 4. maja, referendumska opravila pa bodo začela teči v četrtek. A je še pred glasovanjem SDS napovedala, da bo v tem primeru zahtevala ustavno presojo takšne odločitve. SDS je glasovanje o odloku, ki je predvideval, da bo referendum 4. maja, tudi obstruirala.

Za potratno različico izvedbe referenduma je glasovalo 43 poslancev PS, SD, DL in Desusa, proti je glasoval en poslanec, in sicer Matevž Frangež iz SD. Poslanci največje opozicijske stranke SDS so sejo zapustili, zato niso glasovali. Zanimivo pa je, da poslanci SLS in NSI, ki so se med sejo zavzemali za izvedbo referenduma sočasno z evropskimi volitvami, niso glasovali proti, ampak so se vzdržali oziroma niso glasovali, čeprav so bili v dvorani. Vzdržala sta se tudi oba poslanca narodnosti in še nekateri poslanci koalicijske DL, npr. Kristina Valenčič.

Poslanci vladajoče koalicije so glasovali za najbolj potratno različico referenduma. O zakonu o arhivih bomo odločali 4. maja in ne 25. maja skupaj z evropskimi volitvami, kot so predlagali predlagatelji referenduma, poslanci največje opozicijske stranke SDS. Tako nas bo izvedba referenduma stala kar 3,5 milijona evrov, čeprav bi lahko 1,3 milijona evrov. Torej bomo po zaslugi vladnih poslancev zapravili 2,2 milijona evrov več, kot bi bilo treba. Poslanci vladne koalicije razmetavajo z javnim denarjem, hkrati pa nam vlada pripravlja višje davke, ker je državna blagajna prazna.

Vladni poslanci želijo, da bi se referenduma udeležilo čim manj volivcev; za uspeh referenduma namreč mora zakon zavrniti najmanj 20 odstotkov vseh volivcev, kar pomeni okoli 340.000 volivcev. Ker bo referendum potekal prvo majsko nedeljo, je zelo verjetno, da bodo številni Slovenci štiridnevne praznike izkoristili za kratek dopust in jih zato po vsej verjetnosti ne bo doma. Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je zaradi tega že napovedal ustavno pritožbo zaradi omejevanja te ustavne pravice.