Revija Reporter
Slovenija

Razkosano Delo in srbski Večer?

25. jul. 2011 5:36 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Medtem ko se na Delu bojijo razkosanja med tri lastnike, Večeru grozi srbski lastnik s praznim poštnim nabiralnikom v Mariboru. Ministrstvo za kulturo je namreč maja obudilo staro tožbo za ugotovitev ničnosti prodajne pogodbe Večera Delu iz novembra 2008. Lastniško agonijo Večera tako podaljšuje nekdanja ministrica za kulturo Majda Širca.

Po dolgem razmišljanju o tem, kako preprečiti prodajo Večera murskosoboškemu podjetju 3Lan v lasti Denisa Čeha, so se na ministrstvu za kulturo spomnili na tri leta staro tožbo proti Delu in družbi Fimes zaradi ugotovitve ničnosti prodajne pogodbe in vzpostavitve prejšnjega stanja ter do razrešitve tega predhodnega vprašanja 20. maja letos prekinili določanje v zvezi s prodajo: »Kot izhaja iz tožbe državnega pravobranilstva (to v pravdnih postopkih zastopa državo, v tem primeru ministrstvo za kulturo – op. p.), je imelo Delo pred sklenitvijo pravnega posla z družbo Fimes 19,99-odstotni delež v družbi Večer. Na podlagi zadevnega pravnega posla z družbo Fimes je Delo pridobilo 79,24-odstotni delež v družbi Večer. Delo je celoten nezakonito pridobljeni delež v družbi Večer, ki pomeni presežek nad deležem, ki ga je imelo Delo pred sklenitvijo pravnega posla oziroma presežek nad zakonsko dopustnim deležem, pridobilo izključno na podlagi pravnega posla z družbo Fimes.«
Srbski »slamnik« brez prihodkov
Na ljubljanskem okrožnem sodišču so nam potrdili, da je bila tožba države proti Delu in Fimesu vložena 29. decembra 2008, torej v času, ko je ministrstvo za kulturo že vodila Majda Širca. Naslednji narok za glavno obravnavo je razpisan za 13. oktober 2011. Toda medtem so po javno dostopnih podatkih že potekale tri obravnave, ki jih je vodil okrožni sodnik Jože Ruparčič, in sicer 29. januarja 2009, 14. aprila 2009 in 1. aprila 2010. Kot smo neuradno izvedeli, so postopek prekinili, potem ko je Delo v skladu z odločbo urada za varstvo konkurence začelo dejavnosti za prodajo Večera. Tako sodnik kot stranke v postopku naj bi bile zadovoljne s prodajo Večera novemu lastniku. Ministrstvo pa je zmotil kupec – murskosoboško podjetje 3Lan pod vodstvom Denisa Čeha. Ta je za 79,24- odstotni delež Večera pripravljen odšteti 9,25 milijona evrov, nakup bi financirala družba Interra Leasing iz Ljubljane, soupravljal pa bi ga Matej Raščan, lastnik podjetja Delo Revije, ki je zdaj v poslovnih težavah. Pravzaprav je 3Lan dal edino zavezujočo ponudbo, Delo jo je sprejelo, kupec pa je plačan aro v višini desetine kupnine. Urad za varstvo konkurence je po večmesečnem postopku dal soglasje, zataknilo se je pri ministrstvu za kulturo, ki je kupčiji nasprotovalo, ni pa imelo pravne podlage za negativno odločbo. Zato je obudilo staro tožbo za ugotovitev ničnosti prodajne pogodbe, po kateri je Delo kupilo Večer.
Znano je, da novinarji Večera nasprotujejo prodaji časopisne hiše družbi 3Lan, toda njihova oranžna »zaveznica« Majda Širca jim je v bistvu naredila medvedjo uslugo. Če bo sodišče ugodilo tožbi ministrstva za kulturo in izničilo prodajno pogodbo izpred treh let, bo lastnik 59,25-odstotnega deleža (znova) postala družba Fimes. Gre za podjetje za finance, finančno svetovanje, trgovino in storitve s sedežem v Mariboru na Gledališki ulici 8, njegov lastnik pa je srbski državljan Predrag Perić iz Novega Sada, Bulvar carja Lazarja 41. Iz Ajpesa je razvidno, da lani sploh ni imelo prihodkov od prodaje, izgubo pa za več kot 79 tisoč evrov. Predlani je imelo nekaj več kot 191 tisoč evrov prihodkov in več kot 76 tisočakov izgube. Pozitivno je poslovalo leta 2008, ko naj bi prodalo Večer, in sicer je imelo za 765 tisočakov prihodkov in 63 tisočakov dobička.

VEČ V TISKANI IZDAJI