Revija Reporter
Slovenija

Protestniki pred RTVS: "Izklop Janšizmu! Svoboda medijem!" (FOTO)

STA

20. jul. 2020 20:28 Osveženo: 20:31 / 20. 7. 2020

Deli na:

Programski svet RTV Slovenija na izredni seji obravnava predlog finančnega načrta in predlog sprememb programsko-produkcijskega načrta za letos. V razpravi so se pojavili tudi pozivi k odstopu generalnega direktorja javnega zavoda Igorja Kadunca, medtem pa je pred sejo protest pripravil Aktiv delavcev in delavk v kulturi.

V vrstah programskih svetnikov se je pojavila pobuda, naj Kadunca k odstopu pozovejo zaradi nesposobnosti. Kadunc je že povedal, da sam tega ne bo storil.

Aktiv delavcev in delavk v kulturi je medtem pred sejo protestiral proti po njihovem političnemu ogrožanju novinarske dejavnosti. S transparenti je več deset protestnikov med drugim sporočalo, da RTV nikoli ne bo postala televizija Janeza Janše. Ne dovolijo, da Nova24TV prevzame javni zavod, so zapisali v najavi protesta.

Predlogi sprememb medijske zakonodaje so sicer sprožili burne odzive v domači in tuji javnosti tako zaradi vsebine kot roka za javno razpravo, ki je bil sprva samo pet dni. Ministrstvo za kulturo je čas za pripombe na predloge novel zakonov o medijih, o RTV Slovenija in o Slovenski tiskovni agenciji (STA) nato podaljšalo do 5. septembra.

RTV Slovenija pa vabi zainteresirane, da se vključijo v javno razpravo o predlogih sprememb medijske zakonodaje. Priti želijo namreč do predlogov za najboljše zakonske rešitve, ki bodo državljanom še naprej zagotavljale celovite in kakovostne javne medijske storitve ter raznovrstne in kakovostne programske vsebine.

Na enem mestu želijo dati možnost za predstavitev vseh argumentov, ob tem pa omogočiti tudi strokovno razpravo, ki bo utemeljena na preverjenih informacijah ter verodostojnih argumentih. Izmenjava mnenj naj bo po njihovem pozivu spoštljiva, pluralna, zasnovana na dialogu in usmerjena v iskanje najboljših rešitev. Žaljivih in anonimnih prispevkov pa ne bodo objavili.

Pripombe sprejemajo na elektronskem naslovu javna.razprava@rtvslo.si, javni razpravi pa se je mogoče pridružiti na spletnem portalu www.rtvslo.si. V pripravi je tudi posebna podstran www.rtvslo.si/javna-razprava.

Avtorji lahko posredujejo tudi povezave do svojih prispevkov, ki so morda že bili objavljeni drugje, a bi bilo smiselno nanje spomniti v okviru tokratne javne razprave.

Spletno stran, na kateri bodo prispevki objavljeni, bodo urejali v uredništvu Multimedijskega centra RTV Slovenija. Osebnih mnenj o programskih vsebinah RTV Slovenija, o posameznih oddajah ali kakršna koli druga subjektivna izrekanja, ki presegajo namen javne razprave o predlaganih spremembah medijske zakonodaje, pa ne bodo objavljali.