Revija Reporter
Slovenija

Svetniki zavrnili poslovni načrt RTVS, Kadunc je v zagati: Ne vem, kako naprej

STA

21. jul. 2020 6:00

Deli na:

Programski svet RTVS na včerajšnji izredni seji ni potrdil predloga novega finančnega načrta javne RTV hiše ter sprememb načrta programskih vsebin za letošnje leto. Generalni direktor Igor Kadunc je po glasovanju ocenil, da je s tem zavod padel v veliko zagato. "Imamo programski načrt, ki ni pokrit v finančnem načrtu. Ne vem, kako naprej," je dejal.

Skoraj polovica prisotnih članov programskega sveta se je glasovanja vzdržala. "Nisem pričakoval takega izida. Predvsem me motijo vzdržani glasovi," je dejal prvi mož Radiotelevizije Slovenija (RTVS) Kadunc in pristavil, da "ali smo za programsko-poslovni načrt te hiše ali pa ne".

Predsednik programskega sveta Ciril Baškovič je po glasovanju vse prisotne opozoril, da se odgovornost za pat pozicijo, v kateri se je znašla RTVS, deli na vodstvo hiše, programski in nadzorni svet.

Spremenjen programsko-poslovni načrt je rezultat epidemije koronavirusa, je v razpravi pojasnil direktor Radija Slovenija Mirko Štular. Vodstvo RTVS je članom programskega sveta včeraj med drugim predlagalo, naj potrdijo nov finančni načrt za letošnje leto, ki so ga prilagodili poslovni realnosti, ki jo je prinesla epidemija. Po besedah Kadunca so predvideli primanjkljaj v višini 7,5 milijona evrov. V prvih šestih mesecih letošnjega leta ima RTVS za 1,7 milijona evrov manj prihodkov, največji delež zaradi izpada oglaševanja. Stroški za plače pa so bili v prvih šestih mesecih letošnjega leta za 1,9 milijona evrov višji. Po drugi strani so se jim prav tako zaradi korone znižali nekateri stroški, na primer ker letos ne bo olimpijskih iger.

Za rebalans programsko-produkcijskega načrta pa so se v vodstvu RTVS odločili, da bi določili, kaj bodo lahko naredili do konca leta. Iz načrta so med drugim umaknili nekatere oddaje. Da bi lahko financirali edino letošnjo lastno avtorsko produkcijo - snemanje TV serije Inšpektor Vrenko, so načrtovali prodajo nekaterih delnic. Tako bi pridobili štiri milijone evrov.

Svetnica Petra Ložar je želela več pojasnil okoli načrtovane prodaje delnice. Izpostavila je, da je njihova borzna vrednost trenutno zelo nizka. Kritična je bila do ideje, da bi s prodajo delnic financirali snemanje nadaljevanke, namesto razvedrilnega ali izobraževalnega programa RTVS.

Ložarjeva in še nekateri drugi programski svetniki so spomnili tudi na spremembe v financiranju, ki se RTVS obetajo, če bodo sprejete predlagane novele medijskih zakonov. V nadaljevanju razprave so se tako programski svetniki seznanili s poročilom o predlogih novel zakonov o RTVS, o STA, o mediji ter o o avdiovizualnih medijskih storitvah. Če bodo sprejeti v sedanji obliki, bodo tudi po opozorilih mnogih razpravljavcev pomenili velik izziv za prihodnost javne RTV hiše. Predsednik sveta Ciril Baškovič je opozoril, da bo lahko "v primeru finančnega razvoja v slabo smer" vprašljivo tudi sedanje število zaposlenih.

Popravljen programsko-poslovni načrt je med varčevalnimi ukrepi predvideval tudi manj terenskega dela novinarjev. Da bi pridobili nekaj sredstev in tako vendarle omogočili terensko delo novinarjev, so posamezni programski svetniki večkrat pozvali, naj se ukine komentarje pod prispevke na Multimedijskem centru RTVS. Kot je dejal programski svetnik Matej Košir, bi tako prihranili 300.000 evrov letno za plače okoli 15 moderatorjev komentarjev, ki urejajo komentarje.

Razprava o tej temi se je nadaljevala tudi po predstavitvi poročila varuhinje pravic gledalcev Ilinke Todorovski, kjer so se mnenja kresala še o tem, ali oddaji Pričevalci in Spomini, ki obravnavata zgodovinske teme slovenskega naroda, spadata na TVS, o oddaji Tarča ter o temah novic v informativnih oddajah TVS, nad katerimi so nekateri svetniki izrazili jasno nezadovoljstvo.

Kaja Jakopič iz uredništva za nove medije je sicer za STA naknadno pojasnila, da "obseg moderiranja uporabniških komentarjev na portalu Rtvslo.si poteka v obsegu štirih sodelavcev", strošek pa je več kot trikrat nižji, kot je bilo izpostavljeno v izjavi svetnika Mateja Koširja. "Poleg tega moderiranje ni edino delo teh sodelavcev," je še poudarila.

Predsednik programskega sveta Ciril Baškovič je po nepotrditvi predlogov finančnega in programskega načrta ugotovil, da bo torej RTVS morala izvajati program, sprejet pred korona krizo, a "skladno z realnimi možnosti". Izrazil je upanje, da bo vodstvo RTVS septembra predstavilo kakšne nove predloge.