Šušteršič je ob predstavitvi predloga proračuna za leti 2013 in 2014 poslankam in poslancem poudaril, da je cilj znižanja proračunskega primanjkljaja pod tri odstotke BDP pomemben kljub zaostrenim gospodarskim razmeram. "Napovedi so slabe," je dejal, Urad RS za makroekonomske analize in razvoj namreč Sloveniji za prihodnje leto napoveduje skrčenje BDP za 1,4 odstotka, leto pozneje pa le skromno rast.
Obravnavani proračunski dokumenti vsebujejo kombinacijo varčevanja in dodatnih prihodkov, vse skupaj pa daje možnost za razvojne spodbude, je povedal. Vlada tako lahko načrtuje proračunski primanjkljaj v višini 2,8 odstotka BDP v letu 2013, hkrati pa zagotavlja približno 800 milijonov evrov spodbud za gospodarstvo, investicijske projekte in davčne olajšave.
Sredstva za investicije se bodo zvišala za 600 milijonov evrov, kar je v veliki meri povezano s črpanjem evropskih sredstev. Med tistimi investicijami, ki se financirajo neposredno iz proračuna, pa je Šušteršič še posebej izpostavil rast na področju zdravstva.
Proračun vsebuje pomembne davčne spodbude, ki so bile sprejete v preteklih mesecih, med njimi spodbude za majhna podjetja, znižanje davka od dohodkov pravnih oseb, neomejeno olajšavo za investicije ter zvišanje olajšave za raziskave in razvoj. Za koliko se bodo zaradi tega zmanjšali proračunski prihodki, je težko oceniti, a Šušteršič je omenil številko 200 milijonov evrov. "To pa ni denar, ki bi izpuhtel v zrak, temveč bo ostal v gospodarstvu, v podjetjih, ki investirajo v raziskave in razvoj," je dejal.
Pomemben del ukrepov na odhodkovni strani temelji na pokojninski reformi, ki jo je DZ sprejel v torek. Masa plač v javnem sektorju se bo znižala za pet odstotkov, znižujeta se tudi povprečnina, do katere so od dohodnine upravičene občine, ter prispevek iz proračuna za slovensko glavno mesto. Poleg tega se nadaljuje varčno načrtovanje materialnih stroškov in drugih izdatkov države, je najpomembnejše ukrepe na strani odhodkov povzel finančni minister.
Zaradi zvišanja nekaterih davčnih obremenitev se bodo proračunski prihodki povečali za približno 300 milijonov evrov. Spremembe so pri dohodnini, kjer se začasno uvaja nov dohodninski razred s 50-odstotno obdavčitvijo, poleg tega pa tudi pri obdavčitvi nepremičnin, študentskega dela, kapitalskih dobičkov, oddajanju premoženja v najem,... Vlada načrtuje tudi zvišanje trošarin in obdavčitev sladkih pijač, je napovedal Šušteršič.
Vlada načrtuje, da se bo leta 2013 v državno blagajno steklo 8,6 milijarde evrov, kar je približno 650 milijonov evrov več od ocene za letos, medtem ko se bodo odhodki zvišali za 600 milijonov evrov na 9,6 milijarde evrov. V letu pozneje se bodo prihodki zmanjšali na 8,4 milijarde evrov, odhodki pa na 9,3 milijarde evrov. Strukturno ravnovesje javnih financ naj bi po načrtih vlade dosegli do konca leta 2015.
»Proračun ne bo zavrl gospodarske aktivnosti«
5. dec. 2012 9:38 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017
Predlog proračuna za prihodnji dve leti, ki ga danes obravnava DZ, po besedah finančnega ministra Janeza Šušteršiča ne bo učinkoval negativno na gospodarsko rast. Vlada je namreč vanj vgradila gospodarske spodbude, je zatrdil in izpostavil zavezo, da se primanjkljaj zniža pod tri odstotke bruto domačega proizvoda (BDP).
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke