Revija Reporter
Slovenija

Prometne nesreče, zlorabe sredstev in druženje s pedofili: vse afere slovenskih veleposlanikov

STA

30. jul. 2015 5:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Slovenski veleposlaniki so se že večkrat zapletli v nepravilnosti in afere, ki so nekatere stale tudi položaja. Sledi kronologija nekaj večjih tovrstnih afer.

2000 - Veleposlanik v Pekingu Tit Turnšek je zaprosil za razrešitev s položaja, potem ko je v času, ko je bil sam v Sloveniji, prišlo do poskusa vloma v prostore veleposlaništva. Izkazalo se je namreč, da je incident zakrivila Turnškova žena.

2008 - Veleposlanica v BiH Nataša Vodušek je v Sarajevu povzročila prometno nesrečo, v kateri je bil huje poškodovan en človek, pri tem pa je bila po navedbah policije BiH pod vplivom alkohola. Zunanje ministrstvo jo je premestilo v Ljubljano, po pravnomočni sodbi pa je dobila odpoved. Delovno sodišče je sicer leta 2015 razsodilo, da je bila odpoved nezakonita, ter ji prisodilo denarno odškodnino, zaposlitve pa ni dobila nazaj.

2010 - Zunanje ministrstvo je veleposlanika v Madridu Petra Reberca ovadilo zaradi suma storitve gospodarskih kaznivih dejanj in ga odpoklicalo s položaja. Ovaden je bil zaradi nepravilnosti pri poslovanju veleposlaništva; med drugim je na državne stroške kupil velike količine različnega orodja. Potem ko mu je ministrstvo odpovedalo še delovno razmerje, je Reberc vložil tožbo.

2010 - Veleposlanik v Egiptu Borut Mahnič je moral predčasno zapustiti položaj zaradi kršitev zakonskih določb v zvezi s poročanjem o pomembnih zadevah v zvezi z delovanjem veleposlaništva.

2010 - Veleposlanik na Japonskem Miran Čupkovič Skender naj bi neupravičeno porabil državni denar. Na nepravilnosti so na zunanjem ministrstvu posumili proti koncu njegovega mandata, zato so sprožili notranji nadzor. Ministrstvo je nato proti Skenderju in njegovi ženi vložilo odškodninski zahtevek v višini skoraj 70.000 evrov. Med drugim naj bi kupil letalske vozovnice za ženo, do katerih ni bila upravičena. Poravnalni narok na sodišču oktobra 2014 ni bil uspešen, saj tožena večine zahtevkov ne priznavata.

2013 - Na pogojno kazen leto in pol zapora s preizkusno dobo dveh let je sodišče obsodilo nekdanjega slovenskega konzula v Črni gori Romana Vebra zaradi zlorabe položaja, ker je izdajal vizume brez ustreznih dokumentov. Na MZZ so z Vebrom prekinili delovno razmerje.

2014 - Veleposlanik v Avstraliji Milan Balažic je povzročil veliko razburjenje zaradi stikov z obsojenim pedofilom Nicholasom Omanom, zato je bil odpoklican s položaja in je ostal brez zaposlitve na zunanjem ministrstvu. Balažic je sicer trdil, da se je z Omanom sestajal po nalogu slovenskega političnega vrha.

2015 - Zaradi nepravilnosti, povezanih s čezmerno ali neupravičeno porabo javnih sredstev, ki jih je nadzor ugotovil pri delu veleposlanice v Parizu Veronike Stabej, je zunanje ministrstvo Stabejevi skrajšalo mandat za 11 mesecev in ji izreklo opozorilo o možnosti odpovedi delovnega razmerja v primeru ponovne kršitve. Policija je na podlagi anonimne ovadbe sprožila predkazenski postopek. Nadzor je pri Stabejevi ugotovil zlorabo službene kartice in vozila, neupravičene in nenapovedane odsotnosti iz države, poneverbe in oškodovanje proračuna. Da bi nezakonitosti prikrila, naj bi tudi ponarejala listine.