Revija Reporter
Slovenija

Primitivni poslanec: Večkrat jo je žalil s p…, v tujo gostjo vrgel celo pijačo

Igor Kršinar

1. dec. 2016 6:33 Osveženo: 10:02 / 09. 8. 2017

Deli na:

Organizacija mladih evropskih socialistov ECOSY se je vodstvu SD leta 2012 pritožila zaradi več šovinističnih in seksističnih incidentov Jana Škoberneta, danes perspektivnega poslanca in namestnika vodje poslanske skupine SD.

Iz pritožbe je razvidno, da ga je zaradi zmerjanja ženskih udeleženk tabora v Savudriji s p… iz kampa nagnal varnostnik ter da je podobno z isto vulgarno besedo že dve leti prej žalil udeleženko prireditve v Velenju in celo vanjo vrgel pijačo.

Danes je morda Jan Škoberne videti kot mlad, perspektiven in uglajen poslanec SD, toda kot predsednik Mladega foruma je bil vse prej kot uglajen. Pridobili smo pritožbo mladih evropskih socialistov ECOSY, ki so jo zaradi njegovega obnašanja na letnem taboru v Savudriji julija 2012, poslali vodstvu SD: takratnemu predsedniku Igorju Lukšiču, generalnemu sekretarju Urošu Jauševcu ter podpredsednikom Bojanu Kontiču, Dejanu Židanu, Tanji Fajon in Mojci Kleva, v vednost pa še vodstvu Mladega foruma in Ženskega foruma SD.

V pritožbi sta predsednica Ecosyja Kaisa Penny in generalni sekretar Thomas Maes podrobno opisala incident, v katerega so bili vpleteni trije udeleženci slovenskega podmladka, zaradi česar so jih morali pozvati, da zapustijo tabor, in ob tem opozorila vodstvo SD, da imajo nično toleranco do kakšnega koli spolnega nasilja ali seksizma, homofobije, rasizma ali diskriminacije.

Zadnji dan tabora v Savudriji so zjutraj v kampu našli plakate, ki so pozivali k srečanju heteroseksualcev, pivopivcev in mesojedcev, da bi skupaj sestavili protiutež dogmatičnim feministkam, ki da so prevzele vodstvo Ecosyja. Upravni odbor je ugotovil, da so pobudniki te akcije člani delegacije Mladega foruma, konkretno Jan Škoberne in Jernej Štromajer: »Poleg tega je Jan Škoberne resno osebno in politično grozil nekaj slovenskim članom vodstva Ecosyja s posledicami glede njihovega nadaljnjega dela v tej mednarodni organizaciji.«

Zato so Jana Škoberneta povabili na pogovor z upravnim odborom, na katerem je skupaj z Jernejem Štromajerjem in Davidom Delakordo ženske na splošno žalil kot p…, ki naj bi vodile organizacijo z izključevanjem moških. Zahteval je vključevanje več moških v razpravo. »Grožnje proti osebju je označil kot 'prijateljski nasvet'. Ko smo ga opozorili na žalitve komentarje, ki so jih pred tem izrekli on in njegova spremljevalca, je direktno v obraz rekel predsednici Ecosyja, da je p… in ponovil še v angleščini 'cunt', kar naj bi bilo po njegovem kompliment.«

Zaradi obnašanja omenjenih udeležencev iz vrst Mladega foruma so v upravnem odboru Ecosyja sklenili, da jih bodo nagnali iz tabora. »Ko je Jana Škoberneta iz kampa pospremil varnostnik, so ga skupaj z njim zapustili tudi drugi udeleženci. Zelo nam je žal, da se je to zgodilo, toda po drugi strani smo odgovorni, da zagotovimo, da je tabor varen prostor, da v njem ni diskriminacije in žalitev, za vse udeležence in osebje.«

Ob tem je vodstvo Ecosyja SD opozorilo, da se Škobernetovi seksistični incidenti na njihovih prireditvah niso zgodili prvič: »Ko je Ecosy v Velenju novembra 2010 na povabilo Mladega foruma organiziral seminar o omrežjih, se ga je udeležil tudi Škoberne in tam sprožil incident z (neslovensko) udeleženko, ki jo je žalil (prav tako uporabil besedo p…) in fizično napadel, tako da je vanjo vrgel pijačo. Tudi takrat smo ga prosili, da zapusti prireditev.«

Na koncu pisma je vodstvo Esocyja prosilo, da se o tem obnašanju, ki ni skladno z vrednotami socialne demokracije, pogovorijo vodstvo SD, Mladega foruma in Ženskega foruma. Predlagali so, da Ženski forum organizira izobraževalne dejavnosti o vlogi ženskega gibanja na levici.

Pismo Ecosyja vodstvu SD objavljamo tudi v izvirniku.