Odločitev, ali bo državnemu zboru predlagal kandidata za predsednika vlade, mora predsednik republike v skladu z ustavo sporočili najpozneje do vključno 28. februarja.
Pogovori za oblikovanje nove vlade, h katerim je prvak SDS Janez Janša povabil po padcu vlade Marjana Šarca, pričakovano potekajo stran od medijskih žarometov. Janša je sicer v četrtek stopil pred novinarje in ocenil, da je, kar zadeva vsebino, možno oblikovati večinsko koalicijo. Seštevek prioritet potencialnih partneric namreč kaže, da težave vidijo zelo podobno. Na prvi pogled pa je ocenil, da za vse, kar bi si kdo želel, denarja ni.
Le dan zatem je DeSUS v medije posredovala vsebinske prioritete, težke okoli dve milijardi evrov, za katere v primeru vstopa v programsko vlado zahtevajo časovnico in zagotovljena finančna sredstva. Druge stranke so glede vsebinskih zahtev dokaj skrivnostne.
Pričakovati pa je, da bo za potencialne partnerice velik zalogaj verjetno tudi kadrovski razrez v morebitni novi vladi. To je sicer zadnji del, ki bi ga morale streti, a vodja poslanske skupine SMC Igor Zorčič je pred nekaj dnevi opozoril, da je vprašanje, katera ministrstva bodo prevzele posamezne potencialne partnerice, "zelo pomemben element, ki bo vplival na podporo tej morebitni koaliciji".
"Nekatera ministrstva so bolj državotvorna, nekatera manj, kar pomeni, da na nekaterih lahko izpostavljaš bolj ideološke teme, na nekaterih manj," je spomnil. Pri tem so nekatere variante bolj sprejemljive za nekatere člane SMC, nekatere manj.
V SMC so pričakovano razhajanja glede povezovanja z Janšo v koalicijo. V poslanski skupini so enotni, da se pogajajo, a ugibanja o tem, da Janša ne bi prejel vseh poslanskih glasov te stranke, ne potihnejo. Pomemben signal bosta dala tudi izvršni odbor, ki bo zasedal predvidoma v ponedeljek, in svet stranke, ki bo predvidoma v sredo. Razpravljali bodo o možnih korakih v aktualnih političnih razmerah ter o tem, ali naj stranka nadaljuje pogajanja o morebitni vladi pod vodstvom SDS.
Tudi v DeSUS in NSi verjetno tipajo utrip na terenu. Mnenja o vstopu v Janševo vlado so bržkone deljena.
V soboto je sicer Janša v nagovoru na slavnostni akademiji ob 31. obletnici ustanovitve stranke spomnil na troje zaporednih predčasnih volitev in ocenil, da so tudi četrte po vsej verjetnosti blizu. Ob robu akademije SDS je potekal tudi svet stranke, a sklepi niso znani.
Janša je tudi poudaril, da je SDS vedno pripravljena na sodelovanje na osnovi ustavnih vrednot. To je po njegovem mnenju ideologija, okoli katere se je treba poenotiti.
Prihodnje dni je pričakovati nadaljevanje pogajanj za novo vlado
16. feb. 2020 9:33 Osveženo: 9:34 / 16. 2. 2020
Prihodnje dni se bodo po pričakovanjih nadaljevala pogajanja za vlado SDS, SMC, NSi in DeSUS. Kako pogovori napredujejo, ni znano, a do konca tedna bo verjetno že jasno, ali se tehtnica nagiba k dogovoru ali volitvam. Predvidoma 24. oz. 25. februarja bo namreč drugi krog posvetovanj pri predsedniku Borutu Pahorju, ki pričakuje ta signal.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke