Priča na komisiji Krpan: S pismom o nameri ni mogoče oddati naročila
9. maj. 2014 10:15 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Parlamentarna preiskovalna komisija Krpan je danes zaslišala Marka Grubarja z ministrstva za obrambo, ki je v času pisma o nameri med obrambnim ministrstvom in Sistemsko tehniko leta 2004 deloval na področju javnih naročil. Namen pisma o nameri sicer Grubar težko ocenjuje, je pa poudaril, da s takšnim pismom naročila ni mogoče oddati.
Grubar je v odgovorih na vprašanja članov komisije med drugim poudaril, da mu namen pisma o nameri ni poznan, saj so vse aktivnosti v zvezi z investicijskim programom glede nakupa oklepnikov potekale pozneje, v letu 2005.
Grubar sicer ni seznanjen s tem, da bi bilo pismo o nameri kadar koli preklicano. Vendar pa po njegovih besedah to ni problematično, saj ni bilo v nobenem smislu zavezujoče. "Če bi to pismo imelo pravno težo, bi bile težave s postopki naročila, kot je bilo izvedeno," je dejal.
Vstop Slovenije v EU je po njegovih besedah sicer pozitivno vplival na transparentnost javnih naročil. Razpis za oddajo ponudb za osemkolesnike sicer na portalu evropske obrambne agencije ni bil objavljen, saj ta portal v tistem času še ni bil vzpostavljen. Je bil pa poziv k oddaji ponudbe poslan osmim potencialnim proizvajalcem.
DZ je preiskovalno komisijo na zahtevo 30 poslancev SDS in NSi ter nepovezanega poslanca Ivana Vogrina odredil konec septembra lani. S parlamentarno preiskavo želijo ugotoviti politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki so sodelovali pri prodaji podjetja Sistemska tehnika podjetju Viator&Vektor v času vlade Antona Ropa.
Cilj preiskave je ugotoviti, ali je bil glavni namen prodaje omogočiti večstomilijonski posel z osemkolesniki. Ministrstvo za obrambo je namreč po prodaji s Sistemsko tehniko brez razpisa podpisalo pismo o nameri za dobavo osemkolesnih oklepnih vozil.
Komisija Krpan je 26. februarja določila seznam prič, ki naj bi razjasnile namen prodaje Sistemske tehnike Viator&Vektorju. Priče je razvrstila v tri sklope oziroma skupine. V prvi so predstavniki vlade v obdobju med letoma 2000 in 2008, med njimi tudi predsednik vlade v času prodaje Anton Rop in njegov naslednik Janez Janša.
Drugo skupino prič sestavljajo predstavniki Sistemske tehnike, med njimi tudi nekdanja direktorja podjetja Jože Studenčnik in Milan Švajger. V tretjo skupino pa je komisija uvrstila ostale osebe, ki so na različne načine povezane s primerom. V tej skupini je tudi nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos.
Kot prvi je pred komisijo pred okoli mesecem dni pričal nekdanji vodja proizvodnje v Sistemski tehniki Marjan Senica. Nekaj dni pozneje bi kot priči morala nastopiti Rop in Janša, a je komisija zaslišanji prestavila na poznejše obdobje. Grubar je bil tako druga priča, ki ga je zaslišala omenjena komisija.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke