Revija Reporter
Slovenija

Predsednik uprave NLB Božo Jašovič odstopil, s prodajo Mercatorja se zapleta

STA

20. dec. 2011 21:47 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Zgodbi, povezani s prodajo večinskega deleža Mercatorja Agrokorju, še ni videti konca. Za presenečenje je poskrbela ameriška družba Eatons Capital, ki je objavila prevzemno namero za Pivovarno Laško, kar pomeni, da zaenkrat Laško ne bo moglo prodati Mercatorja. Na seji nadzornikov NLB o Mercatorju pa je odstopil prvi mož družbe Božo Jašovič.

Nadzorni sveti NLB in Pivovarne Laško, ki sta največji posamezni lastnici Mercatorja, ter Nove Kreditne banke Maribor (NKBM) so sicer popoldne odločali o prodaji, a je odločitev o tem sprejel le nadzorni svet NKBM - ta je namreč podprl prodajo več kot petodstotnega deleža NKBM v Mercatorju.

Nadzorniki Laškega so po več urah razprave odločanje o prodaji Mercatorja prestavili na petek, enako pa so zaradi odločitve Laščanov storili tudi nadzorniki Nove Ljubljanske banke (NLB), ki pa niso povedali kdaj bodo nadaljevali razpravo o prodaji delnic Mercatorja.
 
Na seji nadzornikov NLB, ki je bila posvečena prav prodaji deleža banke v Mercatorju, pa je nepreklicno odstopil predsednik uprave NLB Božo Jašovič. Podrobnosti odstopa v sporočilu za javnost v NLB niso zapisali, jih pa naj bi Jašovič pojasnil v sredo. Nadzorni svet se je sicer po prevzemni nameri za Pivovarno Laško odločil, da preloži odločanje o prodaji delnic Mercatorja.
 
Kot je v sporočilu za javnost sporočil predsednik nadzornega sveta NLB Marko Simoneti, so na današnji seji nadzornega sveta odločali o predlogu uprave, da banka proda delnice Mercatorja. "Glede na spremenjene okoliščine, vezane na informacije o prevzemni nameri za in pisna opozorila večinskega lastnika, se je nadzorni svet banke odločil, da odločanje o prodaji odloži," je zapisal Simoneti.
 
Prvi nadzornik Laškega Vladimir Malenkovič je za STA dejal, da je bila prodaja Mercatorja tudi edina točka dnevnega reda. Nadzorniki so se med večurno razpravo seznanili z vsemi aktualnimi informacijami glede prodaje trgovca. Ob tem so sklenili, da to prodajo podpirajo, vendar so upravi Pivovarne Laško naložili, da do petka skuša izboljšati svojo pogajalsko pozicijo znotraj konzorcija prodajalcev Mercatorja.
 
Na petkovi seji nadzorniki pričakujejo odgovore uprave pivovarne o tem, ali ji je uspelo doseči izboljšanje pozicije ali ne. Na podlagi te informacije pa bo nadzorni svet sprejemal odločitev o podaji soglasja za prodajo Mercatorja.
 
Pivovarna Laško je med družbami in bankami, ki prodajajo 52,10-odstotni delež Mercatorja hrvaškemu Agrokorju. Družbe iz skupine Pivovarna Laško imajo v lasti 23,34 odstotka te največje slovenske trgovske družbe.
 
Sporazum o prodaji skupno 52,10-odstotnega deleža Mercatorja naj bi bil do danes dokončno usklajen, in sicer zaradi obravnave na organih bank in družb, ki delež prodajajo. S prodajo mora soglašati 75 odstotkov prodajnega konzorcija in nujno je potrebno soglasje tako nadzornega sveta NLB kot Pivovarne Laško, največjih dveh lastnikov Mercatorja.
 
Potem ko so prodajalci Mercatorja v ponedeljek v strogo zaupnem pismu upravi Mercatorja sporočili, da nobeden od njihovih pristopov v zvezi z zaščito Mercatorja zanje ni sprejemljiv, je uprava Mercatorja danes v pismu prodajalcem sporočila, da bo podprla prodajo večinskega deleža družbe Agrokorju le pod pogojem, da bodo predhodno ustrezno zaščiteni ključni interesi skupine Mercator.
 
Prodajalci so upravo Mercatorja povabili na sestanek, ki naj bi potekal v sredo ob 10. uri. Na njem bi njihov finančni svetovalec ING skupaj s pravnimi svetovalci Kavčič, Rogl in Bračun ter Weil, Gotshal & Manges članom uprave in nadzornega sveta Mercatorja predstavil zagotovljeno varnost, ki jo kupoprodajna pogodba predstavlja za podjetje.
 
Vendar pa je uprava Mercatorja vabilo prodajalcev zavrnila. "Če želite, da skupaj z našimi finančnimi in pravnimi svetovalci preučimo vsebino pogodbe, nam posredujte njen izvod in bomo to storili. Če bo po analizi karkoli nejasnega, se bodo naši pravni strokovnjaki z veseljem obrnili na vaše," je v pismu dodal prvi mož Mercatorja Žiga Debeljak.
 
Uprava v pismu vztraja, da je pogoj za kakršnokoli podporo prodajnemu postopku predhodna ustrezna zaščita interesov skupine in njenih zaposlenih. "Ta pogoj je neodvisen od vrste razmerja med konzorcijem prodajalcev in zainteresiranim kupcem. V tem trenutku nimamo nobenih dokazov o tem, da bi bil katerikoli interes skupine Mercator na ustrezen način zaščiten, tveganja, na katera smo opozarjali, pa ustrezno odpravljena," v pismu izpostavlja Mercator.
 
Najverjetnejši novi mandatar Zoran Janković je danes v Ljubljani povedal, da je osebno proti prodaji Mercatorja, ker je "na neki način njegov otrok". Meni, da bi bilo najbolje, da se Konzum in Mercator povežeta z zamenjavo delnic, del pa bi imela v lasti Evropska banka za obnovo in razvoj. Ocenil je tudi, da NLB svoje funkcije ne opravlja dobro.
 
Minister za razvoj in evropske zadeve, ki opravlja tekoče posle, Mitja Gaspari pa je medtem ocenil, da je Mercator naravna posledica dogodkov, ki so se začeli že pred leti in se zdaj zaključujejo na način, ki morda ni mnogim všeč. Načrtovane prodaje Mercatorja sicer ni želel podrobneje komentirati, je pa dejal, da se takšne operacije praviloma delajo s partnerji, ki so finančno kakovostni.
 
Slovenski sindikati so medtem še vedno zaskrbljeni. Člani Sindikata delavcev trgovine Slovenije pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenje (ZSSS) in Konfederacije sindikatov 90 so na shodu pred stavbo vlade v Ljubljani protestirali proti prodaji Mercatorja. Zahtevali so, da 25 odstotkov in ena delnica trgovca ostane v državni lasti, in napovedali, da bodo v primeru prodaje sprožili ukrepe proti NLB.
 
Pozitivno mnenje o hrvaškem Agrokorju pa imajo v Sindikatu trgovine Hrvaške. V pismu, ki ga je ob današnjem protestu v Ljubljani poslal ZSSS, so poudarili, da je Agrokor zanje eden najboljših delodajalcev. Sindikalne akcije proti Agrokorju so ocenili kot "neprimerne, neprofesionalne in nesindikalne".
 
Skupaj 52,10 odstotka Mercatorja prodajajo Abanka, Banka Celje, Banka Koper, Gorenjska banka, banka Hypo Alpe Adria, delniški investicijski sklad NFD 1, NFD Holding, Nova Kreditna banka Maribor, Nova Ljubljanska banka, Pivovarna Laško, Pivovarna Union in Radenska. Omenjeni delničarji so junija letos podpisali sporazum o skupni prodaji trgovskega podjetja.
 
Zgodba, povezana s prodajo, se je danes sicer dodatno zapletla; za presenečenje je namreč poskrbela družba Eatons Capital, ki ima sedež v Las Vegasu v ZDA in je objavila namero, da bo podala prevzemno ponudbo za nakup delnic Pivovarne Laško. Eatons Capital bo najkasneje v 30 dneh po objavi te prevzemne namere objavil prevzemno ponudbo za nakup delnic ciljne družbe Pivovarna Laško.
 
Kot je za STA pojasnil pravnik in nekdanji direktor urada za varstvo konkurence Jani Soršak, uprava ciljne družbe po objavi namere za prevzem ne sme narediti "zadev, ki bi otežile prevzem". "Ena od teh je tudi, da razpolaga z znatnim premoženjem podjetja," je dejal Soršak. Na vprašanje, kaj to pomeni za prodajo večinskega deleža Mercatorja, je pojasnil, da lahko pride do prodaje delnic Mercatorja, vendar mora to potrditi skupščina.