Revija Reporter
Slovenija

Rdeče zvezde, strojnice in Hej brigade: praznik "titofilov" v Dražgošah

Reporter, STA
15 4.161

8. jan. 2023 6:00

Deli na:

"Partizani" v Dražgošah.

Arhiv Reporterja

Ob 81. obletnici dražgoške bitke bo danes opoldne v Dražgošah osrednja spominska slovesnost, na kateri bo slavnostni govornik poslanec Gibanja Svoboda Borut Sajovic. "Romanje skupine titofilnih ljudi v Dražgoš", kot je prireditev že pred leti opisal Jože Dežman, je leta 2021 zaradi covida-19 odpadlo, lani pa so dogodek omejevali epidemiološki ukrepi. Tokrat bo prireditev znova lahko potekala v polnem obsegu.

Dražgoška bitka, ki se je odvijala med 9. in 11. januarjem 1942 in v kateri se je Cankarjev bataljon spopadel z Nemci, je bila ena večjih bitk med drugo svetovno vojno v Sloveniji. Kot poudarja organizacijski komite za prireditve Po stezah partizanske Jelovice, prvi velik upor na naših tleh skupaj z borbo v Rovtu nad Selško dolino in množično decembrsko poljansko vstajo predstavlja pomembno trilogijo bojev, saj je omajala mit o nepremagljivosti nemške vojske.

Levica in desnica se norčujeta iz preteklosti: Dražgoše so skrajno spolitiziran kraj nesrečnega poboja (KOMENTAR)

Partizani so se po bitki in ob izgubi devetih tovarišev umaknili na Jelovico, Nemci pa so v odgovor pobili 41 domačinov, požgali vas ter jo v januarju in februarju 1942 popolnoma porušili. V spomin na dogodek bo predsednica republike Nataša Pirc Musar ob današnji spominski slovesnosti položila venec h kostnici spomenika v Dražgošah. Slovesnosti pa se bodo predvidoma udeležili tudi nekateri ministri, poslanci, državni svetniki in župani.

Običajno se na spominski slovesnosti, ki jo pripravlja Združenje borcev za vrednote NOB Škofja Loka, zbere več tisoč ljudi, pri čemer se mnogi v vas na pobočjih Jelovice podajo peš ali s kolesom. Tudi letos različna planinska društva v sodelovanju z veteranskimi organizacijami pripravljajo vrsto krajših in daljših pohodov iz več izhodišč.

FOTO: "Titofili" z rdečimi zvezdami in mitraljezi spet romali v Dražgoše

Udeleženci najdaljših pohodov, in sicer 44. pohoda Po poti Cankarjevega bataljona v Dražgoše ter 24. pohoda Železniki-Ratitovec-Jelovica-Dražgoše so se na pot že odpravili. Organiziran pa bo tudi pohod z najdaljšo tradicijo, to je 46. pohod iz bohinjske soteske prek Rovtarice v Dražgoše.