Revija Reporter
Slovenija

Požar storil kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, oče Melanie Trump ni bil v zaporu

E.M.M.

5. mar. 2020 13:33 Osveženo: 14:08 / 05. 3. 2020

Deli na:

Bojan Požar je Viktorju Knavsu že nakazal dosojeni znesek odškodnine in povrnil stroške postopka. Skupaj z zamudnimi obrestmi je tako plačal 7.872 EUR.

Profimedia

Bojanu Požarju je bil pred dvema dnevoma zaradi članka o Viktorju Knavsu, očetu Melanie Trump, v kazenskem postopku na prvi stopnji izrečen sodni opomin. Kot so v sporočilu za javnost zapisali v Odvetniški družbi Pirc Musar & Lemut Strle, je Bojan Požar storil kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, ker je v članku zapisal, da je bil oče prve dame ZDA v zaporu. V postopku je bilo dokazano, da Viktor Knavs ni bil v zaporu. Požar je že napovedal pritožbo.

Kot v sporočilu za javnost po pooblastilu Viktorja Knavsa navaja Odvetniška družbi Pirc Musar & Lemut Strle, je sodišče pred dvema dnevoma (3.3.2020) novinarja in urednika portala Pozareport.si spoznalo za krivega kaznivega dejanja žaljive obdolžitve, ker je v članku »Dokumenti, utaja davkov: Viktor Knavs, oče Melanie Trump, je bil v zaporu«, dne 19.10.2016 zapisal, da je bil oče prve dame ZDA v zaporu.

Spor se je na sodišču vlekel 3 leta in dva meseca. V postopku pa je obsojeni Bojan Požar poskušal dokazati, da je z zadostno novinarsko skrbnostjo preveril podatke, ki jih je našel v zapisih iz dokumentov, ki so bili objavljeni na portalu udba.net, zaradi česar naj bi imel utemeljen razlog verjeti v resničnost takšnih podatkov. To, kot navajajo v odvetniški družbi, Požarju ni uspelo, saj bi se svoje odgovornosti za tako hude lažne obtožbe o storitvi kaznivega dejanja in zaporni kazni v skladu s 160. členom Kazenskega zakonika lahko razbremenil le, če bi sodišču predložil pravnomočno sodbo. »Tega Požar ni storil, saj takšna sodba ne obstaja, njegova trditev o Viktorju Knavsu pa je bila laž. V postopku je namreč Viktor Knavs nesporno dokazal, da ni bil nikoli obsojen za nobeno kaznivo dejanje, posledično pa tudi, da nikoli ni bil v zaporu.«

Viktor Knavs: Kot človeku, ki se mu je s tako eklatantno lažjo storila krivica in to v času, ko je bil moj zet Donald Trump na vrhuncu predvolilne kampanje za predsednika ZDA in so mediji vsako še tako za lase privlečeno zgodbo hipoma pograbili, se mi zdi izredno pomembno, da javnost v domovini naše družine in na tujem ve, da v zaporu nisem bil.

Sodnik Zvjezdan Radonjić je Požarju za storitev tega kaznivega dejanja izrekel le sodni opomin. Po navedbah v omenjenem sporočilu za javnost, se g. Knavsu to zdi premila sankcija, a se na odločitev ne bo pritožil, ker mu zadošča že to, da je bilo ugotovljeno, da so bili Požarjevi očitki o njemu neresnični, da je bil Požar spoznan za krivega storitve žaljive obdolžitve in da je sodnik Požarju dosodil tudi povrnitev stroškov in objavo sodbe, iz katere bo razvidno, da Viktor Knavs:

1. nikoli ni bil obsojen,

2. da ni storil kaznivih dejanj utaje davkov ter nedovoljene trgovine po tedanjem (jugoslovanskem) kazenskem zakoniku,

3. da ni bil izbrisan iz kazenske evidence, ker zoper njega sploh nikoli ni bilo obsodbe in

4. da nikoli ni bil v zaporu.

Viktor Knavs je, kot je navedeno v sporočilu za javnost, po obsodbi izjavil sledeče:

»Kot človeku, ki se mu je s tako eklatantno lažjo storila krivica in to v času, ko je bil moj zet Donald Trump na vrhuncu predvolilne kampanje za predsednika ZDA in so mediji vsako še tako za lase privlečeno zgodbo hipoma pograbili, se mi zdi izredno pomembno, da javnost v domovini naše družine in na tujem ve, da v zaporu nisem bil. Ta sodba pa je pomembna tudi zato, ker je sodišče jasno povedalo, da v takšnem primeru kot je bil moj, nihče ne sme javno oblatiti nekoga za zapornika oz. obsojenega, če nima v rokah pravnomočne sodbe.«

Izrečena kazenska sankcija še ni pravnomočna, saj je Bojan Požar že napovedal pritožbo. Odvetniška družbi Pirc Musar & Lemut Strle ob tem še pojasnjuje, da je na podlagi pravnomočne sodbe v odškodninskem postopku Bojan Požar njihovi stranki že nakazal dosojeni znesek odškodnine in povrnil stroške postopka. Skupaj z zamudnimi obrestmi je tako plačal 7.872 EUR.