Revija Reporter
Slovenija

Potočnik ne gre na evropske volitve - koga bo najbolj bolelo?

13. mar. 2014 6:00 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Evropski komisar Janez Potočnik je po več mesecih ugibanj v javnosti včeraj sporočil, da ne bo kandidiral na majskih evropskih volitvah. O tretjem komisarskem mandatu pa je pripravljen premisliti, če bi vlada ocenila, da bi bilo to dobro za Slovenijo.

Potočnik se je omenjal kot morebiten nosilec kandidatne liste Pozitivne Slovenije ali celo kot skupen adut vseh slovenskih liberalnih strank, če bi se odločile za družen nastop na majskih evropskih volitvah.

"Glede na ugibanja, ki se pojavljajo v nekaterih medijih, želim pojasniti, da na letošnjih evropskih volitvah ne bom kandidiral za poslanca. Do konca leta želim predvsem uspešno končati naloge, ki so mi bile zaupane s tem mandatom evropskega komisarja," je Potočnik zapisal v izjavi za javnost.

Ob tem se je zavzel, da bi slovenske liberalne stranke stranke strnile svoje moči in okrepile politično sredino tako v bodočem Evropskem parlamentu kot doma, ter izrazil podporo vsem slovenskim strankam in kandidatom, ki pripadajo evropskemu združenju liberalcev in demokratov (Alde), s katerimi v vseh letih delovanja v Bruslju tesno in dobro sodeluje.

Poleg tega je Potočnik pri kandidaturi za predsednika Evropske komisije podprl kandidata evropskih liberalcev Guyja Verhofstadata, ker se zavzema za Evropo, ki vliva zaupanje in ne strahu, ter Evropo, ki bo zagotavljala blaginjo in enotnost, in ne delitev.

"Prepričan sem, da Slovenija potrebuje dobro delujočo Evropsko unijo in da Evropa potrebuje dobro delujočo in stabilno Slovenijo. Za oboje sem si in si bom pri svojem delu tudi v prihodnje še naprej prizadeval po svojih najboljših močeh," je še izpostavil v izjavi.

V pogovoru z STA je Potočnik še povedal, da je pripravljen resno premisliti o tretjem komisarskem mandatu, če bi vlada ocenila, da bi bilo to dobro za Slovenijo. "Sicer pa, deset let je dolga doba. Popolnoma jasno mi je, da mi ta položaj ne pripada avtomatsko, in tudi to mi je jasno, da so še druge stvari v življenju, ki bi jih človek lahko počel z veseljem," je dejal.

Odločitve o komisarskih kandidatih bodo vlade članic unije po Potočnikovih besedah sprejemale kmalu po oblikovanju Evropskega parlamenta. Na vprašanje, ali že ima kakšne indice iz Ljubljane, kako se bo odločila slovenska vlada, je odgovoril: "Ne. Z vsem tem, kar sem danes zapisal v svoji izjavi, ne pogojujem ničesar niti ne pričakujem ničesar. To je povsem moja osebna odločitev, ker mislim, da je tako prav."

V PS Potočnikovo odločitev o tem, da na volitvah ne bo kandidiral, obžalujejo, saj bi z "bogatimi izkušnjami okrepil liberalni del slovenske politike na volitvah". Nadaljnje poteze PS so neznanka, o tem naj bi izvršni odbor razpravljal v četrtek.

Poslanec PS Jerko Čehovin je novinarjem dejal, da razume Potočnikovo "skrb in prizadevanje za to, da bi liberalni blok stopil skupaj". Ob tem je ocenil, da so jih "nekatere stvari verjetno prehitele". Osebno meni, da bi bilo treba najprej vzpostaviti sodelovanje med strankami, šele zatem pa organizacijsko in kadrovsko ukrepati.

"Evropske volitve bodo, vsaj za PS, verjetno nekoliko slabše, kot bi bile s Potočnikom kot nosilcem liste," je ocenil Čehovin. Vendar bo stranka morala po njegovih besedah poiskati odgovore, pri čemer ne izključuje, da bi morda s kakšno od manjših, tudi zunajparlamentarnih strank, dosegli dogovor za morebiten skupen nastop na volitvah.

O tem sicer po Čehovinovih besedah odloča izvršni odbor stranke, ki naj bi se sestal v četrtek. "Dobro mora premisliti, kako bo ob Potočnikovi odločitvi, da ponujene vloge nosilca liste ne bo sprejel, prepričal volivce, da lahko liberalni blok tudi brez njega v Evropskem parlamentu doseže primeren rezultat," je dejal Čehovin.

Da je skupen nastop slovenskih liberalnih strank na volitvah zaradi Potočnikove odločitve manj verjeten, je dejal tudi prvak DL Gregor Virant, ki pravi, da je DL pripravila tudi samostojno listo, ki jo mora potrditi še svet stranke.

Ali se bodo slovenske članice evropskih liberalcev - Pozitivna Slovenija, Državljanska lista ter zunajparlamentarni LDS in Zares - na majske volitve podale s skupno listo, torej za zdaj še ni jasno. Kot prvi iz vrst Aldeja v Sloveniji se je v volilni boj pred dvema tednoma podal evropski poslanec Jelko Kacin s podporo LDS, medtem ko druge stranke kandidatov še niso razkrile javnosti.

Kacin je v odzivu na Potočnikovo odločitev zapisal: "Odločitev komisarja Potočnika ni in ne sme biti presenečenje za nikogar. Ne vem, če smo z njegovo odločitvijo, da ne kandidira, bližje skupni listi, a njegova podpora zagotovo šteje." Pozdravil je tudi Potočnikovo podporo Verhofstadtu.

Ob tem je Kacin spomnil, da podpira skupno listo Alde v Sloveniji, in izrazil prepričanje, da bi skupen nastop podprli tudi volivci, a obenem je dodal, da se je težko pogovarjati, dokler se ne ve, kdo bi bili lahko nosilci dela liste posameznih strank. "Ne sam ne LDS, ki me aktivno podpira, nismo ne ovira ne del problema. Odločiti pa se mora tudi predsednica PS Alenka Bratušek," je dodal.

Poslanec NSi Jožef Horvat pa meni, da se s Potočnikovo odločitvijo pomladni opciji na volitvah verjetno odpirajo možnosti za boljši rezultat, ter ocenjuje, da se je Potočnik odločil dobro, saj bo tako lahko vlada brez morebitnega "vračanja uslug" bolj objektivno izbrala novega evropskega komisarja. Horvat je še pojasnil, da je v stranki vedno več podpore sodelovanju s SLS na volitvah.