Annalena Baerbock Svet24.si

Sledi kibernetskega napada na nemško vladajočo ...

ženska Svet24.si

Iskrenost do samega sebe je najboljša ...

občina-ruše, urška-repolusk Necenzurirano

Policija preiskuje, kako je štajerska občina ...

jansa orban fb2 Reporter.si

Večni si želijo biti le avtokrati: v Moskvi, v ...

mbappe Ekipa24.si

"Tako hitro kot teče Mbappe, sem jaz tekel v ...

Resno? Je on tisti, zaradi katerega bo planet uničen? Odkrito.si

Nas bo Elon Musk pokončal?

sekulic slovenija af Ekipa24.si

Tole je očitno menjava za Mika Tobeyja! Američan...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Potočnik nazaj v Evropsko komisijo s pomočjo PS, DL, Zares in LDS?

Deli na:
Potočnik nazaj v Evropsko komisijo s pomočjo PS, DL, Zares in LDS?

Foto: Arhiv Reporterja

Z januarjem se je iztekel interni rok, ki ga je dal predsednik Evropske komisije članom svoje ekipe, da mu sporočijo, ali nameravajo kandidirati na evropskih volitvah. Komisar Janez Potočnik notranjih pogovorov s predsednikom ne želi komentirati. Pravi, da želi uspešno končati mandat in da bo javnost o vseh odločitvah obvestil pravočasno.

"Kot sem že večkrat javno povedal, želim uspešno zaključiti svoj mandat. O vseh ostalih odločitvah bom javnost seveda obvestil pravočasno," je komisar Potočnik odgovoril na vprašanje STA, ali je predsedniku komisije Joseju Manuelu Barrosu sporočil odločitev in kaj mu je sporočil.

Barroso je decembra lani komisarje pozval, naj mu do konca januarja sporočijo, ali se bodo udeležili volitev v Evropski parlament. Komisarjev sicer ni nič zavezovalo k odločitvi do konca januarja, a poziv predsednika je razumljiv, saj bo število komisarjev, ki bodo kandidirali, vplivalo na delo komisije od aprila do novembra, ko se izteče njen mandat.

Za sprejemanje odločitev je potreben kvorum, kar je 15 komisarjev. Komisar, ki se odloči za kandidaturo, mora po zadnjem plenarnem zasedanju parlamenta, torej od 18. aprila in vsaj do 25. maja, začasno s položaja. Njegov resor prevzame eden od kolegov. Ni pa jasno, kako hitro naj bi za poslanca izvoljeni komisar povedal, ali bo prevzel poslanskega ali ostal na komisarskem položaju.

Slovenski član komisarske ekipe Potočnik, ki v drugem mandatu zaseda položaj komisarja za okolje, v prvem pa je bil komisar za znanost in raziskave, za zdaj uradno še ni sporočil, ali bo kandidiral na evropskih volitvah. Po neuradnih bruseljskih informacijah tega sicer ne namerava storiti, čeprav se je pred časom omenjalo, da bi utegnil nastopiti na listi Pozitivne Slovenije.

Je pa po neuradnih informacijah mogoče pričakovati njegovo podporo slovenskim liberalnim strankam, če bi se združile in nastopile s skupno listo za poslanske sedeže v okviru skupine evropskih liberalcev (Alde). Takšno listo bi na primer lahko oblikovale Pozitivna Slovenija, Državljanska lista, Zares in LDS.

Tudi o tem, ali ga zanima tretji mandat v komisiji, se Potočnik uradno še ni izrekel, ker je po njegovem mnenju še prezgodaj za to. Zdaj je namreč osredotočen predvsem na pripravo pomembnega okoljskega dosjeja, ki ga namerava predstaviti maja - nadgradnjo kažipota do Evrope, gospodarne z viri.

Če bi se Slovenija odločila, da za evropskega komisarja še tretjič kandidira Potočnika, bi lahko računala na podpredsedniški položaj in več možnosti pri izbiri resorja. To sicer ni napisano pravilo, je pa praksa, da "seniorjem" v komisiji pripadajo določeni privilegiji.

Poleg Potočnika se sicer kot morebitna kandidata za komisarski položaj za zdaj neuradno omenjata še slovenski veleposlanik pri EU Rado Genorio in bivši premier Anton Rop.

V sedanji Barrosovi ekipi je doslej kandidaturo na evropskih volitvah javno napovedal komisar za gospodarske in denarne zadeve, Finec Olli Rehn. Pričakovati je še kandidature komisarke za pravosodje, Luksemburžanke Viviane Reding, komisarja za notranji trg in storitve, Francoza Michela Barnierja in komisarja za proračun, Poljaka Janusza Lewandowskega.

Večina komisarjev je posredno ali neposredno že povedala, da jih evropske volitve ne zanimajo. Znana pa ni še odločitev komisarja za zdravje Tonia Borga, komisarja za energijo Güntherja Oettingerja, komisarke za humanitarno pomoč Kristaline Georgieve in komisarke za podnebno ukrepanje Connie Hedegaard.