Poslanci Janši ne bodo mogli odvzeti mandata
31. jul. 2014 4:52 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017


Po odhodu vodje opozicije Janeza Janše v zapor, na podlagi nezakonite sodbe brez dokazov v zadevi Patria, bi mu nekateri radi odrekli tudi pravico biti poslanec državnega zbora, kljub temu, da je bil z veliko podporo volivcev izvoljen na nedavnih parlamentarnih volitvah. Tako so se najprej pojavile ideje, da poslanci Janši sploh ne bi potrdili mandata, vendar je to kmalu potihnilo, saj je jasno, da bi ustavno sodišče takšno odločitev zavrnilo in mu poslanski mandat potrdilo samo.
Zdaj dominantni mediji širijo tezo, da naj bi predsedniku SDS mandat sicer potrdili, vendar bi mu ga kasneje odvzeli, kar naj bi bilo v skladu z zakonom o poslancih, ki pravi, da poslancu preneha mandat, če je s pravnomočno sodbo obsojen na nepogojno kazen zapora, daljšo od šest mesecev. Toda ta določba se nanaša le na tiste poslance, ki jim je bila izrečena sodba po potrditvi mandata, torej med opravljanem poslanskega mandata, ne pa za tiste, ki so bili obsojeni še pred volitvami, na katerih so bili kasneje izvoljeni v parlament. Kljub temu namestnik vodje vladne službe za zakonodajo Janez Pogorelec meni, da bo moral državni zbor Janši mandat odvzeti.
V nasprotnem bi po njegovem prišlo do neenakosti pred zakonom med nekom, ki je obsojen na šestmesečno kazen zapora, pa bi mu mandat prenehal in drugim, ki mu kljub obsodbi ne bi. Po besedah dr. Rajka Pirnata pa bo sicer DZ Janši mandat moral potrditi, potem pa bo v rokah poslancev, ali mu ga bodo odvzeli, ali ne. Zanimivo je, da tako razmišljata dva nekdanja pomladna politika- Pirnat je bil celo predsednik stranke Narodnih demokratov, Pogorelec pa vidni član Slovenskih krščanskih demokratov. Ni kaj, Pogorelec bi rad obdržal udobno vladno službo, Pirnat pa že tako udobno služi: poleg tega, da je profesor na ljubljanski pravni fakulteti, še odlično zasluži s svojimi pravnimi mnenji kot zasebnih prek svojih družb.
Da je njuno razglabljanje povsem neutemeljeno, pa kažejo mnenja več uglednih pravnikov. Tako nekdanji ustavni sodnik mag. Matevž Krivic (v odposlanem, a ne objavljenem pismu za Dnevnik) pravi, da pri nas ustava ne omejuje pravice biti izvoljen, Janša pa je bil povsem zakonito izvoljen in mora imeti tako kot vsi izvoljeni ljudski poslanci zagotovljene možnosti, da to svojo ustavno pravico tudi neovirano izpolnjuje in to do (rednega) konca mandata. Tudi drugi nekdanji ustavni sodnik dr. Tone Jerovšek je prepričan, da niti ustava , niti zakon, ne onemogočata kandidiranja že obsojenemu kandidatu.
Če je ta izvoljen, so mu volivci kljub sodbi izkazali zaupanje, zato lahko opravlja poslansko funkcijo. Podobno razmišlja dr. Matej Avbelj, dekan Fakultete za državne in evropske študije: dolžnost poslancev je, da potrdijo mandat izvoljenemu poslancu. Nobene pravne podlage nimajo ta mandat kasneje odvzeti zaradi pravnomočne sodbe, ki je bila izrečena še pred volitvami oziroma potrditvijo mandata. Ne le, da tovrstnemu poslancu mandata ni mogoče odvzeti, pač pa mu je treba zagotoviti njegovo polno izvrševanje, dodaja Avbelj.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke