Revija Reporter
Slovenija

Poslancev niso prepričala Vebrova pojasnila o menjavi Božiča

STA

17. okt. 2014 10:38 Osveženo: 10:00 / 09. 8. 2017

Deli na:

Odbor DZ za obrambo se je na nujni seji seznanil z zamenjavo Dobrana Božiča na čelu generalštaba Slovenske vojske (SV), pri tem pa je bilo slišati več kritičnih mnenj. Matej Tonin (NSi) je ocenil, da je Božič prevelik profesionalec, da bi v času transformacije želel zapustiti vojsko. Tudi Miho Kordiša (ZL) Vebrova pojasnila niso prepričala.

Obrambni minister Veber je pojasnil, kako je prišlo do zamenjave. Kot je dejal, je takoj po prevzemu ministrstva začel opravljati pogovore z odgovornimi osebami na ministrstvu in v SV, med njimi tudi z Božičem. Ta naj bi mu izrazil željo, da bi kariero nadaljeval kot vojaški predstavnik Slovenije v ZN v New Yorku.

Pri tem sta se strinjala, "da če gremo v postopek, je dobro, da ga izpeljemo čim prej". Veber je nato, kot je dejal, opravil še pogovore z možnimi kandidati za Božičevega naslednika, za zamenjavo pa se je odločil potem, ko je ocenil, da ima primerno zamenjavo.

Opozicijski člani odbora z pojasnili niso bili zadovoljni. "Slovenska vojska je v procesu transformacije. Naredili ste napako, ko ste v času te transformacije razbili dobro delujoči tandem Božič - Osterman," je dejal Tonin. Izrazil je prepričanje, da je Božič prevelik profesionalec, da bi izrazil željo, da gre v New York.

Kordišu se zdi sporno, da nekdo takoj, ko je razrešen z ene funkcije, pridobi drugo. Funkcija se lahko pridobi le na podlagi potreb in sposobnosti, ne na pa podlagi želja nekega funkcionarja, je dejal in opozoril, da bi bil za ta položaj verjetno primeren še kdo drug.

Žan Mahnič (SDS) je Vebra spomnil, da ga je na zaslišanju pred imenovanjem za ministra na odboru za obrambo vprašal, ali bo zamenjal načelnika generalštaba. "Odgovorili ste mi, da boste opravili pogovore in da bodo ljudje, ki delajo v korist obrambe države ..., ostali. Mar Božič ni delal v korist obrambe države?" ga je zanimalo.

Veber pa je vztrajal, da je bil Božič zamenjan sporazumno. "Če ne bi izrazil želje, da kariero nadaljuje v New Yorku, se za ta korak ne bi odločil," je dejal.

Zatrdil je tudi, da do zmanjševanja pripadnikov v SV ne bo prišlo, kar je zanimalo Anjo Bah Žibert (SDS). Na vprašanje Mahniča, ali drži, da bo kmalu zamenjan direktor vojaške Obveščevalno-varnostne službe Boštjan Perne, pa je odgovoril le, da bo do vseh morebitnih zamenjav prišlo na podlagi pogovora in po temeljiti analizi.

Ministra je branil Franc Jurša (DeSUS). "Na osnovi informacij, ki jih imam, pri zamenjavi načelnika ni šlo za politično menjavo," je dejal. Je pa tudi on mnenja, da ni dobro, da se načelnika menja skupaj z ministrom. Erika Dekleva (SMC) pa verjame, da je bil celoten postopek zamenjave transparenten.

Zadeve so dinamične in ljudje se pač zamenjajo, je dodal Benedikt Kopmajer (DeSUS). Spomnil je, da je do zdaj prišlo do zamenjav več direktorjev vojaške obveščevalne službe, "zamenjave pa so se vršile ravno takrat, ko so prišli na ministrsko mesto ministri s strani današnje opozicije".

Na seji je bil navzoč tudi novi načelnik generalštaba Andrej Osterman. Med drugim je podaril potrebo, da se število zaposlenih v SV ohrani na zdajšnji ravni oziroma da se dvigne na 7600. Prizadeval si bo tudi za izboljšanje statusa vojaka, nadaljevanje procesov transformacije, nakupe opreme, ki zagotavlja varnost vojakov na misijah, in za povezovanje ministrstev pri nakupih. Želi si tudi, da bi Slovenija ostala enakovreden partner znotraj zveze Nato, da bi bila SV še bolj navzoča v civilnem okolju in da bi še bolj sodelovala v sistemu zaščite in reševanja.