Poročilo KPK je bilo po Jankovićevih besedah politično motivirano
9. jul. 2015 15:04 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017


Ljubljanski župan in predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je danes izrazil zadovoljstvo s sodbo vrhovnega sodišča, po kateri se mora zaključno poročilo Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) iz leta 2013 o njegovem premoženjskem stanju odpraviti. Kot je dejal na novinarski konferenci, zdaj vidi, da je bilo poročilo politično motivirano.
Janković je izrazil željo, da KPK nadaljuje in konča postopek nadzora njegovega premoženja. "Jaz bom pošto dvigoval," je zatrdil.
Vrhovno sodišče je namreč v začetku marca odpravilo tudi poročilo o nadzoru premoženjskega stanja prvaka SDS Janeza Janše, ker se Janša o njem ni mogel izreči. Vendar Janša osnutka drugega poročila KPK ni prevzel v roku.
Pri Janši se je KPK odločil za ponovitev nadzora. V poročilu, objavljenem konec junija, pa za obdobje, ko je bil Janša poslanec in premier, vnovič ugotavlja nepojasnjeno povečanje njegovega premoženja.
Janković je danes povedal, da zahteva, da protikorupcijska komisija preveri sum tveganja korupcije pri nekdanjem predsedniku komisije in zdajšnjem ministru za pravosodje Goranu Klemenčiču, in sicer tako za čas, ko je vodil komisijo, kot za čas, ko je na ministrskem položaju.
Sprašuje se, koliko novih poslov je v tem času odvetniška pisarna Klemenčičeve soproge dobila z državo, s podjetji, kjer ima država pomemben lastniški delež, in z institucijami, katerih ustanovitelj je država.
Janković poziva predsednika vlade Mira Cerarja k oceni, ali je oseba, ki krši ustavne pravice in dela nezakonito, še lahko minister za pravosodje.
Želi si televizijskega soočenja s Klemenčičem, da bi lahko njune argumente slišali tudi državljanke in državljani.
Odvetniško družbo Čeferin, ki ga zastopa, pa bo prosil, naj preveri morebitne možnosti za kazenski pregon Klemenčiča, in sicer "najmanj za nevestno delo".
Sodišče je tako februarja Janši, kot zdaj Jankoviću ugodilo, ker jima komisija prej ni poslala v izjasnitev osnutka poročila, v katerem zanju ugotavlja kršitve protikorupcijske zakonodaje. Pri Janši se je KPK odločil za ponovitev nadzora. V poročilu, objavljenem konec junija, pa za obdobje, ko je bil Janša poslanec in premier, vnovič ugotavlja nepojasnjeno povečanje njegovega premoženja.
Odločitev o tem, ali bo nadaljevala tudi postopek nadzora nad premoženjskim stanjem Jankovića, mora sprejeti senat komisije. Kot so napovedali na KPK, bo to znano predvidoma konec meseca.
Komisija za preprečevanje korupcije je v zaključnem poročilu nadzora premoženja predsednikov parlamentarnih strank z dne 7. januarja 2013 pri Jankoviću ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oz. povečanju finančnih sredstev.
Vrhovno sodišče pa je odločilo, da se mora zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na tožnika, odpraviti. S tem, ko komisija osnutka ni prej poslala v izjasnitev tožniku, je nezakonito posegla v njegovo ustavno pravico, navaja sodišče.
Protikorupcijska komisija mora v treh dneh po prejetju sodbe vrhovnega sodišča s svoje spletne strani odstraniti zaključno poročilo v delu, ki se nanaša na tožnika, še navaja vrhovno sodišče. V preostalem delu se tožba zavrne, so zapisali.
Privoščite si nemoteno branje
Prijavljeni uporabniki Trafike24 z izpolnjenimi podatki profila berejo stran brez oglasov.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se
Prijavljeni uporabniki z izpolnjenimi podatki profila berejo vsebine brez oglasov.
- preverjen e-naslov
- preverjena tel. številka
- popolni osebni podatki
- prijava na e-novice
Ste pravkar uredili podatke? Osveži podatke