nevihta, strele Svet24.si

Maj prinaša plohe in nevihte. V teh krajih bo ...

azijski sršen, invazivna vrsta Svet24.si

Škodljivi azijski sršen je že pri naših ...

kres, ogenj, prvi-maj, kresovanje Necenzurirano

Živel 1. maj ali kako normalizirati nenormalno

festival svobode gibanje svoboda zbiljsko golob pl Reporter.si

Golobovo napihovanje z dvema mandatoma, v katerih ...

doncic dallas Ekipa24.si

Dončić je razkril, kaj se dogaja z njegovim ...

Tina Gaber in Robert Golob, Drama Njena.si

Takšen dopust sta si privoščila Tina Gaber in ...

oblak danilovic Ekipa24.si

Takšnega Oblaka ne poznamo! Njegova izbranka je ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Pličanič pred sejo vlade že podal odstopno izjavo

Deli na:
Pličanič pred sejo vlade že podal odstopno izjavo

Foto: Bobo

Minister za pravosodje in javno upravo iz vrst DL Senko Pličanič je predsedniku vlade Janezu Janši že podal odstopno izjavo, je pojasnil pred sejo vlade. Na vprašanje, ali bi moral Janša razmisliti o predlogu glasovanja o zaupnici, je odgovoril, da se bo premier o tem, kaj bo naredil, odločil sam.

Pličanič se po sredini odločitvi, da DL izstopi iz koalicije in da s funkcij odstopita oba ministra iz vrst DL ter tudi predsednik DZ Gregor Virant, na ministrstvu še ni poslovil. Kot pravi, bo to storil v prihodnjem tednu, kdo ga bo pri ministrovanju nadomeščal, pa je v rokah predsednika vlade.

Na vprašanje, kakšen se mu zdi razumen čas, v katerem bi lahko še opravljal tekoče posle ministra, Pličanič odgovarja, da se mora ta situacija čim prej razrešiti. "Našemu izstopu iz koalicije bodo najbrž sledili tudi drugi in v takem stanju vlada ne more normalno delati," je dejal.

V strank DL sicer za izhod iz nastalega položaja zagovarjajo predčasne volitve. Da pa bi se o morebitnem novem mandatarju ali novi koaliciji tudi s stranko PS pogovarjali v sedanji sestavi, bi se moral po Pličaničevem mnenju predsednik PS Zoran Janković umakniti tudi kot ljubljanski župan.

Poročilo Komisije za preprečevanje korupcije o premoženjskem stanju namreč kršitve protikorupcijske zakonodaje ugotavlja tako pri Janši kot pri Jankoviću.

Poleg Pličaniča z ministrskega mesta odstopa tudi minister za finance Janez Šušteršič, ki pa pred današnjo sejo vlade ni dajal izjav. Oba bosta sicer opravljala še tekoče posle dokler njunega resorja ne prevzame kdo drug.

Minister za delo, družino in socialne zadeve iz vrst SDS Andrej Vizjak pred sejo vlade ni želel pojasniti, ali bi bil pripravljen prevzeti še kak resor. "Ko bomo prišli tako daleč, bom na to odgovoril," je dejal. Na vprašanje, ali bi moral iti premier sedaj po zaupnico, je odgovoril: "Tisti, ki so zapustili koalicijo, bi morali vložiti konstruktivno nezaupnico, predstaviti ekipo, da vidimo te heroje."

Izstop iz koalicije sicer napovedujeta tudi SLS in DeSUS. Zunanji minister in predsednik DeSUS je pred sejo vlade pojasnil, da bo izvršilni odbor stranke o odhodu iz koalicije odločal danes, svet stranke pa 5. februarja. Odločali bodo o predlogu, da ministra iz vrst DeSUS odstopita, to pa naj bi storila 22. februarja, pojasnjuje Erjavec.



Želijo namreč, da DZ na februarski seji ugotovi, da so odstopili. "Potrebujemo čas, da uredimo ratifikacijo s Hrvaško. Neodgovorno bi bilo, če tega ne bi v tem času uredili," je pojasnil. Dodal je še, da mora kot zunanji minister narediti vse, da najdejo rešitev, saj če ratifikacija ne bo uspela, "bomo deležni zgodovinske zamere s strani Hrvaške, ki bo vedno trdila, da ji je Slovenija preprečila polnopravno članstvo v EU".

Kot je dejal, si tega očitka ne želi in je za to "pripravljen tudi en teden sedeti z Vesno Pusić in poiskati ustrezno rešitev. Tudi tako, da "se pokadi iz dimnika in se ve, kdo je papež". "Takrat bi se vedelo, da imava rešitev za ratifikacijo," je dejal.

Erjavec je še pojasnil, da DeSUS ob odhodu v opozicijo ne bo podpirala vseh projektov, ki jih je pripravila koalicija. Podprli bodo delovnopravno zakonodajo, glede aktivnosti v zvezi z izvajanjem zakona o državnem holdingu in slabi banki pa bodo, tako Erjavec, še razmislili. Podpreti so pripravljeni referendumsko zakonodajo. "Prav dolgo ta vlada ne bo mogla delovati, saj v DZ ne bo večine," je ocenil Erjavec. Volitve so po njegovem mnenju najslabša rešitev, a zagotavlja, da se jih DeSUS ne boji.

Levosredinska vlada pa je mogoča samo, pravi, če Zoran Janković stori tisto, česar "Janša ne želi storiti", torej odstopi z mesta predsednika stranke PS.

Erjavec se strinja, da potrebujemo spremembo zakona o vladi v delu, ki govori o prenehanju delovanja vlade zaradi prenizkega števila ministrov. Toda spremembe zakona po njegovem ne potrebujemo zaradi trenutne politične situacije, temveč zaradi prihodnosti. Ne predstavlja si namreč, da bi nekdo lahko vodil vlado s štirimi ministri ali pa da bi celo sam predsednik vlade opravljal naloge vseh ministrov. Ta sprememba po njegovem mnenju lahko uspe, vendar je vprašanje, "koliko je interesa, zlasti pri dveh največjih strankah, za predčasne volitve".

Prvak DeSUS je še enkrat komentiral odstop generalnega sekretarja stranke Ljuba Jasniča z mesta državnega sekretarja v kabinetu predsednika vlade. Ponovil je, da je svet stranke že lani junija sprejel sklep, naj odstopi, vendar tega ni storil. "Sedaj očitno odstopa zato, ker vidi, da prav dolgo ne bi več bil državni sekretar. Je pa neodgovorno, da se ne spoštuje sklepov najvišjega organa stranke," je dejal Erjavec.

Tudi v SLS za danes napovedujejo sejo izvršilnega odbora stranke, na katerem pa naj ne bi razpravljali o politični krizi, temveč o pripravah na kongres stranke.