Revija Reporter
Slovenija

Pličanič in Šušteršič bosta danes odstopila

STA

24. jan. 2013 6:00 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Odločitev za odstop s funkcije ni bila lahka, sta po seji sveta DL povedala minister za finance Janez Šušteršič ter minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič. Izpostavila sta namreč svojo vpetost v pomembne vladne projekte. Pojasnila pa sta, da bosta odstopno izjavo podala danes.

Ministra Šušteršič in Pličanič pričakujeta, da se bodo projekti, ki sta jih peljala v vladi, nadaljevali. Vendar pa, kot sta oba pojasnila, vlada v DZ nima več potrebne večine za sprejemanje pomembnih projektov in je bila zato njuna odločitev za odstop edina možna.

Šušteršič je pojasnil, da je v minulih dneh prejel številne pozive ali pa pohvale na svoje delo, "mnogo jih je želelo, da se najde neka možnost ter da se delo nadaljuje". Vendar to po njegovih besedah v tem trenutku ni mogoče, kljub temu da so nekateri projekti v teku.

Minister v odstopu ne more začeti novih projektov, lahko pa se stvari, ki so v poteku, po njegovih besedah zlasti aktivnosti za vzpostavljanje slabe banke, nadaljujejo. Tisti, ki bo na funkcijo ministra imenovan oziroma bo dobil pooblastila za vodenje resorja, lahko po ministrovih besedah to nadaljuje, kar da bi bilo tudi odgovorno.

Potem ko so tri stranke napovedale izhod iz koalicije, "vlada pa nima več dovolj podpore v parlamentu ali je v kratkem ne bo imela več, da bi lahko speljala kar koli resnega, je vsako razmišljanje o tem, da bi bilo možno nadaljevati delo, nerealno," je ocenil Šušteršič.

Pličanič je izpostavil, da je v vlado stopil z iskrenimi željami narediti nekaj dobrega za državljane ter spraviti državo v boljše čase. Ocenjuje, da so v enem letu dosegli kar nekaj uspehov, zato je prepričan, da je z začetimi reformami treba nadaljevati, saj da jih Slovenija potrebuje.

Toda poročilo protikorupcijske komisije je po besedah Pličaniča tako obremenjujoče, da je "dvom, ki ga je zasadilo v poštenost predsednika vlade, takšen, da drugačne poteze kot pričakovati njegov odstop, od stranke, kot je DL, ni bilo moč pričakovati". Za DL je namreč "pravna država temelj sodobne in demokratične družbe".

Janša je sicer napovedal vložitev tožbe na upravno sodišče zoper protikorupcijsko komisijo. Po besedah Pličaniča je pomembno, da se ti pravni postopki, če bodo sproženi, čim prej končajo in da "se dvomi v zakonitost dela protikorupcijske komisije čim prej odpravijo". V tem času se je po njegovih besedah tudi pokazalo, da zakon, ki ureja delovanje komisije, ni dovolj dober, zato je po njegovih ocenah nujno potrebno, da se zakon popravi, da bo v bodoče omogočalo "pregledno in učinkovito delo komisije".

Pličanič je sicer izpostavil pogajanja s sindikati javnega sektorja. Od Janše pričakuje, da bo tudi po njegovem odstopu z mesta ministra "odgovorno nadaljeval pogajanja in se čim prej dogovoril s sindikati, da se ta napetost čim prej odpravi".

Po njegovem mnenju je sedaj prav, da čim prej "stopimo skupaj, poiščemo ustrezne rešitve, ki bodo v najkrajšem možnem času prekinile politično krizo in vzpostavile stabilnost".

Predsednik DL Gregor Virant je pojasnil, da koalicijo zapuščajo odgovorno, kot veleva ustava. Prepričan je, da je koalicijo zrušil Janez Janša. Z delom bi namreč lahko nadaljevali, če bi se predlagalo drugega mandatarja, je pojasnil. Od Janše je bilo po Virantovih besedah v teh dneh slišati marsikaj, "razen petih besed, ki bi jih moral izreči, da bi rešil vlado, koalicijo in vse projekte", torej da odstopa z mesta predsednika vlade.

Po Virantovih besedah je bila DL ves čas lojalna članica koalicije. Vendar pa jim dostikrat kaj v koaliciji ni bilo všeč, je nadaljeval, denimo odpiranje ideoloških tem. Pa tudi pri kadrovanju da so večkrat ocenili, da je bilo to preveč politično.

Očitke na račun njihove odločitve Virant sicer pričakuje tudi v prihodnjih dneh, kljub temu pa meni, da bi bilo prav, če bi Janša "dojel realnost, da partnerji zapuščajo koalicijo, in vpraša DZ, ali mu še zaupa".

Ministra sta na novinarski konferenci na kratko tudi orisala dosežke svojega enoletnega mandata, oba pa sta kot dosežek izpostavila zakon za uravnoteženje javnih financ.

Pličanič je na pravosodnem področju izpostavil reformo sodnega sistema, ki je v medresorskem usklajevanju, in s katero naj bi sodstvo začelo delovati hitreje in bilo bolj učinkovito. Te spremembe so nujne in jih je treba v najkrajšem času uveljaviti, je poudaril Pličanič, ki je med uspehi omenil tudi pripravo stečajnega zakona. Na področju javnega sektorja je Pličanič naštel spremembo zakona o javnih uslužbencih ter odpravljanje nekaterih administrativnih ovir.

Šušteršič je omenil sprejem zakonov, s katerima se ustanavljata slovenski državni holding in slaba banka, na davčnem področju pa so po njegovih besedah našli prostor za nekatere spodbude, denimo zmanjšanje obremenitve srednjega razreda, je dejal. Kot pomembne spremembe je omenil tudi tiste s področja javnih naročil.