Revija Reporter
Slovenija

Nevzdržne razmere v DSO v Radovljici: plesniv kruh na mize, direktor pa se oklepa stolčka

Gašper Petovar

12. jul. 2020 7:27 Osveženo: 16:41 / 30. 7. 2020

Deli na:

Zaposleni v domu starejših v Radovljici pričakujejo, da bo prišlo do odstopa direktorja Alena Grila.

Facebook/Dom Dr. Janka Benedika Radovljica

Dom starejših občanov Janka Benedika (DJB) je na prvi pogled idiličen dom na Gorenjskem. A zdi se, da je vse skupaj v zadnjem času varljivo. Na svoji spletni strani vabijo na palačinka party v parku, pa na sladoledni dan, v viziji pišejo, da želijo: »Postati vodilni sodobni nosilec izvajanja in razvoja celovite obravnave za starejše ljudi v širši lokalni skupnosti.«

Po drugi strani pa smo na naše uredništvo prejeli pismo zaposlenih in nekdanjih zaposlenih o nevzdržnih razmerah in zahtevi po odstopu direktorja Alena Grila. Med drugim so opisali njegov neprimeren odnos do sodelavcev. O tej temi je razpravljal tudi občinski svet občine Radovljica, a pristojnost prevalil na Svet javnega zavoda, ki ga vodi Branko Fajfar. Ta nam je povedal, da je le stežka na dnevni red seje sveta uvrstil točko o anonimnih prijavah. »Na 22. redni seji Sveta DJB sem članom Sveta predlagal, da glasujemo o zaupnici direktorju DJB Alenu Grilu. Člani sveta so temu nasprotovali.«

Od direktorja Grila je že večkrat zahteval zapisnik s te seje, ki je bila 1. junija, a ga še ni videl: »Osebno menim, da gre za manipulacijo z zapisnikom s strani  direktorja DJB, ker želi imeti vse pod kontrolo. Dejansko od njega ne dobim nikakršnega odgovora več, čeprav ga prosim za konkretne odgovore v zvezi s poslovanjem DJB, za kar ima Svet DJB pristojnosti, da jih izve. Menim, da gre za odločitev direktorja DJB Alena Grila, da ne da zahtevanih informacij Svetu DJB.« Dodal je, da si kot predstavnik lokalne skupnosti želi, da bi bile v domu dobre razmere tako za stanovalce in za zaposlene, kakor tudi stabilno finančno poslovanje.

Zapis stanovalcev je zaskrbljujoč: »Ob izbruhu novega virusa smo bili stanovalci omejeni z gibanjem, jedli smo po sobah, ven nismo hodili. Hrana, ki smo jo dobivali je bila slaba, večinoma so bile razne čorbe, vodene in brez okusa. Porcije so bile male, spomnim se, da so nekateri dobili plesniv kruh. Večina nas je bila lačnih. Glede tega smo dali pritožbe z njimi je seznanjeno osebje v domu. Šokantno je, da toliko plačujemo za dom, na drugi strani pa nismo deležni osnovne stvari: hrane.«

Vpletel se je tudi župan občine Radovljica Ciril Globočnik in preverbo stanja predal komisiji, ta se je sestala 8. junija ter sprejela podoben sklep kot si želi Fajfar, župana pa prosila, da mnenje prenese ministru za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Na občini so nam povedali, da se je župan sestal z državnim sekretarjem Cvetom Uršičem, ki je napovedal, da bo poskrbel, da se odredi izredni nadzor nad finančnim poslovanjem doma. Župan se je srečal tudi z direktorjem doma s prošnjo, da poskrbi za primerne odnose za vse v domu.

Zapis stanovalcev je namreč zaskrbljujoč: »Ob izbruhu novega virusa smo bili stanovalci omejeni z gibanjem, jedli smo po sobah, ven nismo hodili. Hrana, ki smo jo dobivali je bila slaba, večinoma so bile razne čorbe, vodene in brez okusa. Porcije so bile male, spomnim se, da so nekateri dobili plesniv kruh. Večina nas je bila lačnih. Glede tega smo dali pritožbe z njimi je seznanjeno osebje v domu. Šokantno je, da toliko plačujemo za dom, na drugi strani pa nismo deležni osnovne stvari: hrane.« Ali je ministrstvo že sprožilo izredno nadzor, nam niso odgovorili.

Dom je bil sicer odprt od leta 1977, danes pa razpolaga s 155 sobami, v katerih je razporejenih 222 postelj, pišejo na spletni strani. Že v preteklosti je direktorica Sonja Resman (od 2003 do 2018) imela težave z iskanjem kadra. Veliko so se posluževali študentskega dela, obseg tega pa naj bi se po prihodu Grila močno povečal. V anonimni prijavi zaposleni pišejo: »Študentsko delo se je v letu 2018 v primerjavi z letom 2017 povečalo za 24.937,90 evrov oz. za 41,59 %, v letu 2019 pa dodatno še za 2.918,8 evro. Če primerjamo leto 2019 z letom 2017, se je študentsko delo povečalo za 46,47 %.«

Očitajo mu še številno najemanje zunanjih izvajalcev preko pogodbo, medtem ko zaposleni odhajajo. Grilova praksa pa naj bi bila, kot opisujejo v anonimnem pismu stanovalci: »Če se osebje ne podredi njegovi volji jih kliče na zagovor v pisarno vpije na njih, da mi to poslušamo, ko gremo od obrokov iz jedilnice.« Domovi za starejše bi sicer morali biti oaza miru in prijateljstva.

Zahteva za objavo popravka in prikaza drugih oziroma nasprotnih dejstev po 26. in 27. členu Zakona o medijih (ZMed)

»Popravek in prikaz drugih oziroma nasprotnih dejstev na članek z naslovom Nevzdržne razmere v DSO v Radovljici: plesniv kruh na mize, direktor pa se oklepa stolčka z dne 12. 7. 2020

Ne drži navedba Branka Fajfarja, da je od direktorja Doma dr. Janka Benedika Radovljica Alena Grila že večkrat zahteval zapisnik 22. redne seje Sveta Doma z dne 1. 6. 2020. Omenjeni zapisnik je zahteval le enkrat in ga dne 3. 7. 2020 tudi prejel. Prav tako je dne 4. 7. 2020 tudi svet zavoda prejel s strani predsednika sveta Branka Fajfarja zahtevano dokumentacijo in pojasnila. Posledično ne drži, da bi direktor zavoda Alen Gril manipuliral z zapisnikom.

Demanti zaposlenih v Domu dr. Janka Benedika

Nadalje ne drži, da ima direktor zavoda Alen Gril neprimeren odnos do sodelavcev, da jih kliče na zagovor v pisarno in vpije nanje. Do vseh zaposlenih ima korekten odnos, v okviru svojih pristojnosti pa mora skrbeti za nadzor nad njihovim delom.

Ne drži, da je bila hrana v domu v času epidemije novega koronavirusa slaba. Da je bila povsem primerna, so na 22. redni seji potrdili predstavnik zaposlenih, predstavnica stanovalcev in predsednica sindikata.

Dom dr. Janka Benedika Radovljica
zanj po pooblastilu Odvetniška družba Pirc Musar & Lemut Strle, o.p., d.o.o.«