Revija Reporter
Slovenija

Če Janša sklene, da Logarja ne potrebuje, utegne ta narediti nekaj, kar je pred njim naredil Kučan! (KOMENTAR)

Ljerka Bizilj
9 2.437

9. sep. 2023 6:00

Deli na:

Janez Janša in Anže Logar

STA

Mediji se kar precej ukvarjajo s tem, kje je bil kateri od politikov med neurjem oziroma takoj po njem, kaj je kdo delal, kaj naredil. M. Tonin in A. Logar sta »skrita« pomagala, fotografij od tam, kjer sta pomagala, nista objavljala.

Kje je bila U. Klakočar Zupančič, predsednica državnega zbora (DZ)? Umaknila se je iz družinskih razlogov? No ja, zdaj menda pripravlja dobrodelni koncert klasične glasbe. Sprva si je zamislila koncert v Stožicah, a bi bil za DZ to preobsežen projekt. Zdaj naj bi bil kar v veliki dvorani državnega zbora.

Odločitev, da bo, ob številnih koncertih popularne glasbe, to koncert klasične glasbe, je gotovo zanimiv in zanesljivo je imel prste pri tem tudi novi sodelavec v kabinetu predsednice DZ Gregor Jagodič, ki je velik ljubitelj klasike in nasploh kulture. Škoda je le, da za koncert ne najdejo bolj primernega prostora. Če že Stožice niso organizacijsko in finančno obvladljive, pa bi bila npr. ljubljanska operna hiša kar idealna.

Logar je torej bolj v ozadju, bolj kot ne skrit je tudi na sejah DZ. Menda je prikrito pomagal ljudem okoli Polhovega Gradca (Večer), razumljivo, da se je umaknil strankarskim kolegom, saj se hoče s Platformo nekako distancirati od njih.

Kučan je veliko svojega dokaj močnega vpliva pravzaprav zapravil, ker iz Foruma 21 ni zasnoval politične stranke. Kaj bo storil A. Logar? In koliko možnosti sploh ima? Če bo J. Janša tudi vnaprej strpen in kooperativen, bo Logarjeva Platforma manj potrebna.

Sicer pa Platforma sodelovanja sporoča, da je polna optimizma in idej, tudi energije ji ne manjka. Zanje zdaj niso dobri časi, vse zamisli bodo težko padle na plodna tla, neurja so nas odmaknila od morebitnih drugih udarnih tem in dejanj, kar precej časa bomo okupirani s sanacijo in negotovo bomo čakali na morebitna jesenska neurja.

Da bi začutili potrebo po Platformi, bi moral R. Golob storiti kaj zelo hudega, usodnega, sprejeti kakšen nemogoč ukrep, ki bi se nas zelo dotaknil. Da ne bodo to slučajno dodatne obdavčitve, dajatve, ki so jih poslanci sprejeli v drugem interventnem zakonu? J. Janša je napovedal podporo zakonu, a ga je »horuk« dodatna obdavčitev od tega očitno odvrnila in so se poslanci SDS zgolj vzdržali.

Složnost in podpora nista brezpogojni. Mimogrede velja spomniti, da Nemci znižujejo davke vsevprek, da bi tudi na ta način spodbudili oživitev gospodarstva. In pri interventnem zakonu bi katerega od predlogov SDS Golob vendarle lahko upošteval, nekaj je bilo kar koristnih, v prid prizadetih ljudi in države; Janša zatrjuje, da je še veliko rezerv, preden se obdavči ljudi, gospodarstvo, najemnine, dobičke, poleg tega nikakor ni jasno, kolikšna je sploh škoda, s solidarnostnim prispevkom bi lahko počakali, ko bo vse to znano.

Kar pa zadeva Logarjevo »platformsko« ekipo, pa se lahko zgodi, da bo šla po poti Kučanovega Foruma 21. Seveda je med obema društvoma razlika. Kučan je leta 2004 zbral ugledno druščino, vidne gospodarstvenike, kulturnike, precej slovenske intelektualne scene.

In zakaj je društvo zvodenelo? Sicer so ga ukinili šele leta 2020/21. Člani so imeli dokaj enostranski pogled na svet, bili so predvsem levo profilirani, pri tem bi pluralna Platforma lahko imela prednost, če ne bo zato preveč bleda. Predvsem pa Kučanovo društvo, vsaj sčasoma, ni imelo nekega posebnega vpliva. Najbrž ga je imel M. Kučan več kot njegov Forum 21.

In predvsem – marsikdo je pričakoval, da se bo društvo postopoma preoblikovalo v močno politično moč, v stranko, in razočaranje članov je bilo kar precejšnje. Kučan je veliko svojega dokaj močnega vpliva pravzaprav zapravil, ker iz Foruma 21 ni zasnoval politične stranke. Kaj bo storil A. Logar? In koliko možnosti sploh ima? Če bo J. Janša tudi vnaprej strpen in kooperativen, bo Logarjeva Platforma manj potrebna.

M. Kučan, bivši predsednik države, odkriti stric iz ozadja, pa še vedno vzbuja veliko pozornosti. In tudi brez vpliva ni. Čeprav se SD ne more povsem odreči, se vendarle zdi, da se bolj nagiba k Levici, ta opcija je njemu zagotovo intimno bliže. Prek nje je imel ali pa še vedno ima na R. Goloba mnogo večji vpliv, kot bi ga imel prek obeh drugih strank koalicije.

Ljerka Bizilj

Primož Lavre

Da mu je blizu socialistična ideja, ni nikoli prikrival, da mu je blizu civilna družba, prav tako ne, saj se je celo udeležil katerega od protestov proti prejšnji vladi oz. proti njenim ukrepom. A ni Nika Kovač vnukinja njegovega prijatelja Boža Kovača? Bil je soustanovitelj Foruma 21 in njegov glavni tajnik, bil je tudi glavni urednik Dnevnika, Dela, priznati moram, da tudi dober direktor na RTVS. Slovenija je majhna, povezave so tako neizogibne, namerne ali nenamerne.

Javnomnenjske raziskave sicer kažejo visoko priljubljenost A. Logarja (Mediana), na vrhu je, takoj za predsednico N. Pirc Musar, četudi ga nikjer nismo videli. Kot Ljudmila Novak, vseskozi je bila blizu vrha, a komaj opazna. Manj ste v ospredju, manj delate, bolj ste popularni! Kdor dela, tudi greši. Prav zabavne so javnomnenjske raziskave, in to prav vse … Ali pa opredelitve anketirancev. A za ohranitev in dvig Platforme bo treba kaj več.