sekolar, mizna krožna žaga Svet24.si

Zaradi nove omrežnine gospodarstvo na okope, ...

traktor Svet24.si

Tatvina traktorja - pozor, pomagajte najti tatu

robert fico Necenzurirano

Slovaški atentat in Slovenija: nasilje se vedno ...

jure bracko evita hanzic zvezdana lubej mediaspeed Reporter.si

Pravnomočno poražena NKBM: šlo je za tipično ...

viola Ekipa24.si

Diverzantska akcija: Viole v Ljubljani napadle ...

Afera ogroža von der Leyenovo politično prihodnost, saj poteka v obdobju pred evropskimi volitvami, Odkrito.si

Ursula von der Leyen in primer Pfizergate

gabriela anamaria goltes Ekipa24.si

Dončićeva Anamaria spet 'topi srca'! Srček in ...

Naročilo knjige OZADJE REPORTERJA IN MAGA
Slovenija

Peterle: S privatizacijo v Sloveniji so stare elite ohranile in utrdile svojo moč

Deli na:
Peterle: S privatizacijo v Sloveniji so stare elite ohranile in utrdile svojo moč

Foto: Bobo

Evropska unija na prvo globoko krizo ni bila pripravljena, je na včerajšnjem dogodku ob 25-letnici ustanovitve Slovenske krščanske demokracije (SKD) ocenil evropski poslanec Lojze Peterle. Za krizo je več razlogov, ključni pa je nespoštovanje skupnih načel in pravil igre, je poudaril Peterle in se zavzel za "več Evrope", so sporočili iz NSi.

Glavni problem EU po besedah Peterleta ni obstoječa pogodba, pač pa pomanjkanje politične volje in različno razumevanje načel pravne države in socialno tržne ekonomije. "Že dolgo nismo tako močno potrebovali več Evrope kot sedaj - v političnem, gospodarskem in varnostnem smislu. Evropska zveza se je razširila, Evropa pa se še ni združila," je pojasnil.

Ob tem je poudaril, da je bila pred 25 leti ravno SKD ključni nosilec razumevanja politike kot dela za skupno dobro. Opozoril pa je, da se "privatizacija v Sloveniji ni zgodila kot nujni del tranzicije v imenu skupnega dobrega, ampak predvsem v interesu starih političnih in upravljavskih elit, da ohranijo in utrdijo svojo moč".

Dogodka z naslovom Več Evrope v Evropi so se poleg Peterleta, ki je imel uvodni nagovor, udeležili tudi državni sekretar na nemškem zveznem finančnem ministrstvu Steffen Kampeter ter finančni strokovnjaki France Arhar, Boris Pleskovič, Rado Pezdir in Primož Cencelj, ki so v pogovoru analizirali gospodarsko in finančno situacijo v Sloveniji in EU.