Revija Reporter
Slovenija

Pahor: Vsaka vlada, ki se bo ukvarjala z reguliranjem krize, bo nepopularna

STA

30. nov. 2012 22:04 Osveženo: 10:01 / 09. 8. 2017

Deli na:

Predsedniška kandidata Borut Pahor in Danilo Türk sta na zadnjem televizijskem soočenju vnovič spregovorila o demonstracijah, ki so se nocoj ponovno odvile v Ljubljani. Po mnenju Pahorja razgrajači ne sodijo na demonstracije, ker kradejo njihovo sporočilo. Da izgredniki niso protestniki, pravi tudi Türk, ki se je zavzel, da se preišče, kdo to so.

Pahor je ob nocojšnjih demonstracijah v prestolnici na soočenju na Televiziji Slovenija znova spomnil, da smo Slovenci z demonstracijami dosegli demokratično državo in dokazali, da je z mirnimi demonstracijami mogoče doseči spremembe. Tudi zdaj bodo take mirne demonstracije, mi pa ne smemo dovoliti nasilja, je dejal Pahor. Po njegovem mnenju sicer demonstracije izražajo obup, a poudarja, da je v ljudeh tudi upanje in da gre zdaj za to, kaj bo v Sloveniji premagalo.

Tudi Türk se strinja, da je razlog za demonstracije obup, predvsem pa je tu veliko zahtev in tudi kritike, ki jih mora izvršna oblast slišati. Demonstranti so po njegovem mnenju pokazali veliko državljansko zrelost, saj so protestirali mirno in dostojanstveno, se je pa med njih pomešalo nekaj skupin provokatorjev. Kot poudarja Türk, te niso prvič na sceni, zato se je zavzel za to, kar je vladi predlagal že lani, da bi se naredile temeljite preiskave o tem, kdo so ljudje, ki sejejo nemir. Türk je kot popolnoma neutemeljen tudi zavrnil očitek, da so proteste organizirali z namenom, da bi mu pomagali v predsedniški kampanji.

Predsedniška kandidata sta ob današnjem protestu na javnih univerzah izrazila tudi nasprotovanje znižanju sredstev za področje visokega šolstva. Kot je pojasnil Türk, je to odločitev vlade že večkrat kritiziral, Pahor pa je pojasnil, da si bo, če bo v nedeljo izvoljen za predsednika, prizadeval, da se v rebalansu denar vrne.

Na vprašanje, na katerih področjih se, če je treba varčevati, lahko še vzame, je Pahor omenil, da bi preveril, če rezerve obstajajo na obrambnem področju. Po Türkovem prepričanju je treba varčevati postopno. Vlada je lani storila napako, ker je proračunski primanjkljaj želela preveč zmanjšati v prekratkem obdobju, meni.

Pahor je prepričan, da bo vsaka vlada, ki se bo ukvarjala z reguliranjem krize, nepopularna. Ob tem se je zapletel tudi v pogovor s Türkom o tem, ali ima sedanja vlada alternativo. Pahorja je zanimalo, kaj se je zgodilo, da je Türk spremenil mnenje izpred treh tednov, da je treba sedanji vladi "pomagati, da se izkoplje pred referendumi".

Türk je zatrdil, da mnenja ni spremenil, da ga je pa zaskrbelo Pahorjevo stališče, da vlada nima alternative. Po njegovem mnenju je potreben pogovor o tem, katere alternative so boljše - rekonstrukcija vlade, tehnična vlada ali predčasne volitve. Pahor je na to odgovoril, da vlada seveda ima alternativo, če pride mandatar s podporo 46 poslancev in jo zamenja brez politične krize.

Pahor se tudi ni strinjal s Türkovim mnenjem, da se o nekaterih zakonskih rešitvah, za katere se predlaga referendum, ni mogoče pogajati do odločitve ustavnega sodišča o tem, ali je referendum dopusten. Türk pa zagotavlja, da bo, če bo sodišče referendum dovolilo, takoj sklical predstavnike vlade, sindikatov in DZ, da poskušajo doseči dogovor, ki bi preprečil referendum.

Po Pahorjevem mnenju sedanji čas zahteva nekaj več složnosti, politične stranke pa se morajo izogibati "nagajanju" in morajo delati samo tisto, kar je res v interesu države. Kot je pojasnil, to pomeni čim manj izrednih sej, če niso potrebne, ter čim manj interpelacij, če ni trdnih argumentov, da je nekdo prekršil zakonske okvire.

Türk pa ob tem poudarja, da nimamo izrednih razmer. "Težki časi zahtevajo močno in kritično opozicijo, sicer bi zdrsnili v avtokratski način vladanja," je pojasnil.